۰۲۱-۲۲۶۹۱۰۱۰ مرکز مشاوره پرواز / پشتیبانی فروشگاه اینترنتی: ۰۹۱۲۸۵۰۱۱۲۵
انتخاب صفحه
فوت و فن و آمادگی برای امتحانات

فوت و فن و آمادگی برای امتحانات

فوت و فن‌های درس خوندن برای امتحان

۱- در حین مطالعه ی درس ،  مضمون اصلی آن را دریابید. در این قسمت درس ، بحث به چه موضوعی اشاره دارد؟ چگونه یا در چه مراحلی آن را بیان کرده است؟

۲- همراه با خواندن درس به طور مرتب برای خود سوالاتی طرح کنید تا توجه شما به موضوع درس بیشتر جلب شود  . بهتر است سوالات به نوعی با مطالب درسی هماهنگی داشته باشد.

۳- سوالات طرح شده باید با توجه به اصل مطلب و کلید هر پاراگراف باشند.

۴- در هنگام مطالعه در منزل به مطالبی که به نوعی در کلاس علامت زده یا در حاشیه و پاورقی نوشته شده نیز توجه خود را مبذول بدارید.

۵- توجه داشته باشید توکل به خدا , آرامش و اعتماد به نفس و پشتکار و برنامه ریزی مهمترین عوامل موفقیت در امتحان است.

۶- سعی کنید هرگونه برداشت نا به جا از امتحانات و ناراحتی و انزجار و نفرت از امتحان دادن را از خود دور کنید. زیرا امتحان جزء لاینفک زندگی ماست .

۷- روز های قبل از امتحان هر چیز را که باعث حواس‌پرتی می‌شود کاملا کنار بگذاریدزیرا توجه به سایر چیزها باعث از بین رفتن تمرکز شما می‌شود. و کاهش تمرکز روی درس خود به خود اضطراب به وجود می‌آورد.

۸- آغاز کار مطالعه با یاد خدا و به جا آوردن نماز واجب و تلاوت آیاتی از کلام الله مجید آرامش را برایتان به ارمغان می آورد .

۹- همواره سعی کنید امنیت و آرامش را در خانه فراهم کنید و برای مطالعه یک مکان آرام و بی سروصدا را مد نظر قرار دهید.

۱۰- جمع بندی مطالب را با بیان خود ؛ بیان کنید تا فراموشی شما کمتر شود.

۱۱- اگر از جزوات و مطالب خارج از کتاب استفاده می کنید ، دقت کنید که با مطالب موجود در کتاب سازماندهی لازم را داشته باشد تا مطالب مثل حلقه های جدا از هم یک زنجیر در نیایند.

۱۲- اوراق امتحانی نوبت های گذشته ی خود اعم از ترم و نیم ترم و ماهانه و… را مجدداً مرور کنید تا اولاً نوعی مرور کرده باشید و ثانیاً اشتباهاتی را که در آن زمان در‌ آن تکرار کرده اید، مجدداً تکرار نکنید.

۱۳- یک هفته قبل از شروع فصل امتحانات سعی کنید خلاصه ی دروس  ، فیش برداری و فهرست نکات مهم را‌آماده و در پوشه ای جمع ‌آوری کنید.

۱۴- در اتاقی که مطالعه می کنید عوامل مزاحم از جمله تلفن ثابت، تلفن همراه، تلویزیون و… را از خود دور نمایید.

۱۵- حتما وسایل و مکان مطالعه را قبل از مطالعه، مرتب و منظم نمایید. تنها وسایلی را که واقعا مورد نیازتان می باشد مقابلتان قرار دهید.

۱۶- در خود تمرکز ایجاد نمایید و تمام حواس خود را در جهت مطالعه قرار دهید.

۱۷- هنگام مطالعه خود را به جای معلم قرار دهید و سوالات امتحانی را طرح نمایید .

۱۸- سوالاتی را که قبلا معلم از شما امتحان گرفته یا در اختیارتان قرار داده است مجددا مرور کنید .

۱۹- پس از یاد گرفتن کامل مطلب‌، حل تمرین‌های کتاب درسی و برطرف کردن اشکالات‌، نمونه سؤال‌های امتحانات نهایی یا هماهنگ کشوری را حل کنید. سعی کنید طرز پاسخ گویی به سؤال‌های نهایی را خوب بیاموزید. همچنین با دیدن کلید تصحیح امتحانات نهایی‌، به روش تصحیح اوراق خوب آشنا شوید.

۲۰- این خطاست اگر فکر کنید سؤال‌های امتحان نهایی سال بعد باید شبیه سال‌های قبل باشد. اخیراً طراحان تلاش می‌کنند، سؤال‌های مفهومی را در قالب‌های جدید و نو طرح کنند. به همین خاطر تأکید می‌کنیم که روی عمیق خوانی و فراگیری دقیق مفاهیم و ریزه‌کاری‌های کتاب درسی تأکید بیش‌تری داشته باشید.

۲۱- مراقب باشید اگر بدخط هستید و از کارهای نوشتاری مانند حل تمرینات گریزانید، بیش‌تر در معرض بد امتحان دادن و پایین آمدن نمره‌ی معدل قرار دارید.

۲۲- به اشکالات خود حساس باشید. بسیاری از بچه‌ها اشکالات ساده مانند خطای محاسبه‌، درست نخواندن متن سؤال و…. را اشکال نمی‌دانند. آن‌ها بلد نبودن‌های بزرگ را اشکال می‌دانند و بسیاری هم در توهم بلد بودن هستند. این نگرش دانش‌آموزی است که به اشکال و اشکال‌گیری حساس نیست. ولی دانش‌آموزان ممتاز حتی با یک اشتباه ساده‌ی محاسباتی‌، دوباره مسئله را حل می‌کنند. آن‌ها نسبت به ساده‌ترین اشکالات خود بی رحم هستند. این تجربه را از آن‌ها بیاموزید! برای گرفتن نمره‌ی ۱۸یا۱۹، دانستن مطلب کافی است‌، ولی برای گرفتن نمره‌ی ۲۰، تسلط و حساسیت به اشکالات، اهمیت بیش‌تری دارد.

۲۳-  تاکیدات معلم در زمان تدریس یا پرسشهای او را مجددا یادآوری کنید .

۲۴- نمونه سئوالات امتحان سال های قبل را تهیه کنید و به بررسی آنها بپردازید تا با نحوه وسبک طرح سئوالات آشنا شوید.

۲۵- برای امتحانات پایان ترم، سؤالات امتحانات کلاسی را دوره کنید و اشتباهات قبلی خود را بررسی کنید تا اشتباهات گذشته را تکرار نکنید.

۲۶- اشکالات درسی خود را یادداشت کنید و در روزهای باقیمانده تا امتحانات و در فواصل امتحانات از دوستان و همکلاسی ها و اعضای خانواده و در صورت دسترسی از معلم بپرسید. و این کار را تا حد اکثر شب قبل از امتحان انجام دهید .

۲۷- مطالعه عمیق و دقیق موضوعات درسی و ایجاد ارتباط ذهنی بین مطالب کمک بزرگی به یادگیری بهتر دروس خواهد داشت.

توصیه هایی در شب قبل از امتحان:


اول : از مشاجرات خانوادگی، رفت و آمدهای فراوان و مکرر، حضور در مکان های پر سر و صدا و شلوغ، دیدن و شنیدن رادیو و تلویزیون به طوری که مغز احساس خستگی کند و به طور کلی تمام عواملی که موجب تشویش، حواس پرتی و خستگی مغز  می شود به شدت پرهیز کنید.

دوم : مطابق معمول هر شب استراحت کنید و سعی کنید ۶ تا ۸ ساعت خواب‌آرام داشته باشید تا با نشاط بیشتری به سر جلسه ی امتحان بروید . همچنین برای سلامتی متابولیسم بدن نیز سعی کنید یک شام سبک و مختصر میل نمایید.

سوم : قبل از خواب شب امتحان نیز دو نکته مهم را  مدنظر قرار دهید:

الف) کلیه ی وسایلی که باید صبح امتحان همراه شما باشد را از شب قبل روی میزی که یادتان نرود آماده کنید.

ب) سعی کنید اگر کمی اضطراب دارید و همین مانع بی خوابی شما شده مطالب کلیدی و مهم کتاب درسی را در ذهن مرور کنید.  دقت داشته باشید که این استرس طبیعی است و در ادامه به شیوه های مقابله با آن می پردازم و  راه های کاهش آن را با هم بررسی می کنیم.

توصیه هایی در صبح امتحان:
۱) سعی کنید حداقل ۲ ساعت قبل از امتحان از خواب بیدار شوید تا فعالیت های مغزی شما شروع شده و به اصطلاح مشاورین موتور مغزگرم شود و همچنین دقت کنید مطالبی را که مطمئن هستید  در امتحان نخواهد آمد، هرگز نخوانید.

۲) کمک گرفتن از معنویات در موفقیت شما سهم چشمگیری دارد لذا حتماً با وضو سرجلسه ی امتحان حاضر شوید و از خداوند متعال طلب کمک و استعانت کنید.

۳) در صورت داشتن وقت کافی  یک مرور سطحی روی مطالب مهم و فیش برداری¬ های خود داشته باشید.

۴) حتماً صبحانه کافی و مناسب را میل نمایید ؛ زیرا بدون تغذیه مناسب مغز شما انرژی کافی برای پاسخگویی به سوالات را نخواهد داشت  . توصیه ی خود من برای صبحانه یک لیوان چای شیرین، نان، پنیر و گردو است و چند شکلات که سریع به بدن انرژی برساند.

۵) حتماً سعی کنید که زودتر از منزل خارج شوید و اگر از بعد مسافت دچار مشکل نیستید راه خانه تا مدرسه را پیاده طی کنید تا اکسیژن کافی به مغز برسد.

۶) ممکن است هنگامی که در مدرسه حضور پیدا می کنید تعدادی از دوستان و همکلاسی هایتان عمداًً یا سهواً از شما سوالاتی در مورد درس بپرسند سعی کنید که اصلاً به‌‌آن سوالات پاسخ ندهید و حتی من توصیه می کنم که با‌ آن صحبت هم نکنید.

هـ) توصیه هایی در جلسه ی امتحان  :

۱) سعی کنید بدون نگرانی و اضطراب و با اعتماد به نفس بر روی صندلی خود تکیه بدهید و آرامش را در خودتان زیاد کنید و قبل از شروع امتحان یکبار چهار قل قرآن را در ذهنتان بخوانید.

۲) یک نفس عمیق بکشید و برای لحظه ای آن را نگه دارید و سپس به طور کامل و آرام آن را بازدم کنید.

۳) صدای خود را تغییر دهید؛ آهسته خدا را یادکنید و از او کمک بخواهید. ( آهسته کردن صدا موجب آرامش بیشتر می شود )

۴) حالت صورت را تغییر دهید و با باز کردن اخم های ابروها و بالا کشیدن گوشه ی دهان می توانید آرامش را جهت به‌ یادآوردن مطالب به حافظه تان راهنمایی کنید.

۵) سپس قلم را بردارید و‌ آماده خواندن اولین سوال بشوید.

۶) اگر زود پاسخ ها را نوشتید، در برابر وسوسه ی ترک محل امتحان مقاومت کنید. از وقت باقیمانده برای بازبینی و اصلاح جواب های خود استفاده کنید حتی باید سربرگ امتحانی را هم بازبینی کنید تا از نوشتن نام و سایر مشخصات خود نیز مطمئن شوید.

توصیه هایی در جریان امتحان :


۱) از روش گزینشی برای پاسخ به امتحان استفاده کنید، نه روش ترتیبی هر چند این کار خوشایند شما نباشد روش گزینشی دو مزیت مهم را در خود دارد:

الف) از نگرانی که جهت کمبود وقت برای سوالاتی که پاسخ آن ها می دانید کم خواهد کرد.

ب) از فراموش کردن پاسخ هایی که می دانید جلوگیری می کند.

۲) در هنگام خواندن سوال به کلمات راهنما ( افعالی که در انتهای سوالات می آیند )  توجه کرده و زیر آن ها خط بکشید تا از دامی که طراح برای شما گسترده رهایی یابید.

۳) اگر پاسخ نیاز به رسم شکل یا نمودار دارد با ذکر فرمول ، قبل از فراموش کردن آن را بنویسید یا در گوشه ی ورقه ی خود علامتی برای رجوع به آن سوال بگذارید.

۴) قبل از شروع پاسخ سعی کنید آن چه را که سوال خواسته با استفاده از یک اسکلت بندی کلی روی ورقه ی خود بنویسید. روش اسکلت بندی، روشی است که در آن با استفاده کلمات کلیدی متن و طرح شبکه ای خلاصه شده با یک نگاه می توان کل مطلب را دریافت کرد که دو مزیت بزرگ را در بر دارد:

الف) باعث سرعت بخشیدن به پاسخگویی و نظم دادن به جریان فکری شما می شود.

ب) چنانچه به علت کمبود وقت نتوانستید پاسخ خود را کامل بیان کنید ، حداقل این طرح یا شکل ، هدف و طرح ذهنی شما را بیان می کند و به معلم نشان می دهد که شما با مفهوم کلی آشنا هستید و می توانید لااقل قسمتی از نمره را بگیرید.

۵) چنانچه می توانید مطالب و پاسخ های خود را به صورت مقایسه بیان کنید. بااین کار به دبیرتان نشان می دهید که تنها  متن درس را حفظ نکرده اید بلکه دارای تفکر تحلیلی بوده اید و این کار در روحیه ی معلمتان در تصحیح برگه ی امتحانی شما تأثیر بسزایی دارد.

۶) سعی کنید در پاسخ های خود از مثال استفاده کنید تا جواب هایتان واضح تر شود.

۷) دقت کنید که شماره ی سوال با شماره ی پاسخ در ورقه ی امتحانی هماهنگی داشته باشد.

۸) بهتر است محدوده ی پاسخ هر سوال را روی ورقه ی خود با کشیدن یک خط و یا نقطه چین مشخص کنید تا:

الف) ظاهر ورقه ی شما زیباتر و مرتب تر شود.

ب) تصحیح ورقه توسط مصحح راحت تر شود.

ج) از سردرگمی شما نسبت به پاسخگویی سو الات جلوگیری کرده و از همه مهمتر اینکه در روحیه ی مصحح تاثیر مثبت می گذارد.

۹) در پایان خاطر نشان می کنم که تعدادکل پاسخ ها را با تعداد کل سوالات چک کنید تا مطمئن شوید که تمام سوالات را خوانده اید.

پیش تر از این گفتم اگر بدانیم چه بخوانیم و چگونه بخوانیم امتحان نه تنها باعث افت بلکه باعث موفقیت دانش آموز در آن سال نیز می شود.

مشاور تا چه اندازه میتواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد؟

مشاور تا چه اندازه میتواند در موفقیت شما تاثیر گذار باشد؟

مشاوره برای کنکور و اینکه مشاور کنکوری داشتن چقدر میتونه به پیشرفت در درس ها به ما کمک کنه،سوالی هست که همواره همه ی داوطلبان دارند و بنده هم در اینجا لازم و ضروری دونستم که در موردش صحبت کنم.

ولی در ابتدا ازتون میخواهم از همین الان تا روز کنکور این سه کلمه رو فراموش کنید:

نمیتونم

نمیدونم

نمیشه

چرا که،توانایی هر کاری که بخوای رو خدا بهت میده

دانایی هر چی که بخوای رو میتونی کسب کنی

انجام هر کاری که بخوای رو خدا برات ممکن میکنه

و…هرگز تسلیم نشو ،فقط غیر ممکن،غیر ممکن است.

پس …تو

میتونی

میدونی

و میشه…

و اما::

درس خواندن برای کنکور یکی از مهمترین اهدافی است که رسیدن به نتیجه ی خوب  و موفق بودن در آن میتواند تاثیرزیادی در سایر جنبه های زندگی یک  کنکوری داشته باشد.در نتیجه انجام این پروژه ی مهم  و سرنوشت ساز به نحو احسن و اصولی بطوریکه نتایج موفقیت آمیز و امیداورانه باشد،نیازمند رعایت و اجرای وظایف مهم و تعیین کننده ای است.

در تمامی اهداف زندگی مان بدون داشتن برنامه ریزی فعالیتی تکمیل نخواهد بود.بخصوص در بحث تحصیلی که کیفیت و زمان در آن بسیار مهم است.

برای موفقیت در هر کاری نیازمند اجرای اصول و متدهای جدیدی هستیم.یکی از این اصول جهت رسیدن به موفقیت این است که به سراغ افرادی برویم که این مسیر را با موفقیت پشت سر گذاشته اند.شما حتی برای موفقیت و پیشرفت در یک رشته ی ورزشی مثلا فوتبال نیز نیازمند الگوبرداری و کسب تجارب از یک فوتبالیست موفق خواهید بود.این ارتباطات و الگوبرداری ها درتمامی جنبه های زندگی وجود دارد حتی در دین و آیین ما هم همیشه پیروی از بزرگان و قدم گذاشتن در مسیر آنها سفارش شده است…کنکور هم یک مرحله از زندگی شماست که میتواند نقش بسیار سازنده ای در داشتن آینده ای پرامید و آسوده برای شما داشته باشد.۳۰ یا ۴۰ سال پزشک و مهندس بودن آیا ارزش این را ندارد که هم اکنون برای این مرحله از زندگیتان سنگ تمام بگذارید و از بهترین هایی که خود تجربه ی چشیدن طعم این موفقیت شیرین را داشته اند،راهنمایی و درس بگیرید؟؟؟

قطعا همین طور است چون همه شما آرزوهای بزرگ و زیبایی همچون پزشکی و مهندسی در سر دارید حتی داوطلبان ضعیف.

فردی که خود اینگونه موفقیتی را در دست دارد میتواند به سادگی عوامل شکست و پیروزی را برای شما شناسایی و جهت دهی کند.

اما برخی از داوطلبان هستند که به دلیل غرور و اعتماد به نفس بالا و واهی که پشت آن هیچ تجربه ای نیست خود را بی نیاز از مشاوره و استفاده کردن از تجارب افراد موفق می دانند و متاسفانه در کنکور اون نتیجه لازم که لایقشان هست را نمیگیرند و شکست می خورند.

مطمئن باشید وجود یک فردی که این مسیر رو قبلا با موفقیت طی کرده می تواند تو را به هدفت برساند.

این کنکور توست،میدانی که فرصت خطا و اشتباه در آن یعنی شکست قطعی و زود هنگام .

مشاور با تجربه و موفق این مسیر را خود ابتدا رفته و دیگر نیازی نیست که تو این مسیر را آزمایش کنی.

داوطلبی را میشناسم که بعد از ۶ سال پشت کنکورماندن بالاخره پارسال در کنکور پزشکی اصفهان قبول شد.این داوطلب به خاطر غرورش، از تجربه و درس افراد موفق استفاده نبرد و رنج ۶سال پشت کنکور بودن را کشید.در اینکه تعهد و اصرار به موفقیت این داوطلب بسیارستودنی است،حرفی نیست.ولی سوال تامل برانگیز و مهم اینجاست،  اگر این داوطلب پر تلاش و مصمم به قبولی در پزشکی از همان ابتدای قدم گذاشتن در این مسیر زیر نظر مشاوره و برنامه ریزی فردی حرفه ای و آگاه به میانبرهای کنکوری، می بود،الان  خیلی جلوتر بود و میتوانست خود را برای آزمون تخصص آماده کند و در مقابل مجبور نمیشد۶سال عمر با ارزش و جوانی خود را فدای غرور  و ادعای کاذب خود کند که به گفته ی خودش من ۶سال از عمرجوانیم را به پای کنکور گذاشتم و از جوانی چیزی نفهمیدم.

آیا واقعا ارزش دارد راهی که میدانید و باور دارید به تنهایی خیلی سخت و زمانبر است،در آن قدم بگذارید و با ارزش ترین سرمایه ی زندگی خود یعنی جوانی را فدای هدفی کنید که با درس گرفتن از افراد با تجربه و موفق ،نیازی به تحمل این همه رنج ومشقت نیست!

چارلز جونز می گوید:

مطمئن باشید در ۵سال آینده ،شما هیچ تغییری نمی کنید ،مگر اینکه افراد خاصی را که در طول این ۵ سال با آنها در ارتباط بوده اید ،وضعیت شما را تغییر دهند.

تنها ۱۰% از داوطلبان کنکوری به دلیل آموزش ها و مشاوره هایی که از دوران تحصیلی قبل از دبیرستان داشته اند اکنون نیازی به مشاوره تخصصی کنکوری ندارند و خودشان خودآموز مسیر را بلدند.این ۱۰%همان نفرات برتر کنکور هستند.

۹۰%مابقی که عمدتا طیف وسیعی از داوطلبان با سطح ضعیف و متوسط رو به بالا هستند حتما نیاز به مشاوره ی تخصصی و و ویژه ی وضعیت درسی خود توسط مشاوری موفق و آگاه به کنکوردارند.

میخوای شروع به درس خواندن کنی ولی نمیدونی از کجا باید شروع کنی،نمیدونی چجوری و چه موقع باید مرور داشته باشی،مباحث مهم و تاثیرگذار رو نمیدنی چجوری باید خوند،نمیدونی چه موقع باید چه مباحثی را تموم کنی و یا اصلا با چه برنامه ای درس بخونی که هم به کلاسات برسی هم به آزمونت هم مدرسه و…

همه ی اینها باید توسط مشاور کنکوری شما بررسی شوند از همین اول راه و نه بعد گذشت ۳ماه یا ۶ ماه بعد که تازه قبول میکنید و اعتراف میکنید که نمیتونید این مسیر را به تنهایی بروید.

شروع طوفانی برای قبولی در بهترین رشته ها(توجه کنید تاکیید میکنم قبولی در بهترین رشته ها)از همین امروز است تا بتوان از رقبا سبقت گرفت و خود را بیشتر بر مباحث مسلط نمود.

اگر هدفت قبولی در رشته ی تاپ و دانشگاه خاصی هست که مطمئنم تو هم آرزوته که پزشک یا مهندس بشی،و یا داوطلبی با سطح درسی ضعیف و متوسط هستی ،باید بدونی که از همین الان باید استارت کنکور ۹۶ رو حرفه ای شروع کنی.

انتظاراتی که باید ازیک مشاور حرفه ای کنکور داشته باشید:

 1. وضعیت درسی داوطلب باید بطور کامل و با جزئیات دقیق بررسی شود.
 2. کلاس های کنکوری،برنامه ی هفتگی،مدرسه،منابع درسی و…را از داوطلب بپرسد و درجریان برنامه ی درسی و هفتگی داوطلب باشد.
 3. روش های مطالعه ی هر درس،روش های تست زنی و مرورها باید براساس سطح درسی و توانمندی های داوطلب باشد.
 4. تامین انگیزه ی روحی و روانی داوطلب و کمک به افزایش انگیزه های مثبت در داوطلب.

تذکر و توجه ۱:::

مشاور کنکور باید از صفر با داوطلب شروع کند نه اینکه از همان ابتدای مسیر به داوطلب وعده ی قبولی در رشته و رتبه ای را بدهد که در میانه های راه داوطلب حس کند کلا نمیتواند چنین نتیجه ای را کسب کند و درس را به یکباره کنار گذاشته و روحیه و انگیزه ی خود را از دست بدهد و یا آنقدر به خود مطمئن میشود که به کیفیت در مطالعه توجه ای ندارد و ساعات مطالعه ی خود را کاهش میدهد چرا که گمان دارد نیازی به تلاش بیشتر ندارد.مشاور باید آهسته و پیوسته مسیر درست را به داوطلب نشان دهد و با راهنمایی های خود داوطلب را به اوج موفقیت در درس ها برساند.

تذکر و توجه ۲:::

خرید منابع کنکوری زیاد و گرانقیمت،ثبت نام در کلاس های متعدد کنکوری مورد نیاز همه ی داوطلبان نیست چه شما داوطلب با سطح متوسط درسی باشید و چه ضعیف.

مشاورحرفه ای کنکور ابتدا باید از کتب درسی شروع به افزایش سطح درسی شما نماید. سپس در صورت لزوم و صلاح دید مشاور خود،منابع دیگر کنکوری در برنامه ریزی ها باید پیاده سازی شوند.

توجه:::نفرات برتر کنکور با (ب) بسم الله کنکور خود را از کتب درسی شروع کردند. و همواره به دیگر داوطلبان توصیه میکنند که با کتاب درسی خود دوست باشید و ابتدا با آن شروع کنید.

مشاوری راه شناس و کاربلد کنکوراست که چندین بار و اول از همه خود این مسیر را رفته و با موفقیت برگشته باشد.

مشاور خوب باید:

 • به تمامی منابع و ویرایش های جدید آگاه و مسلط بوده و اطلاعاتش در زمینه ی کتب جدید کنکوری به روز باشد.
 • تسلط نسبی و قابل قبولی بر مباحث داشته باشد.تا درصورت کسب نتایج ضعیف داوطلب، تشخیص دهد درجه ی سختی و آسانی آن مبحث چقدر بوده و تا چه اندازه مهم است.پس صرف اینکه مشاور مهندس یا دکتر باشد کافی نیست بلکه مشاور باید در حداکثر درس ها تسلط کافی داشته باشد و این یعنی کاربلد بودن.
 • مسلط به برنامه ریزی کنکوری باشد و آنقدر در این زمینه باید تجربه ی کافی و مفید داشته باشد که کاملا مهارت ایجاد توام انگیزه و برنامه ریزی اصولی و حرفه ای برای هر تیپ داوطلب کنکوری را داشته باشد.

به امید موفقیت تک تک شما عزیزان

زمان‌های نقصانی – گروه انسانی

زمان‌های نقصانی – گروه انسانی

اعداد بالا بر اساس ساعت شروع کنکور در سال گذشته است. اگر ساعت شروع تغییر کند، بقیه‌ی ساعت‌ها به همان اندازه، جلو یا عقب می‌روند.

قسمتی از وقت هر درس را برای آخر کار بگذارید. بهتر است ساعت پایان کار هر درس کاملاً سر راست باشد تا زمان را گم نکنید و زمان ها راحت‌تر حفظ کنید.

مدیریت زمان و کم نیاوردن وقت مسئله‌ی بسیار مهمی است قبلاً تکنیک (× و – ) را به شما توصیه کردیم و اکنون روش ساده‌تری را پیشنهاد می‌کنیم تا زمان را کاملاً در چنگ خود بگیرید. اسم این تکنیک را «زمان نقصانی» گذاشته‌ایم.

 • هنگام آزمون، ساعت مچی ببندید.
 • زمان‌های پایانی را برای هر درس در بالای صفحه‌ی آزمون بنویسید.
 • زمان‌های پایانی را چند دقیقه کم‌تر از وقت مقرر و قانونی در نظر بگیرید؛ به همین دلیل است که به این تکنیک، «زمان‌‌های نقصانی» می‌گوییم. در پایان، حدود ۱۵ دقیقه برای درس‌های عمومی و بیش از ۳۰ دقیقه برای درس‌های اختصاصی، وقت مرور برای سوال‌های وقت‌گیر دارید.
 • این روش را در همه‌ی آزمون‌های مجموعه‌ای که در منزل امتحان می‌دهید و در آزمون‌های پایانی کانون و به ویژه در کنکور اصلی، تکرار کنید. یعنی «زمان نقصانی» را در بالای صفحه‌ی هر درس بنویسید و خود را مکلف به اجرای آن‌ها کنید.
زمان‌های نقصانی – گروه ریاضی

زمان‌های نقصانی – گروه ریاضی

اعداد بالا بر اساس ساعت شروع کنکور در سال گذشته است. اگر ساعت شروع تغییر کند، بقیه‌ی ساعت‌ها به همان اندازه، جلو یا عقب می‌روند.

قسمتی از وقت هر درس را برای آخر کار بگذارید. بهتر است ساعت پایان کار هر درس کاملاً سر راست باشد تا زمان را گم نکنید و زمان ها راحت‌تر حفظ کنید.

مدیریت زمان و کم نیاوردن وقت مسئله‌ی بسیار مهمی است قبلاً تکنیک (× و – ) را به شما توصیه کردیم و اکنون روش ساده‌تری را پیشنهاد می‌کنیم تا زمان را کاملاً در چنگ خود بگیرید. اسم این تکنیک را «زمان نقصانی» گذاشته‌ایم.

 • هنگام آزمون، ساعت مچی ببندید.
 • زمان‌های پایانی را برای هر درس در بالای صفحه‌ی آزمون بنویسید.
 • زمان‌های پایانی را چند دقیقه کم‌تر از وقت مقرر و قانونی در نظر بگیرید؛ به همین دلیل است که به این تکنیک، «زمان‌‌های نقصانی» می‌گوییم. در پایان، حدود ۱۵ دقیقه برای درس‌های عمومی و بیش از ۳۰ دقیقه برای درس‌های اختصاصی، وقت مرور برای سوال‌های وقت‌گیر دارید.
 • این روش را در همه‌ی آزمون‌های مجموعه‌ای که در منزل امتحان می‌دهید و در آزمون‌های پایانی کانون و به ویژه در کنکور اصلی، تکرار کنید. یعنی «زمان نقصانی» را در بالای صفحه‌ی هر درس بنویسید و خود را مکلف به اجرای آن‌ها کنید.
زمان های نقصانی – گروه تجربی

زمان های نقصانی – گروه تجربی

اعداد بالا بر اساس ساعت شروع کنکور در سال گذشته است. اگر ساعت شروع تغییر کند، بقیه‌ی ساعت‌ها به همان اندازه، جلو یا عقب می‌روند.

قسمتی از وقت هر درس را برای آخر کار بگذارید. بهتر است ساعت پایان کار هر درس کاملاً سر راست باشد تا زمان را گم نکنید و زمان ها راحت‌تر حفظ کنید.

مدیریت زمان و کم نیاوردن وقت مسئله‌ی بسیار مهمی است قبلاً تکنیک (× و – ) را به شما توصیه کردیم و اکنون روش ساده‌تری را پیشنهاد می‌کنیم تا زمان را کاملاً در چنگ خود بگیرید. اسم این تکنیک را «زمان نقصانی» گذاشته‌ایم.

 • هنگام آزمون، ساعت مچی ببندید.
 • زمان‌های پایانی را برای هر درس در بالای صفحه‌ی آزمون بنویسید.
 • زمان‌های پایانی را چند دقیقه کم‌تر از وقت مقرر و قانونی در نظر بگیرید؛ به همین دلیل است که به این تکنیک، «زمان‌‌های نقصانی» می‌گوییم. در پایان، حدود ۱۵ دقیقه برای درس‌های عمومی و بیش از ۳۰ دقیقه برای درس‌های اختصاصی، وقت مرور برای سوال‌های وقت‌گیر دارید.
 • این روش را در همه‌ی آزمون‌های مجموعه‌ای که در منزل امتحان می‌دهید و در آزمون‌های پایانی کانون و به ویژه در کنکور اصلی، تکرار کنید. یعنی «زمان نقصانی» را در بالای صفحه‌ی هر درس بنویسید و خود را مکلف به اجرای آن‌ها کنید.
آخرین فرصت‌ها تا آزمون سراسری

آخرین فرصت‌ها تا آزمون سراسری

از امروز تا آغاز برگزاری آزمون سراسری ۱۳۹۶ که در روزهای ۱۵ و ۱۶ تیرماه برگزار می‌گردد، حداقل ۱۷ روز باقی مانده است و تا چشم به هم بزنیم، این ۱۷ روز نیز می‌گذرد و موسم «کنکور» فرا می‌رسد. حال با توجه به این شرایط ویژه‌ زمانی برای داوطلبان آزمون سراسری سال جاری، شایسته دانستیم مواردی را که رعایت آنها در روزهای باقی‌مانده تا «کنکور» از سوی داوطلبان این آزمون، راه‌های رسیدن به موفقیت را برای آنها هموارتر می‌سازد، در این ستون به طور فهرست‌وار بیان کنیم؛ با این توضیح که این موارد، تمام مواردی نیستند که عمل به آنها برای کسب موفقیت در آزمون سراسری لازم به نظر می‌رسد، و البته هر یک از شما داوطلبان گرامی نیز می‌توانید موارد دیگری را در این زمینه، که از نزدیک با آنها برخورد کرده‌اید، به موارد ذیل اضافه کنید:
در این روزهای آخر و فرصت‌های پایانی، دیگر زمانی برای آغاز مطالعه هیچ دروسی نیست؛ بلکه باید در این ایام، تنها به مرور نکات کلیدی هر یک از دروس و جمع‌بندی آنها پرداخت. جمع‌بندی مطالب، زمانی مثمرثمر هست که ما همه دروس را خوانده و تنها قصد مرور آنها را داشته باشیم تا از یادگیری کامل آن دروس اطمینان حاصل کنیم.
در جمع‌بندی دروس، بهتر است مواردی که در ذیل می‌آید رعایت شود:
۱- مرور درس‌های مطالعه شده.
۲- مرور آخرین نکات مهم و کلیدی هر درس که آنها را به صورت جداگانه یادداشت کرده‌اید.
۳- جبران ضعف‌ها  وکاستی‌های آزمون و مطالعه و بازخوانی آن دسته از مطالبی که به پرسش‌های مربوط به آنها پاسخ نداده یا پاسخ نادرست داده‌ایم.
۴- برای خواندن درس‌هایی که در طول سال، فرصت مطالعه آنها را به دست نیاورده‌ایم، بهتر است که بعد از مرور درس‌های مطالعه شده، و در صورتی که فرصتی باقی‌ماند، اقدام کنیم.
۵- هرگز روش مطالعه خود را در این مرحله تغییر ندهید؛ به عبارت دیگر، به همان‌ صورتی که تا به حال مطالعه کرده و به آن شیوه خو گرفته‌اید، مطالعه خود را ادامه دهید؛ زیرا در این زمان، دیگر فرصتی برای آزمودن سایر روش‌های مطالعه باقی نمانده است.
۶- به هیچ وجه از ساعات خواب خود در این ایام، کم نکنید؛ چون کاستن از ساعات خواب، بازده مطالعه و کیفیت یادگیری و بازدهی شما را به صورت قابل توجهی کاهش می‌دهد.
۷- برنامه غذایی منظمی در این روزها برای خود تدارک ببینید و از غذاهای سالم، تازه و پرانرژی استفاده کنید، و در عین حال پرخوری هم نکنید.
۸- مطالعه خود را از یک ساعت مشخص شروع و در یک ساعت مشخص تمام کنید.
۹- نگرش کلی خود را درباره آزمون سراسری و سؤالاتی که برای پاسخگویی در این آزمون به شما ارایه خواهند داد، با خوشبینی واقع‌نگرانه‌ای همراه کنید و در مجموع درباره آن مثبت‌اندیش باشید؛ مطمین باشید که داشتن نگرش بدبینانه درباره آزمون سراسری، تاثیر خوشایندی بر آزمون شما و چگونگی به انجام رساندن آن نخواهد گذاشت.
۱۰- آرامش خود را حفظ کنید و دراین باره به موارد ذیل توجه کنید:
الف – در همه حالات و لحظات خود، بخصوص در این روزهای نزدیک به آزمون سراسری، توکل به پروردگار لایزال را، که بهترین آرامش دهنده ما و سرفصل همه خوبی‌هاست، فراموش نکنید و همواره از او یاری بخواهید و برای حل مشکلات و برطرف نمودن کاستی‌ها و ناخوشی‌ها به او پناه ببرید.
ب – حفظ آرامش درونی از سوی داوطلب و اطرافیان وی، بویژه والدین، مهم‌ترین چیزی است که در این روزها بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است.
پ – در این روزهای آخر قبل از برگزاری آزمون، برای حفظ آرامش درونی، باید از درگیر شدن با هرگونه مسایل هیجانی که در زندگی امروزین هر یک از ما کم و بیش به چشم می‌خورد، حتی‌الامکان خودداری کرد. آگاه باشید داوطلبانی که با تن و روانی خسته و خاطری پریشان در جلسه آزمون سراسری حضور می‌یابند، هر چند که از آمادگی درسی و علمی بالایی نیز برخوردار باشند، نمی‌توانند بخوبی از ذخیره‌های ذهنی‌شان در این چند ساعت (جلسه آزمون سراسری) استفاده نمایند، و به نتیجه مطلوبی که در انتظار آن به سر می‌برند نخواهند رسید.
۱۱- پرداختن به ورزش و تفریح در این ایام، از دیگر نکات مهمی است که لازم به نظر می‌رسد؛ بنابراین، نکات ذیل را درباره ورزش و تفریح در این روزها به خاطر داشته باشید:
الف – پرداختن بیش از اندازه به ورزش و تفریح و همچنین دوری کامل داوطلب از این دو در این ایام، به یک اندازه اشتباه است؛ پس تعادل را در انجام این موارد از یاد نبرید.
ب – در این فرصت، برای حفظ شادابی و نشاط و بالا بردن روحیه خود، بهتر است که به انجام ورزش‌های مناسب و قابل دسترسی مانند: پیاده‌روی در یک فضای مناسب چون پار‌ک‌ها و بوستان‌های شهری یا باغات روستایی، دوچرخه‌سواری، شنا و بازی‌های مورد علاقه خود مانند: تنیس روی میز، فوتبال، والیبال، شطرنج و… بپردازید و بدین ترتیب، تن و روان خود را شاداب و پرنشاط ساخته و برای حضوری شکوهمند در این مسابقه بزرگ کشوری آماده شوید.
پ – اختصاص حداکثر دو تا سه ساعت در هر شبانه‌روز برای انجام ورزش‌هایی که در بند پیش از آنها صحبت شد، مناسب به نظر می‌رسد؛ در هر صورت، میانه‌‌روی در انجام این کار و هر کار دیگری را فراموش نکنید.

shop giày nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcf5 fashionshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời trang

در سبد خرید شما هیچ محصولی وجود ندارد