۰۲۱-۲۲۶۹۱۰۱۰ مرکز مشاوره پرواز / پشتیبانی فروشگاه اینترنتی: ۰۹۱۲۸۵۰۱۱۲۵
انتخاب صفحه
اقسام قیاس

اقسام قیاس

قیاس در یک تقسیم اساسی، منقسم میگردد به دو قسم: اقترانی و استثنائی.

قبلا گفتیم که هر قیاسی مشتمل بر لا اقل دو قضیه است، یعنی از یک قضیه قیاس تشکیل نمیشود و بعبارت دیگر یک قضیه هیچ گاه مولد نیست. و نیز گفتیم دو قضیه آنگاه قیاس تشکیل میاهند و مولد میگردند که با نتیجه مورد نظر بیگانه نبوده باشند همانطوری که فرزند وارث پدر و مادر است و هسته اصلی او از آنها بیرون آمده است همین طور است نتیجه نسبت به مقدمتین. چیزی که هست نتیجه گاهی به صورت پراکنده در مقدمتین موجود استیعنی هر جزء (موضوع و یا محمول در حملیه و مقدم یا تالی در شرطیه) در یک مقدمه قرار گرفته است، و گاهی یک جا در مقدمتین قرار گرفته است. اگر بصورت پراکنده در مقدمتین قرار گیرد « قیاس اقترانی» نامیده میشود و اگر یکجا در مقدمتین قرار گیرد « قیاس استثنائی» نامیده میشود. اگر بگوئیم:

آهن فلز است(صغرا)

هر فلزی در حرارت منبسط میشود. (کبرا)

پس آهن در حرارت منبسط میشود (نتیجه).

در اینجا سه قضیه داریم: قضیه اول و دوم را « مقدمتین» و قضیه سروم را « نتیجه» میخوانیم. نتیجه به نوبه خود از دو جزء اصلی ترکیب شده است: موضوع و محمول.

موضوع نتیجه را اصطلاحا « اصغر» مینامند و محمول آن را « اکبر» میخوانند و چنانکه میبینیم اصغر در یک مقدمه قیاس سابق الذکر قرار دارد و اکبر در مقدمه دیگر آن.

مقدمهای که مشتمل بر اصغر است، اصطلاحا « صغری» قیاس نامیده میشود و مقدمهای که مشتمل بر اکبر است، اصطلاحا « کبری» قیاس نامیده میشودء.

ولی اگر قیاس به نحوی باشد که « نتیجه» یک جا در متقدمتین قرار گیرد، با این تفاوت که با کلمهای از قبیل « اگر» « هر زمان» و یا « لیکن» یا « اما» توام است مثلا ممکن است چنین بگوئیم:

اگر آهن فلز باشد در حرارت منبسط میشود.

لکن آهن فلز است.

پس در حرارت منبسط میگردد.

قضیه سوم که نتیجه استیک جا در مقدمه اول قرار دارد و به اصطلاح مقدمه اول، یک قضیه شرطیه است و نتیجه قیاس، « مقدم» آن شرطیه است.

 

قسمتی از تدریس استاد بهادر در محصول منطق سوم:

 

اگر فیلم بالا را به صورت آنلاین نمی توانید نگاه کنید نرم افزار adobe flash را از اینجا دانلود و بر روی کامپیوترتان نصب نمایید تا از این به بعد فیلم ها را به صورت آنلاین تماشا کنید

و یا اگر می خواهید این فیلم آموزشی را دانلود کنید و همیشه آن را بر روی کامپیوترتان داشته باشید اینجا کلیک نمایید.

 

 

برای تسلط بیشتر روی مبحث انتگرال به شما عزیزان فیلم های آموزشی زیر را توصیه می کنیم:

 

 

 

shop giày nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcf5 fashionshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời trang

در سبد خرید شما هیچ محصولی وجود ندارد