۰۲۱-۲۲۶۹۱۰۱۰ مرکز مشاوره پرواز / پشتیبانی فروشگاه اینترنتی: ۰۹۱۲۸۵۰۱۱۲۵
انتخاب صفحه

نام رشته: مهندسی برق

یکی از بهترین تعریف هایی که از مهندسی برق شده است، این است که محور اصلی فعالیت های مهندسی برق، تبدیل یک سیگنال به سیگنال دیگر است. البته این سیگنال ممکن است شکل موج ولتاژ یا شکل موج جریان و یا ترکیب دیجیتالی یک بخش از اطلاعات باشد.

برای مثال وقتی ما با تلفن صحبت می کنیم در مرحله اول به دستگاهی به نام میکروفون نیاز داریم که صحبت های ما را تبدیل به سیگنال های الکتریکی کند تا این سیگنال ها به خطوط تلفن منتقل گردد. سپس در طرف دیگر به دستگاهی نیاز داریم که سیگنال های رسیده را به سیگنال های صوتی تبدیل کند تا فرد مقابل بتواند صدای ما را بشنود و مکالمه تلفنی برقرار گردد .

انرژی اگر بنیادی ترین رکن اقتصاد نباشد، یکی از ارکان اصلی آن به شمار می آید و در این میان برق به عنوان عالی ترین نوع انرژی جایگاه ویژه ای دارد. تا جایی که در دنیای امروز میزان تولید و مصرف این انرژی در شاخه تولید، شاخص رشد اقتصادی جوامع و در شاخه خانگی و عمومی یکی از معیارهای سنجش رفاه محسوب می شود.

به همین دلیل در بسیاری از کشورها، صنعت برق به عنوان صنعت مادر یا مادر صنایع به شمار می آید. صنعتی که برای توسعه و پیشرفت نیازمند نیروهای جوان ، کارآمد و دارای تحصیلات عالی است و از همین رو در دانشگاههای معتبر جهان رشته مهندسی برق یکی از رشته های مهم، علمی و کاربردی می باشد.

دانش آموختگان این رشته می توانند در زمینه های طراحی، ساخت، بهره برداری، نظارت، نگهداری، مدیریت و هدایت عملیات سیستم هاعمل نمایند.

توانایی های مورد نیاز و قابل توصیه
توانایی علمی

مهندسی برق نیز مانند مابقی رشته های مهندسی بر مفاهیم فیزیکی و اصول ریاضیات استوار است و هر چه دانشجویان بهتر این مفاهیم را درک کنند، می توانند مهندس بهتری باشند. در این میان گرایش الکترونیک وابستگی شدیدی به فیزیک بخصوص فیزیک الکترونیک و فیزیک نیمه هادی هادارد. در گرایش مخابرات نیز درس فیزیک اهمیت بسیاری دارد زیرا دروس اصلی این رشتهبخصوص در شاخه میدان شامل الکترومغناطیس و امواج می شود. داشتن ضریب هوشی بالا و تسلط کافی بر ریاضیات، فیزیک و زبان خارجی ازضرورتهای ورود به این رشته است.

علاقمندی‌ها

دانشجوی برق باید ذهنی خلاق و تحلیل گر داشته باشد.همچنین به کار با وسایل برقی علاقه داشته باشد چون گاهی اوقات با دانشجویانی روبرومی شویم که در ریاضی و فیزیک قوی هستند اما در کارهای عملی ضعیف اند. چنین دانشجویانی برای رشته های مهندسی مناسب نیستند و بهتر است رشته های ذهنی و انتزاعی مثل ریاضی یا فیزیک را انتخاب کنند.

توانایی های فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و دکتری

در دوره کارشناسی ارشد و دکتری، که بیش از آموزش، پژوهش و تحقیق در آنها مد نظر قرار می گیرد، عمدتاً جنبه های نظریه ای و محاسباتی آن دانش مطرح می شود . بنابراین تواناییهایی که در این مقطع به دست می آید تواناییهای محاسباتی، نظریه ای و علمی خواهد بود که اینتوانایی ها در رساله دکتری، برای اجرای یک طرح تحقیقاتی، کاربردی کردن یک موضوع،از میان برداشتن معضلات آن موضوع علمی و یا راه حل صنعتی، نقش مهمی خواهد داشت .در رشته برق هر یک از چهار گرایش موارد مشخص و برجسته ای وجود دارد که می توان دردوره دکتری و یا کارشناسی ارشد به طور خاص تر روی آنها کار کرد.

در گرایش مخابرات:پردازش تصویر، مخابرات نوری، ارتباطات ماهواره ای، ارتباطات شبکهای، انتشار امواج و موضوع آنتن، روشهای کد کردن اطلاعات و …

در گرایش کنترل :اتوماسیونصنعتی ( خودکار کردن ابزار آلات و به صورت کنترلی کردن و یا هوشمند کردن آنها )،کنترل رباتیک، کنترل اجسام پرنده، طراحی سیستم هایی با رفتارهای نا مشخص و…

در گرایش قدرت: بهینه کردن کارماشینهای الکتریکی ، نحوه تحریک ماشینهای الکتریکی ، بررسی پدیده های مختلف درماشینهای الکتریکی تولید و بهره برداری انرژی برق و …

در گرایش الکترونیک :

طراحی مدارهای الکتریکی برای دستگاههای مختلف صنعتی ، پزشکی و … ،یا کارهای تحقیقاتی میکروپروسسورها  (ومیکروکامپیوترها ) و یا عناصر نیمه هادی و …

نکات تکمیلی
مانع رشد صنعت الکترونیک و میکروالکترونیک در دنیا نه سرمایه است و نه فنآوری و نه بازار. البته همه اینها محدودیت ایجاد می کند ولی فعلاً محدودیت اصلی کهاجازه نمی دهد کار از حدی جلوتر برود عبارت است از نیروی کار کیفی.

آنچه خواندیدنظر قائم مقام فنی یکی از بزرگترین مجموعه های میکروالکترونیک بلژیک است و بیانگرآن است که امروزه برای موفقیت در مهندسی برق، گرایش الکترونیک باید از سطح علمی ومهارت فنی خوبی برخوردار بود.

برای مثال در طراحی IC  احتیاج به سرمایه گذاری عمده ای نیست، بلکه هوشمندی طراح ودانش فنی خوب، بسیار اهمیت دارد.

لازم به ذکر است دانشکده آب و برق شهید عباسپور وابسته به وزارت نیرو، دررشته مهندسی علمی – کاربردی برق، شبکه های انتقال و توزیع که در حقیقت زیر مجموعهای از رشته مهندسی برق می باشد بطور اختصاصی پذیرش دانشجو دارد. این رشته در حقیقت همان گرایش قدرت در مهندسی برق می باشد که با توجه به عملی تر بودن و کارگاهی تربودن این گرایش در دانشکده شهید عباسپور با عنوان علمی – کابردی ارائه می گردد.

به عبارت دیگر در این رشته تاکید بر روی فعالیت های عملی بیشتر از مطالب تئوریکاست.این رشته دارای تعهد کار به میزان دو برابر مدت تحصیل است و از هر دو جنس زن ومرد پذیرش دارد.

آینده شغلی و بازار کار

رشد سالانه اقتصاد دنیا تا سال 2020 حدود 3% پیش بینی شده است . در حالی که رشد صنعت الکترونیک 7% و رشد صنعت نیمه رسانا 15% است. در کشور ما نیز سال 79 میزان درآمدی که بابت صادرات و فروش تجهیزات و خدمات فنی مهندسی برق به کشورهای دیگر به دست آمده است، حدود 65 میلیون دلار بوده که به گفته مسئولان ذیربط این رقم برای سال 80 به میزان 80 میلیون دلار رسیده است.

حال سؤال اینجاست که چرا با وجود این که رشته مهندسی برق در جهان از رشته های پر رونق بوده و در کشور ما نیز از بازار کار خوبی برخوردار است، بعضی از فارغ التحصیلان این رشته حتی با وجود داشتن مدرک کارشناسی ارشد نیز نتوانسته اند کاری در ارتباط با رشته خویش پیدا کنند.

امروزه با توسعه صنایع کوچک و بزرگ در کشور، فرصت های شغلی زیادی برای مهندسین برق فراهم شده است و اگر می بینیم که با این وجود بعضی از فارغ التحصیلان این رشته بیکار هستند، به دلیل این است که این افراد یا فقط در تهران دنبال کار می گردند و یا در دوران تحصیل به جای یادگیری عمیق دروس و در نتیجه کسب توانایی های لازم، تنها واحدهای درسی خود را گذرانده اند.

همچنین یک مهندس خوب باید، کارآفرین باشد یعنی به دنبال استخدام در مؤسسه یا وزارتخانه ای نباشد، بلکه به یاری آگاهی های خود، نیازهای فنی و صنعتی کشور را یافته و با طراحی سیستم ها و مدارهای خاصی این نیازها را برطرف سازد. کاری که بعضی از فارغ التحصیلان ما انجام داده و خوشبختانه موفق نیز بوده اند.

اگر یک فارغ التحصیل برق دارای توانایی های لازم باشد، با مشکل بیکاری روبرو نخواهد شد. در حقیقت امروزه مشکل اصلی این است که بیشتر فارغ التحصیلان توانمند و با استعداد این رشته به خارج از کشور مهاجرت می کنند و ما اکنون با کمبود نیروهای کارآمد در این رشته روبرو هستیم.

طبق نظر کارشناسان و متخصصان انرژی در کشور، با توجه به نیاز فزاینده به انرژی در جهان کنونی و همچنین نرخ رشد انرژی الکتریکی در کشور، سالانه باید حدود 1500 مگاوات به ظرفیت تولید کشور افزوده شود که این نیاز به احداث نیروگاههای جدید و همچنین فارغ التحصیلان متخصص برق و قدرت دارد.

فرصت های شغلی یک مهندس کنترل نیز بسیار گسترده است چون در هر جا که یک مجموعه عظیمی از صنعت مهندسی مثل کارخانه سیمان، خودروسازی، ذوب آهن و … وجود داشته باشد، حضور یک مهندسی کنترل ضروری است.

و بالاخره یک مهندس مخابرات یا الکترونیک می تواند جذب وزارتخانه های پست و تلگراف و تلفن، صنایع دفاع و سازمانهای مختلف خصوصی و دولتی شود.

بطور کلی می توان گفت لازمه بازار کار برای فارغ التحصیلان برق، برقراری ارتباط بین صنعت و دانشگاه است .

طرح ملی پیوند راهی برای برقراری همین ارتباط بوده است . طرحی که مبنای آن بر طراحی مدار مجتمع I.C و وسایل و تجهیزات مورد نیاز در این زمینه قرار دارد و شرایطی ایجاد کرده است تا بخشی از دانشجویان بخصوص دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد  و دکتری بتوانند در داخل کشور مشغول بکار شوند  با توجه به حجم بازار الکترونیک و بازار صنعت نیمه رسانا در دنیا و نیز کشور ما که رشد 7% و 15% دارد، آینده روشنی را برای این رشته پیش بینی می کنند.

 

نام درسردیف
آزمایش مبانی مهندسی برق1
آزمایش ابزار دقیق و اجزای سیستم2
آزمایشگاه الکترونیک 13
آزمایشگاه الکترونیک 24
آزمایشگاه الکترونیک دیجیتال5
آزمایشگاه اندازه‌گیری دقیق و کنترل کیفیت6
آزمایشگاه پایگاه داده ها7
آزمایشگاه تکمیل سطح فلزات8
آزمایشگاه تکنیک پالس9
آزمایشگاه جوش10
آزمایشگاه رله و حفاظت11
آزمایشگاه روشنایی فنی12
آزمایشگاه سیستم عامل13
آزمایشگاه سیستم‌های خطی و کنترل14
آزمایشگاه سیستمهای قدرت15
آزمایشگاه شیمی16
آزمایشگاه عایقها و فشار قوی17
آزمایشگاه عملیات حرارتی18
آزمایشگاه فیزیک 119
آزمایشگاه فیزیک 220
آزمایشگاه ماشینهای الکتریکی 121
آزمایشگاه مایکروویو22
آزمایشگاه مدار و اندازه‌گیری 123
آزمایشگاه مدارهای مخابراتی24
آزمایشگاه مدارهای منطقی25
آزمایشگاه معماری کامپیوتر26
آزمایشگاه مهندسی نرم افزار27
آزمایشگاه میکروپروسسورها28
آزمایشگاه نرم افزار29
آزمایشگاه کنترل 230
آزمون پذیری31
آمار مهندسی32
آمار و احتمالات مهندسی33
آنتن 234
آنتن پیشرفته35
ابزار دقیق بیومدیکال36
ابزار دقیق پیشرفته37
ابزار دقیق و اجزا سیستمهای کنترلی38
اتوماسیون39
ادوات نیمه هادی40
ارزیابی کار و زمان41
استاتیک42
استاتیک و مقاومت مصالح43
اصول حسابداری و هزینه‌یابی44
اصول طراحی پایگاه داده های پیش45
اصول طراحی پایگاه داده‌ها46
اصول طراحی سیستم‌های خبره47
اصول طراحی واسط کاربر48
اصول مدیریت و تئوری سازمانی49
اصول کنترل مدرن50
اقتصاد عمومی 151
اقتصاد عمومی 252
اقتصاد مهندسی53
الکترومغناطیس54
الکترونیک 155
الکترونیک 256
الکترونیک 357
الکترونیک دیجیتال58
الکترونیک صنعتی59
الکترونیک قدرت60
الکترونیک قدرت 261
الکترونیک نوری62
انتشار امواج63
انتقال داده‌ها64
اندازه‌گیری الکترونیکی65
انقلاب اسلامی و ریشه‌های ان66
اولتراسوند67
ایمنی و بهداشت صنعتی68
بازبابی هوشمند اطلاعات69
بررسی سیستمهای قدرت 170
بررسی سیستمهای قدرت 271
برنامه نویسی کامپیوتر72
برنامه‌ریزی تعمیرات و نگهداری73
برنامه‌ریزی در سیستم‌های قدرت74
برنامه‌ریزی و کنترل تولید موجودیهای 175
برنامه‌سازی پیشرفته76
برنامه‌سازی شئ گرا در انفورماتیک77
بهره‌بردای از سیستم‌های قدرت78
بینایی ماشین79
پایان‌نامه کارشناسی ارشد 180
پایان‌نامه کارشناسی ارشد 281
پایگاه داده پیشرفته82
پردازش زبانهای طبیعی83
پردازش سگنالهای تصویری84
پردازش سیگنال دیجیتال 285
پردازش سیگنالهای بیولوژیکی86
پردازش سیگنالهای دیجیتال87
پردازش سیگنالهای دیجیتالی88
پردازش موازی89
پروژه90
پروژه 191
تئوری اطلاعات و کدینگ92
تئوری الکترو مغناطیس 193
تئوری پیشرفته مخابرات94
تئوری جامع ماشین‌ها95
تئوری صف96
تئوری کدینگ97
تاریخ اسلام98
تاسیسات الکتریکی99
تجارت الکتروینک100
تجزیه و تحلیل سیستم‌ها101
تحقیق در عملیات102
تحقیق در عملیات 1103
تحقیق در عملیات 2104
تحلیل و طراحی سیستم‌ها105
تحمل خرابی106
تخمین و شناسایی سیستمها107
تربیت بدنی 2108
ترمودینامیک109
تصویرگری پزشکی با تشدید مغناطیس110
تعمیر و نصب و نگهداری111
توزیع انرژی الکتریکی112
تولید و نیروگاه‌ها113
تکنولوژی تولید114
تکنولوژی فشار قوی و عایقها115
تکنیک پالس116
جبر خطی117
جبرانی 1 فیزیولوژی118
حسابگری زیستی119
دینامیک سیستم‌های قدرت120
ذخیره و بازیابی اطلاعات121
رباتیک122
رباتیک پیشرفته123
رساله دکتری 1124
رساله دکتری 2125
رساله دکتری 3126
رساله دکتری 4127
رساله دکتری 5128
رساله دکتری 6129
رساله دکتری 7130
رساله دکتری 8131
رسم فنی 1132
رله نو حفاظت سیستمها133
روش‌های عددی در الکترو مغناطیس134
روش‌های همزمانی135
روشهای تولید 1136
روشهای تولید 2137
ریاضی 1138
ریاضی 2139
ریاضی مهندسی140
ریاضیات عالی مهندسی141
ریزپردازنده 1142
زبان تخصصی143
زبان خارجه144
زبانهای ماشین و اسمبلی145
ساخت قطعات الکترونیکی 1146
ساختمان داده‌ها147
ساختمان گسسته148
سمینار کارشناسی ارشد149
سنتز خودکار مدارهای دیجیتال150
سیستم تلویزیون151
سیستم کنترل خطی152
سیستم‌های اطلاعاتی مدیریت153
سیستم‌های انتقال مخابراتی 1154
سیستم‌های انتقال مخابراتی 2155
سیستم‌های انتقال مخابراتی دیجیتال156
سیستم‌های بلادرنگ157
سیستم‌های تصویر پزشکی158
سیستم‌های عامل 1159
سیستم‌های کنترل پیشرفته160
سیستم‌های کنترل تطبیقی161
سیستم‌های کنترل چند متغیره162
سیستم‌های کنترل دیجیتالی163
سیستم‌های کنترل غیر خطی164
سیستمهای انتقال مخابرات 2165
سیستمهای پردازشگر شبکه166
سیستمهای کنترل167
شبیه‌سازی کامپیوتری168
شبکه مخابراتی بی سیم169
شبکه‌ای کامپیوتری پیشرفته170
شبکه‌های عصبی171
شبکه‌های مخابرات نوری172
شبکه‌های کامپیوتری173
شناسایی الگو174
شیمی عمومی175
شیوه ارائه مطالب علمی و فنی176
طراحی آلگوریتم 1177
طراحی باربان سخت افزاری178
طراحی پروسسور و دستگاه‌های جانبی آن179
طراحی زبانهای برنامه‌سازی180
طراحی سیستم های خیلی فشرده181
طراحی سیستم‌های شئ گرا182
طراحی قالب 1183
طراحی قالب 2184
طراحی ماشینهای الکتریکی185
طراحی ماشینهای الکتریکی 2186
طراحی مدارهای مجتمع فعال187
طراحی مدارهای واسط188
طراحی و ساخت کامپایلرها189
طراحی کامپیوتری سیستم کنترل190
طرح پست‌های فشار قوی و پروژه191
طرح خطوط انتقال انرژی و پروژه192
طرح ریزی واحدهای صنعتی193
عایقها و فشار قوی194
علم مواد195
عملیات حرارتی196
فارسی197
فرآیندهای اتفاقی198
فیبر نوری199
فیزیک 1200
فیزیک 2201
فیزیک الکترونیک202
فیزیک مدرن203
فیلترهای سنتزمدار204
فیلترهای وفقی205
قابلیت اطمینان سیستم‌های قدرت206
قید و بندها (جیک و فیکسچر)207
گرافیک کامپیوتری208
لیزر و کاربردهای آن در مهندسی پزشکی209
ماشین‌های افزار 1210
ماشین‌های الکتریکی 2211
ماشین‌های مخصوص212
ماشینهای افزار213
ماشینهای افزار 2214
ماشینهای الکتریکی 1215
ماشینهای الکتریکی 2216
مایکروویو 1217
مایکروویو 2218
مباحث پیشرفته الکترونیک 1219
مباحث پیشرفته در سیستم‌های پشت220
مباحث پیشرفته در طراحی سیستمها221
مباحث ویژه222
مباحث ویژه 2223
مباحث ویژه 3224
مبانی طراحی شبکه‌های کامپیوتری225
مبانی مهندسی برق226
مبانی میکرو الکترونیک227
مبانی کامپیوتر و برنامه‌سازی228
متون اسلامی229
محاسبات عددی230
محاسبات کامپیوتری طراحی الگوری231
مخابرات 1232
مخابرات 2233
مخابرات سلولی234
مخابراتی ماهواره‌ای235
مدار مجتمع توان پایین236
مدارهای الکترونیکی (کامپیوتر)237
مدارهای الکتریکی 1238
مدارهای الکتریکی 2 (کامپیوتر)239
مدارهای مجتمع خیلی فشرده240
مدارهای مخابراتی241
مداریهای منطقه ای242
مدل‌سازی بیولوژیکی243
مدیریت کیفیت244
معادلات دیفرانسیل245
معارف اسلامی 2246
معماری کامپیوتر247
معماری کامپیوتر (برق)248
معماری کامپیوتر پیشرفته249
مقاومت مصالح250
منطق فازی251
منطق فازی252
مهندسی فاکتورهای انسانی253
مهندسی نرم‌افزار254
موضوعات پیشرفته در سخت‌افزار255
مولتی مدیا256
مونتاژ مکانیکی257
میدانها و امواج258
میدانهای فشار قوی و عایق259
میکروپروسسورها260
مکانیک سیالات عمومی261
مکانیک کوانتیک262
نرم‌افزارهای سیستم263
نظریه زبانها و ماشین‌ها264
نقشه کشی صنعتی 2 (پیشرفته کامپیوتری)265
نقشه‌کشی صنعتی 1266
نور فوریه267
هوش مصنوعی268
وریفیکیشن269
ویدئوپروسسور270
یادگیری ماشین271
کارآموزی272
کاربرد کامپیوتر در مهندسی صنایع273
کارگاه برق274
کارگاه تخصصی جوش275
کارگاه ریخته‌گری (ذوب و مدلسازی)276
کارگاه عمومی جوش277
کارگاه ماشین افزار 1278
کارگاه ماشین افزار 2279
کارگاه ماشینهای افزار پیشرفته280
کارگاه کامپیوتر281
کنترل بهینه282
کنترل پروژه283
کنترل توانهای راکتیو284
کنترل صنعتی285
کنترل عددی286
کنترل غیر خطی و دیجیتال287
کنترل کیفیت آماری288
کوانتم الکترونیک مهندسی289

 

 

 

درس های تخصصی مهندسی برق
الکترونیک 

از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی الکترونیک می توان به درسهای مدارهای الکتریکی، الکترونیک 2 و 1، مدارهای منطقی و مخابرات اشاره کرد.

مخابرات
از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی مخابرات می توان به درسهای ریاضی مهندسی، تجزیه و تحلیل سیستمها، مدارهای الکتریکی، الکترونیک و الکترومغناطیس اشاره کرد.

قدرت
از درسهای پایه و اصلی موثر در مهندسی قدرت می توان به دروس مدار، الکترومغناطیس، الکترونیک، ماشین و بررسی اشاره کرد.
دروس اصلی کارشناسی مهندسی برق مشترک در همه گرایش ها (54 واحد):

کارگاه برق
زبان تخصصی
نقشه کشی صنعتی
ریاضی مهندسی
مدارهای الکتریکی 1و2
اندازه گیری الکتریکی
آزمایشگاه اندازه گیری و مدار
الکترومغناطیس
الکترونیک 1و2
آزمایشگاه الکترونیک 1
ماشینهای الکتریکی 1و2
آزمایشگاه ماشین های الکتریکی 1
مدارهای منطقی
آزمایشگاه مدارهای منطقی
تجزیه و تحلیل سیستم ها
سیستم های کنترل خطی
آزمایشگاه سیستم های کنترل خطی
بررسی سیستم های قدرت 1
مخابرات 1
پروژه کارشناسی
کار آموزی ( 2 ماه تمام وقت)

گرایش ها
مهندسی برق دارای چهار گرایش است که در زیر به طور اجمالی به بررسی آنها می پردازیم و در قسمت معرفی گرایش ها به تفصیل در مورد هر کدام صحبت خواهیم کرد.

الکترونیک

الکترونیک علمی است که به بررسی حرکت الکترون در درون گاز، خلاء و یا نیمه رسانا و اثرات و کاربردهای آن می پردازد. با توجه به این تعریف، مهندس الکترونیک در زمینه ساخت قطعات الکترونیک و کاربرد آن در مدارها، فعالیت می کند. به عبارت دیگر، زمینه فعالیت مهندسی الکترونیک را می توان به دو شاخه اصلی ساخت قطعه و کاربرد مداری قطعه و طراحی مدار تقسیم کرد.

مخابرات

مخابرات، گرایشی از مهندسی برق است که در حوزه ارسال و دریافت اطلاعات فعالیت می کند. مهندسی مخابرات با ارائه نظریه ها و مبانی لازم جهت ایجاد ارتباط بین دو یا چند کاربر، انجام عملی فرآیندها را به طور بهینه ممکن می سازد. پس هدف از مهندسی مخابرات، پرورش متخصصان در چهار زمینه اصلی این گرایش است که شامل فرستنده، مرحله میانی، گیرنده و گسترش شبکه است که گستره هر کدام عبارتند از:
– فرستنده: شامل آنتن، نحوه ارسال و …

– مرحله میانی: شامل خط انتقال و محاسبات مربوط و …

– گیرنده:شامل آنتن، نحوه دریافت، تشخیص و …

– گسترش شبکه: مشتمل بر تعمیم خط ارتباطی ساده، ادوات سویچینگ ، ارتباط بین مجموعه کاربرها

قدرت

مهندسی قدرت را می توان تولید نیروی الکتریکی به روشهای گوناگون و انتقال و توزیع این نیرو با بازده و قابلیت اطمینان بالا، تعریف کرد.

پس هدف از مهندسی قدرت، پرورش افرادی کارا در بخشهای تولید، انتقال و توزیع است که گستره این بخش عبارت است از:
– تولید: طراحی شبکه های تولید با کمترین هزینه و بیشترین بازده.

– انتقال: طراحی شبکه های انتقال، خطوط انتقال، پخش بار بر روی شبکه، قابلیت اطمینان و پایداری شبکه قدرت، طراحی رله ها و حفاظت شبکه، پخش بار اقتصادی (dispatch economic).

– توزیع: طراحی شبکه های توزیع حفاظت و مدیریت آن.

کنترل: کنترل، در پیشرفت علم نقش ارزنده ای را ایفا می کند و علاوه بر نقش کلیدی در فضاپیماها و هدایت موشکها و هواپیماها، به صورت بخش اصلی و مهمی از فرآیندهای صنعتی و تولیدی نیز درآمده است. به کمک این علم می توان به عملکرد بهینه سیستمهای پویا، بهبود کیفیت و ارزانتر شدن فرآورده ها، گسترش میزان تولید، ماشینی کردن بسیاری از عملیات تکراری و خسته کننده دستی و نظایر آن دست یافت. هدف سیستم کنترل عبارت است از کنترل خروجی ها به روش معین، به کمک ورودیها، از طریق اجزای سیستم کنترل که می تواند شامل اجزای الکتریکی، مکانیک و شیمیایی به تناسب نوع سیستم کنترل باشد.

معرفی گرایش های مقطع کارشناسی
رشته مهندسی برق در مقطع کارشناسی دارای چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، کنترل و قدرت است. البته گرایش های فوق در مقطع کارشناسی تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند و هر گرایش با گرایش دیگر تنها در 30 واحد یا کمتر متفاوت است. و حتی تعدادی از فارغ التحصیلان مهندسی برق در بازار کار جذب گرایشهای دیگر این رشته می شوند. با این وجود ما برای آشنایی هر چه بیشتر شما گرایش‌های فوق را در زیر معرفی می کنیم:

الکترونیک

اگر امروز شاهد ساده ترین وسایل الکتریکی مثل ماشین لباسشویی یا یخچال هستیم و اگر امروز از پیچیده ترین تجهیزات مخابراتی، پزشکی، صنایع دفاعی و سیستم های ناوبری استفاده می کنیم، به یاری پیشرفت و گسترش علم الکترونیک است. علمی که به بررسی نحوه عملکرد و چگونگی نگهداری و بهره برداری و تجزیه و تحلیل سیستم های الکترونیکی، طرح و پیاده کردن شبکه های الکترونیکی و طرح و ساخت تجهیزات و مدارهای الکترونیکی می پردازد.

گرایش الکترونیک به دو زیر بخش عمده تقسیم می شود. بخش اول میکروالکترونیک است که شامل علم مواد، فیزیک الکترونیک، طراحی و ساخت قطعات از ساده ترین آنها تا پیچیده ترین آنها است و بخش دوم نیز مدار و سیستم نامیده می شود و هدف آن طراحی و ساخت سیستم ها و تجهیزات الکترونیکی با استفاده از قطعات ساخته شده توسط متخصصان میکروالکترونیک است.

برای مثال یک سیستم گیرنده رادیو نمونه ای از کنار هم قرار دادن قطعات مختلف الکترونیکی برای دریافت موج ارسال شده از سوی فرستنده به گیرنده است. دستگاههای الکتریکی از جمله سیستم پمپ مصنوعی تامین کننده ضربان قلب، سیستم رله و حفاظت در یک نیروگاه برق و یا سیستم هدایت اتوماتیک یک هواپیما می شود.

گرایش الکترونیک یکی از گرایشهای جالب مهندسی برق است که محور اصلی آن آشنایی با قطعات نیمه هادی، توصیف فیزیکی این قطعات، عملکرد آنها و در نهایت استفاده از این قطعات، برای طراحی و ساخت مدارها و دستگاههایی است که کاربردهای فنی و روزمره زیادی دارند.

مخابرات

هدف از مخابرات، ارسال و انتقال اطلاعات از نقطه ای به نقطه دیگر است که این اطلاعات می تواند صوت، تصویر یا داده های کامپیوتری باشد. مخابرات از دو گرایش میدان و سیستم تشکیل می شود. که در گرایش میدان، دانشجویان با مفاهیم میدان های مغناطیسی، امواج، ماکروویو، آنتن و … آشنا می شوند تا بتوانند مناسبترین وسیله را برای انتقال موجی از نقطه ای به نقطه دیگر پیدا کنند.

برای مثال اگر بخواهیم سیگنالی را از یک ایستگاه تلویزیونی به گیرندگان تلویزیونی منتقل کنیم، ابتدا باید این سیگنال را از طریق آنتن های خاص به صورت امواج منتشر ساخته و سپس در طرف گیرنده نیز آنتن های خانگی باید بتوانند این امواج را از فضا دریافت کنند تا از طریق دستگاه تلویزیون این امواج به امواج صوت و تصویر تبدیل شود. قابل ذکر است که تمامی این ارسال و انتقال امواج، در حوزه گرایش میدان قرار می گیرد.

در گرایش سیستم نیز دانشجویان فرا می گیرند که چگونه سیگنال ها را از شکلی به شکل دیگر تبدیل کنند. برای مثال همان سیستم تلویزیونی برای انتقال سیگنالی از اتاق تولید به آنتن، احتیاج به دستگاه فرستنده است که این دستگاه ترکیبی از قطعات الکترونیکی بوده و به شیوه ای طراحی شده که می?تواند سیگنال تولید شده در آن محیط را به صورتی درآورد که قابل ارسال به وسیله آنتن های فرستنده باشد. از سوی دیگر در منازل نیز دستگاه تلویزیون یا رادیو شامل انواع سیستم های مخابراتی است که این سیستم سیگنال های دریافتی از آنتن?را تبدیل به سیگنال صوت و تصویر می کند.

همچنین یکی از فعالیت های عمده مهندسی مخابرات گرایش سیستم، طراحی فلیترهای مختلفی است که می توانند امواج مزاحم شامل صوت یا پارازیت را از امواج اصلی تشخیص و آنها را حذف کرده و تنها امواج اصلی را از آنتن دریافت کنند.

گفتنی است که امروزه با توسعه مخابرات بی سیم، ارتباط نزدیکتری بین دو گرایش میدان و سیستم ایجاد شده است. برای نمونه در گوشی تلفن همراه ما هم تجهیزات مربوط به مدارهای مخابراتی و هم تجهیزات مربوط به فرستنده و هم آنتن گیرنده را داریم. از همین رو یک مهندس مخابرات امروزه باید از هر دو گرایش بخوبی اطلاع داشته باشد تا بتواند یک دستگاه بی سیم را طراحی کند.

کنترل

اگر بخواهیم یک تعریف کلی از کنترل ارائه دهیم، می توانیم بگوییم که هدف این علم، کنترل خروجی های یک سیستم بر مبنای ورودی های آن و با توجه به شرایط ویژه و نکات مورد نظر طراحی آن سیستم می باشد.

علم کنترل فقط در مهندسی برق مورد استفاده قرار نمی گیرد. بلکه در شاخه های دیگری از علوم مهندسی و حتی علوم انسانی کاربرد دارد. به عنوان نمونه، کنترل فرآیند تصفیه نفت در یک پالایشگاه، کنترل عملکرد یک نیروگاه برق، سیستم کنترل ناوبری یک کشتی و یا کنترل تحولات و تغییرات جمعیتی نمونه های متنوعی از کاربرد علم کنترل می باشد.

گفتنی است که گرایش کنترل دارای زیر بخش های متنوعی مانند کنترل خطی، غیرخطی، مقاوم، تطبیقی، دیجیتالی، فازی و غیره است.
در رشته های مهندسی مکانیک، مهندسی شیمی، مهندسی هوافضا، مهندسی سازه و مهندسی های دیگر نیز ما شاهد علم کنترل هستیم اما نوع سیستم کنترلی در هر رشته مهندسی متفاوت است. برای مثال در مهندسی مکانیک نوع کنترل، مکانیکی و در مهندسی شیمی براساس فرآیندهای شیمیایی است.

اما در کل هدف مهندسی کنترل، طراحی سیستمی است که بتواند عملکرد یک دستگاه را در حد مطلوب حفظ نماید. برای مثال در یک کارخانه نورد برای آن که بتوان قطعات آهنی را به شکل مورد نظر در آورد، لازم است که دو قطعه اصلی نورد که توسط موتورهای الکتریکی چرخانده می شود، دارای چرخش یکسانی باشند و این یکسانی در چرخش نیاز به سیستم کنترل بسیار دقیقی دارد. مهندس برق گرایش کنترل میتواند این کار را با طراحی یک مدار الکتریکی انجام دهد.

خودکار کردن یا اتوماتیک کردن خط تولید، یکی دیگر از فعالیت های مهندسی کنترل است. یعنی مهندس کنترل می تواند به گونه ای خط تولید را هماهنگ و کنترل کند که محصول تولید شده طبق برنامه تعیین شده و با بهترین کیفیت به دست آید.

قدرت

هدف اصلی مهندسین این گرایش، تولید برق در نیروگاهها، انتقال برق از طریق خطوط انتقال و توزیع آن در شبکه های شهری و در نهایت توزیع آن برای مصارف خانگی و کارخانجات است. بنابراین یک مهندس قدرت باید به روشهای مختلف تولید برق، خطوط انتقال نیرو و سیستم های توزیع آشنا باشد.

گرایش قدرت به آموزش و پژوهش در زمینه طراحی و ساخت سیستم های مورد استفاده در تولید، توزیع، مصرف و حفاظت از برق می پردازد.

به عبارت دیگر دانشجویان این رشته در شاخه تولید با انواع نیروگاههای آبی، گازی، سیکل ترکیبی و … آشنا می شوند. در بخش انتقال و توزیع، روش‌های مختلف انتقال برق اعم از کابلهای هوایی و زیرزمینی را مطالعه می کنند و در شاخه حفاظت نیز انواع وسایل و تجهیزات حفاظتی که در مراحل مختلف تولید، توزیع، انتقال و مصرف انرژی، انسانها و تاسیسات را در برابر حوادث مختلف محافظت می کنند، مورد بررسی قرار می دهند که از آن میان می توان به انواع رله ها، فیوزها، کلیدها و در نهایت سیستم های کنترل اشاره کرد.

یکی دیگر از شاخه های قدرت نیز ماشین های الکتریکی است که شامل ژنراتورها، ترانسفورماتورها و موتورهای الکتریکی می شود که این شاخه از زمینه های مهم صنعتی و پژوهشی گرایش قدرت است.

وضعیت ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر

فارغ التحصیل در مقطع کارشناسی برق که مدرک خود را در یکی از چهار گرایش الکترونیک، مخابرات، قدرت و کنترل می گیرد، می تواند در یکی از این گرایشها (اختیاری) یا رشته ای که برق زیر مجموعه ای برای آن تعریف شده، ادامه تحصیل نماید. این رشته به صورت: مهندسی برق- الکترونیک، برق- قدرت، برق- مخابرات (شامل گرایش های: میدان، سیستم، موج، رمز، مایکرونوری) برق- کنترل، مهندسی پزشکی (گرایش بیوالکتریک)، مهندسی هسته ای (دو گرایش مهندسی راکتور و مهندسی پرتو پزشکی، مهندسی کامپیوتر (معماری کامپیوتر، هوش مصنوعی و رباتیک) است.

برای تحصیل در مقطع دکترای تخصصی، می توان، در هر یک از زیرشاخه های تخصصی‌تر گرایش‌های یاد شده میزان مورد نیاز واحدها را اخذ کرد و رساله دکتری را در همان موضوع خاص ارائه داد. مسلم است این زیر شاخه ها، گرایشهای تخصصی تر این چهار گرایش است. امکان ادامه تحصیل در کلیه گرایشهای یاد شده در مقطعهای کارشناسی ارشد و تا حد زیادی در دوره دکتری، در داخل کشور وجود خواهد داشت. رشته برق به دلیل کاربردی بودن آن در بسیاری از علوم مهندسی دیگر، برای فارغ التحصیلان امکان تحصیل در بسیاری گرایشها و دانش‌ها را فراهم می کند.

رشته های مشابه و نزدیک به این رشته
در برخی از دانشگاه‌ها رشته مهندسی پزشکی را یکی  از گرایش های مهندسی برق به شمار می آورند. رشته هایی از قبیل مهندسی علمی کاربردی برق، کاردان فنی برق، دبیر فنی برق قدرت و … پیوند عمیقی بین این رشته و دانش کامپیوتر وجود دارد که غیر قابل انکار است.

 

منبع: خبرنامه دانشجویان ایران

shop giày nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcf5 fashionshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời trang

در سبد خرید شما هیچ محصولی وجود ندارد