فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

سرنوشت شما در انتخاب رشته رقم خواهد خورد

یکی از مراحل حساس و سرنوشت ساز دانش آموزان در دوران تحصیل ​انتخاب رشته دانشگاه​ است؛ انتخابی که پر از هیجان و اضطراب است و اگر در آن اشتباهی صورت بگیرد، جبران آن بسیار سخت و گاهی غیرممکن است.
این حساسیت، وظیفه مشاوران را سنگین تر کرده و ارائه مشاوره دانشگاهی را با چالش های جدی مواجه می کند، زیرا بسیاری از عوامل مثل علاقه، جایگاه علمی، استعداد، بازار کار، امکان ادامه تحصیل، شرایط خانوادگی، مراجعه به متخصصان و جنسیت در فرآیند انتخاب رشته موثر است.

مدارک تحصیلی معتبر برای انتخاب رشته

دیپلم کامل متوسطه برای داوطلبان نظام قدیم، مدرک پیش دانشگاهی برای داوطلبان نظام جدید و اخذ آن تا پایان شهریور ۹۶ و مدرک کاردانی (فوق دیپلم) برای داوطلبان دارای دیپلم فنی و حرفه ای یا کاردانش که فاقد مدرک پیش دانشگاهی هستند، ازجمله مدارک تحصیلی معتبری است که می توان با داشتن آنها فرآیند انتخاب رشته را انجام دهند.

نحوه پرکردن فرم انتخاب رشته

داوطلبان لازم است ابتدا در فرم پیش نویس انتخاب رشته، عناوین رشته و دانشگاه ها را تکمیل کرده و سپس در سایت سازمان ثبت کنند. سپس سیستم یک رسید ۱۵ حرفی (کد رهگیری) به عنوان رسید دریافت انتخاب رشته به داوطلب می دهد و این رسید نشان دهنده اتمام مرحله انتخاب رشته است.
توجه داشته باشید​ فقط یک بار اجازه انتخاب رشته به هر داوطلب داده می شود و بعد از دریافت رسید اجازه تصحیح یا انتخاب رشته مجدد داده نمی شود. نکته مهم بعدی این است انتخاب رشته در گروه های آزمایشی و دوره هایی که براساس کارنامه اولیه اجازه انتخاب رشته از آنها را ندارید، باطل است.

نکاتی مهم در انتخاب رشته

زمان و نحوه انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد ۹۶

پس از اعلام نتایج اولیه کنکور اسامی داوطلبان مجاز شده به انتخاب رشته بر روی سایت قرار می گیرد.زمان انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد از اواخر مرداد ماه آغاز خواهد شد و تا اواسط شهریور ماه ادامه خواهد داشت.بنابراین داوطلبان مجاز به انتخاب رشته در این مدت زمان تعیین شده می توانند به صورت اینترنتی با استفاده از نمره، رتبه و شناسه‌ای که از طریق سازمان سنجش آموزش کشور دریافت کرده‌ اند برای انجام انتخاب رشته خود اقدام نمایند.اما پیش از انجام انتخاب رشته لازم است به توضیحاتی که در ادامه مطلب در خصوص نحوه انتخاب رشته ارائه خواهیم داد توجه کنید وبا آگاهی کامل دست به انتخاب رشته بزنید.

چگونه یک انتخاب رشته موفق داشته باشیم ؟

انتخاب رشته کنکور دانشگاه آزاد با دانشگاه سراسری خیلی متفاوت نیست.و تنها تفاوت آنها در تعداد رشته های انتخابی است و این مسئله باعث میشود که در انتخاب رشته خود دقت بیشتری به خرج دهیم و تعداد کم انتخاب ها باعث می شود که با وسواس بیشتری رشته محل ها را انتخاب کنیم.اما با همه این تفاسیر با توجه به مواردی که در رابطه با نحوه انتخاب رشته و مشاوره انتخاب رشته کنکور توضیح خواهیم داد می توانید انتخاب رشته ای منطقی و عاقلانه داشته باشید.

در انتخاب رشته دانشگاه آزاد شما داوطلبان می توانید ۲۰ رشته محل را انتخاب نمایید که با توجه به تعداد اندک انتخاب ها، پیشنهاد می کنیم انتخاب هایتان را در سه گروه انتخاب های خوشبینانه ، انتخاب های منطقی و انتخاب های بدبینانه قرار دهید.فایده ی این دسته بندی در این است که می توانید با این روش ۲۰ رشته محل را به طور صحیح با توجه به میزان علاقه و ترازتان بچینید.

سعی کنید در گروه انتخاب های خوشبینانه، رشته محل هایی را قرار دهید که علاقه زیادی به قبولی در آنها را دارید ولی با رتبه و ترازتان همخوانی ندارد.در گروه انتخاب های منطقی رشته هایی را که بیشترین همخوانی را با توجه به رتبه و تراز تان دارند را بچینید و رشته هایی را که اهمیت کمتری نسبت به دیگر رشته ها دارند را در گروه انتخاب های بدبینانه قرار دهید.

تاثیر سهمیه در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد 

آگاهی از میزان تاثیر سهمیه در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته کنکور آزاد ذهن بسیاری از  اوطلبان را درگیر کرده است که متاسفانه به داوطلبان دانشگاه آزاد سهمیه بومی گزینی و مناطق تعلق نمی گیرد بنابراین تاثیری در انتخاب رشته آنها ندارد. در حقیقت ملاک اصلی برای قبولی داوطلبان در انتخاب رشته دانشگاه آزاد تراز (نمره کل)  کسب شده در کنکور می باشد که شانس قبولی داوطلبان دانشگاه آزاد را افزایش می دهد و تاثیر مستقیمی در قبولی داوطلبان در انتخاب رشته آنها خواهد داشت.بنابراین در صورتی که تراز کسب شده داوطلبی در کنکور بیشتر باشد امکان افزایش شانس قبولی وی نیز در تمامی رشته محل ها بیشتر خواهد بود

تاریخ اعلام نتایج انتخاب رشته دانشگاه آزاد ۹۶

اعلام نهایج نهایی انتخاب رشته دانشگاه آزاد در اواخر شهریور ماه بر روی سایت قرار خواهد گرفت.پس از مشخص شدن نتایج داوطلبانی که در انتخاب رشته خود پذیرفته شده اند باید در زمان مشخص شده به صورت حضوری به دانشگاه محل قبولی خود مراجعه نمایند و ثبت نام نهایی خود را تکمیل کنند.اما داوطلبانی که در انتخاب رشته قبول نشده اند می توانند در تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۹۶ شرکت کنند و شانس خود را برای قبولی در رشته مورد علاقه خود در صورت وجود ظرفیت در رشته و دانشگاه مورد نظرشان امتحان نمایند.

تاریخ انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکورسراسری ۹۶

طبق روال هرساله پس از اعلام نتایج اولیه کنکور سراسری ، سایت سازمان سنجش اقدام به انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری می نماید.همچنین به این نکته توجه داشته باشید که شما داوطلبان می بایست برای تمامی گروه های آزمایشی ( علوم ریاضی , علوم تجربی ، علوم انسانی ، هنر و زبان) دفترچه جداگانه تهیه کنید.

راهنمای استفاده از دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

مطالعه دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ بهترین راه برای آگاهی از لیست رشته های کنکور سراسری ، کد رشته محل های کنکور سراسری ، ظرفیت پذیرش رشته هاو … می باشد.شما داوطلبان می بایست با استفاده از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ به صورت اینترنتی اقدام به انتخاب رشته نمایید.در دفترچه راهنمای انتخاب رشته کنکور سراسری  شما حق انتخاب ۱۵۰ کد رشته محل را خواهید داشت که پیشنهاد می کنیم انتخاب های خود را طبق رتبه ، علاقه و همچنین با درنظر گرفتن آینده شغلی بچینید و پس از اتمام این مرحله از دریافت کد ۱۵ رقمی خود غافل نشوید.

مشاوره انتخاب رشته کنکور ریاضی ، تجربی ، انسانی ، هنر و زبان انگلیسی

با توجه به اهمیت بسیار زیاد مرحله انتخاب رشته توصیه می کنیم در مرحله اول دفترچه انتخاب رشته را تهیه و با دقت فراوان مطالعه نمایید و سپس رشته ها را براساس میزان علاقه و با در نظر گرفتن بازار کار و آینده شغلی آن انتخاب نمایید.همانطور که در قسمت بالا اشاره کردیم در مرحله انتخاب رشته شما داوطلبان امکان انتخاب ۱۵۰ رشته محل را خواهید داشت.ضمن اینکه که سازمان سنجش با استانی، ناحیه ایی، قطبی و کشوری کردن تمامی رشته های تحصیلی شانس قبولی داوطلبان را به نوعی بالا برده است بنابراین می توانید انتخاب هایتان را با توجه به موارد ذکر شده بر اساس علاقه خود در اولویت قرار دهید.

رعایت نکات مهم در انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

۱- در ابتدا با دقت فراوان دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ مطالعه نمایید و از تمامی موارد مربوط به انتخاب رشته و نحوه قبولی در رشته ها ، ظرفیت ها کد رشته ها و… آگاهی لازم را کسب نمایید و بدون در نظر گرفتن تراز و رتبه ی رشته های مورد علاقه خود آنها را جدا کنید و در دفترچه ای یادداشت کنید.

۲- رشته های خود را به ۳ دسته انتخاب های خوشبینانه ، انتخاب های معقولانه و انتخاب های بدبینانه تقسیم بندی کنید.پس از تقسیم بندی ۲۰ درصد از کل رشته ها ( بر حسب علاقه بیشتر) را در لیست انتخاب های خوشبینانه قرار دهید و سپس ۵۰ درصد را در لیست انتخاب های معقولانه و ۳۰ درصد هم در لیست انتخاب های بدبینانه قرار دهید.

۳-بر اساس اولویت علاقه شخصی رشته های اضافی را از لیست خود حذف نمایید. ( دقت کنید که علاقه به برخی رشته ها فقط از روی بی اطلاعی از رشته مورد نظر است ، در مورد رشته ها به خوبی تحقیق کنید و بازار کار و شرایط آنها را بسنجید تا در آینده دچار مشکل نشوید).

۴- در نهایت پس از انجام انتخاب رشته ویرایش و تغییرات نهایی در انتخاب های خود را انجام دهید.

زمان اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶

برای آگاهی شما داوطلبان گرامی از تاریخ اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ باید بگوییم که در نیمه اول شهریورماه اعلام نتایج انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۶ بر روی سایت قرار خواهد گرفت.آن دسته از داوطلبانی که در مرحله انتخاب رشته پذیرفته شده اند می بایست نسبت به ثبت نام حضوری خود در دانشگاه پذیرفته شده اقدام نمایند اما داوطلبانی که در این مرحله پذیرفته نشده اند می توانند در مرحله تکمیل ظرفیت کنکور سراسری ۹۶ و یا تکمیل ظرفیت دانشگاه آزاد ۹۶ شرکت نمایند و بار دیگر شانس خود را جهت قبولی در دانشگاه امتحان نمایند.