۰۲۱-۲۲۶۹۱۰۱۰ مرکز مشاوره پرواز / پشتیبانی فروشگاه اینترنتی: ۰۹۱۲۸۵۰۱۱۲۵
انتخاب صفحه
برنامه ریزی خوب در روزهای مانده به کنکور

برنامه ریزی خوب در روزهای مانده به کنکور

برنامه ریزی خوب در روزهای مانده به کنکور

 

برنامه ریزی، شرط لازم برای موفقیت در کنکور است.” این حرف، تکراری ترین و شاید اعصاب خردکن ترین جمله ای است که کنکوری ها در سال کنکورشان می شنوند، و گرچه درست است؛ آن قدر کلی است که به هیچ دردی نمی خورد . حرف ما اما حرف دیگری است : تا کنکور ۸۸ فقط یک ماه( و اندی) مانده. چه با برنامه درس خوانده باشید چه بی برنامه، اگر در این فرصت باقی مانده برنامه درست و حسابی نداشته باشید، زحمتتان خدای ناکرده بر باد می رود .

تابستان قبل از شروع پیش دانشگاهی، تعطیلات عید نوروز و این ۳۰ و چند روز باقی مانده به کنکور؛ مشاوران آموزشی به این سه مقطع زمانی می گویند: مقاطع استراتژیک . کنکوری های ۸۸ حالا در سومین موقعیت استراتژیکشان قرار گرفته اند . بی برنامه بودن در هر یک از این سه مقطع، خطرناک است و در این سومی خطرناک تر .در این روزهای آخر باید چه کار کرد ؟

زمانی برای دوره درس ها

برنامه ریزی خوب در روزهای مانده به کنکور

 

درس جدید نخوانید . هر قدر خوانده اید، دیگر بس است . اگر شما ۸۰% از مباحث کنکور را با کیفیت ۱۰۰% خوانده باشید، بهتر است از داوطلبانی که ۱۰۰% مباحث کنکور را با کیفیت ۸۰% خوانده اند . خلاصه این که، ماه آخر وقت “جدید خوانی” نیست، وقت “دوباره خوانی” است . فقط باید مرور کنید . اما چگونه؟ جواب این سوال برمی گردد به این که شما موقع درس خواندتان طی سال تحصیلی، چگونه درس خوانده باشید . اگر در طول سال، موقع درس خواندن و تست زدن، با علامت گذاری جلو می رفتید و مشخص می کردی که کجاها ضعفتان بیشتر است و کدام تست ها را اشتباه می دید، خوش به حالتان. کارتان ساده می شود . برای “دوباره خوانی” می توانید از مرور همان تست های علامت خرده استفاده کنید . البته اهمیت تست زنی در دروس اختصاصی بیشتر از دروس عمومی است . دروس عمومی (و به ویژه دو درس ادبیات و معارف) را می توانید با خلاصه نویسی و یا نشانه گذاری هایی که در کتاب و جزوه تان ایجاد کرده اید، دوره کنید .

دوره به معنای واقعی کلمه

هنگام مرور – یا به اصطلاح دوره- مباحث درسی باید به دو نکته مهم توجه کنید . اول این که همیشه از درس ها و مباحثی شروع به دوره کنید که ضعف بیشتری در آن ها احساس می کنید و دوم این که اولویت را بدهید به مرور درس ها و مباحثی که مدت بیشتری از مطالعه شان گذشته است اما حواستان به این نکته هم باشد که اگر بخواهید در مرور هم از همان روش های مرسوم مطالعه استفاده کنید، برای یک مرور جامع، لااقل به یک فرصت شش ماهه نیاز دارید و در این ۳۰و چند روز باقی مانده کاری از پیش نمی برید . پس باید به درک درستی از مفهوم مرور برسید :
مرور صرفاً به معنای تکرار مطالعه نیست . در انتهای مرور مطالب هر درس، باید بتوانید مطالب درسی را خلاصه تر و منظم تر به ذهن بسپارید ، یعنی قرار نیست که در مرور هم روی تمام جزئیات بی اهمیت و یا مطالبی که از پیش آموخته اید، بی جهت تاکید کنید بلکه باید سعی کنید با درک مفاهیم اصلی بین آموخته هایتان ارتباط برقرار کنید. با این حساب، هدف مرور عبارت است از جمع بندی مطالب، ایجاد پل های ارتباطی بین مباحث مختلف ، سازماندهی و فراگیری مفهومی مطالب درسی .

مرور با تست یا مرور با کتاب؟

برنامه ریزی خوب در روزهای مانده به کنکور
همه درس ها را نمی شود – و نباید – یک جور خواند و دقیقاً یه همین ترتیب، همه درس ها را نمی شود – و نباید – یک جور مرور کرد . در مرور درس هایی مانند ریاضیات و فیزیک، اهمیت تست زنی بیشتر از مطالعه متن کتاب و جزوه درسی است .برای مرور این دروس، بهتر است مفاهیم اساسی و حتی نکته های ریز را در قالب حل و تمرین تست های جامع درک کنید. حل مفهومی تست های کمتر و یادگیری عمیق تر مفاهیم درسی، ارجعیت دارد به حل سطحی و روخوانی تست های فراوان ، یعنی اگر شما ۱۰۰ تست فیزیک را ۱۰ بار بزنید و مرور کنید و با ریزه کاری های طرح تست آشنا شوید، خیلی مؤثرتر است از این که ۱۰۰۰ تست فیزیک را یک بار و یک جا بزنید و بگذرید. در حل تست های این دروس ضرورت دارد که دست به قلم شوید و تا رسیدن به جواب نهایی، تست را دنبال کنید . اما در مرور درس هایی مانند معارف، ادبیات و زیست شناسی اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه درسی بیشتر است از حل تمرین یا تست های متعدد. البته در مباحثی از دورس شیمی یا زیست شناسی که با حل مسئله سر و کار دارید (مثلاًمبحث استوکیومتری در درس شیمی یا مبحث ژنتیک در درس زیست شناسی) به تست زنی بیشتری احتیاج دارید . در مرور درس هایی مانند عربی و زبان انگلیسی هم می شود گفت که اهمیت تست زنی با اهمیت مطالعه متن کتاب و جزوه تقریباً هم طراز است . آماده، حرکت !

برای داشتن یک برنامه جامع برای مرور، به موارد زیر توجه کنید :

۱- فهرست کاملی از تمام منابع و مباحثی که قرار است در دروس مختلف مرور کنید، تهیه نمایید
۲- اولویت های مرورتان را تعیین کنید.
۳- تخمین بزنید که مرور هر کدام از مباحثی که قرار است مطالعه شود، حدوداً به چه مدت زمانی احتیاج دارد و سپس تخمین بزنید که مجموعاً برای یک مرور جامع به چه مدت زمانی احتیاج دارید .

۴- با توجه به توان فردی تان و شرایطی که شخصاً پیش رو دارید، حدس بزنید که حداقل هفته ای چند ساعت می توانید به مطالعه و مرور مباحث درسی اختصاص بدهید .

۵- اگر در بین موارد ۳ و ۴ نتوانستید تناسب معقولی برقرار کنید، یکی از کارهای زیر و یا ترکیبی از سه کار زیر را  انجام بدهید .

الف) فهرست هر کدام از مباحث و منابع درسی تان را پالایش شده تر انتخاب کنید، یعنی تعداد منابعی که می خواهید برای هر درس یا هر مبحث درسی مرور کنید، به حداقل برسانید .

ب) زمان بیشتری را به مرور اختصاص بدهید، یعنی تعداد ساعات مطالعه روزانه و هفتگی تان را به حداکثر برسانید .

ج) اگر باز هم نتوانستید بین موارد ۳ و ۴ تناسب معقولی برقرار کنید، مطالب کمتری را برای مرور گزینش کنید (بر مبنای همان گزینشی که در نکته ۴ گوشزد شد).

۶- با توجه به موارد ذکر شده، فهرست تمام مباحث و منابعی را که می خواهید در هر هفته مطالعه کنید، تهیه نمایید و یک برنامه یک هفته ای و یا چهار روزه ای برای خود بنویسید .

۷- در برنامه ریزی هر روزتان، سعی کنید تعداد دروسی که برای مرور در یک روز کامل انتخاب می کنید، کمتر از ۳ درس نباشد و اولین مبحث درسی که می خواهید در یک روز مطالعه کنید، مشکل ترین درس یا مبحث آن روزتان باشد .

چاله‌های برنامه‌ریزی

در این یک ماه آخر، دو اشتباه هست که می شود اسمش را گذاشت چاله های برنامه ریزی . مبادا توی این چاله ها بیفتید :

چاله اول : اختصاص دادن این فرصت باقی مانده به مطالعه دروس جدید ؛

چاله دوم : تست زنی انحصاری در یک یا چند درس خاص که ضعف کمتری در آن ها احساس می کنید .

همان طور که دیدید، “جامعیت” و “اولویت بندی” در مرور دروس مختلف، از مهم ترین نکاتی است که باید در برنامه ریزی تان در نظر بگیرید .

حمله به تست‌های کلی

“تست های موضوعی” دیگر بس است . اگر می خواهید آنچه خوانده اید، به بهترین شیوه مرور شود ( به ویژه در دروس اختصاصی) بروید سراغ “تست های کلی” و در میان مجوعه های موجود از “تست های کلی” هم، فقط و فقط وقت تان را بگذارید روی تست های چند سال اخیر کنکور سراسری و آزاد .

هر چند که دفترچه ای زدن تست ها (اول عمومی ها و بعدش هم دروس اختصاصی به همان ترتیب دفترچه)، جلسه کنکور را بیشتر برایتان شبیه سازی می کند اما حقیقت این است که چندان فرق نمی کند این “تست های کلی” را درس به درس بزنید یا دفترچه ای . مهم این است که وقت پیشنهادی را برای هر درس رعایت کنید و تا آنجا که برایتان ممکن است، خودتان را در وضعیتی قرار بدهید که جلسه کنکور در ذهن تان تداعی شود . مثلاً در یک اتاق خلوت روی صندلی بنشینید و همان طور رسمی (یا اسپرت) لباس بپوشید که قرار است روز امتحان بپوشید، بعدش هم وقت بگیرید و شروع کنید به تست زدن . تکرار و تمرین مداوم این کار، روز کنکورتان را به مراتب کم استرس تر و قابل تحمل تر می کند .

سهم عمومی‌ها را زیاد کنید .

هرچه به کنکور نزدیک تر می شویم، وقت دروس “عمومی” را (که ماهیتاً حفظی ترند و احتمال فراموشی شان بیشتر است) باید در برنامه درسی تان بیشتر و بیشتر کنید . البته این حرف به این معنی نیست که عمومی ها را بیشتر از اختصاصی ها بخوانید . منظور این است که اگر به عنوان مثال، تا همین یک ماه گذشته، نسبت ساعات مطالعه دروس اختصاصی به عمومی در برنامه درسی شما ۸۰ به ۲۰ بود، این نسبت را باید در یک ماه آخر برسانید به ۷۰ به ۳۰ و یا حتی ۶۰ به ۴۰ . بازیابی ذهنی مطالب حفظی در این روزهای پایانی، راندمان تست زنی تان را در کنکور به وضوح افزایش می دهد .

به‌ترتیب‌ یا بی‌رتیب ؟

مسؤلان سازمان سنجش، همواره دو شیوه تست زنی را به داوطلبان پیشنهاد می کنند : “در شیوه اول، داوطلب باید پاسخ گویی به سؤالات را از ابتدای دفترچه یعنی از سوالات زبان و ادبیات فارسی آغاز کنند و پس از خواندن کامل و دقیق هر سوال و چهار گزینه مربوط به آن ، پاسخ صحیح را انتخاب کنند .

اگر داوطلبی با سوالی که قدرت پاسخ گویی به آن را ندارد، برخورد کرد، باید کنار آن سوال، علامتی بزند تا در فرصت باقی مانده پس از اتمام پاسخ گویی به سوالات، مجدداً به آنها پاسخ دهد” .

اما روش دومی هم هست که کارایی و نتیجه اش معمولاً مطلوب تر از روش اول است : “در این روش پیشنهادی، داوطلب می تواند پاسخ گویی به سوالات را از دروسی که در آن توانمند تر و قوی تر است شروع کند چرا که در این صورت پاسخ گویی به سوالات باعث تشویق و امیدوار شدن داوطلب خواهد شد .

البته در این روش، داوطلب باید در زمان پاسخ گویی به سوالات دقت داشته باشد تا شماره سوال با شماره آن در پاسخ نامه تطبیق داشته باشد” .

نه، تو تنها نیستی !

این ماه آخر و روزهای پایانی، هیچ وقت و برای هیچ کدام از داوطلبان کنکور، روزهای خوب و خوشایندی نبوده و نیست . همه کنکوری ها، حتی آنهایی که قرار است رتبه بیاورند و در رشته دلخواهشان قبول شوند، هیچ وقت از این روزهای پایانی خوششان نیامده و نمی آید . پس نگران نباشید . خیال نکنید که فقط خودتان هستید که استرس دارید و کمی می ترسید . خیال نکنید که فقط خودتان هستید که احساس می کنید هرچه خوانده اید، از یادتان رفته؛ نه ، حتی خیلی از آنهایی که امسال، سال دوم کنکورشان است با خودشان فکر می کنند که پارسال همین موقع اوضاع شان بهتر بود و آمادگی بیشتری برای کنکور داشتند . البته نه آنها درست فکر می کنند، نه شما . اما دانستن همین نکته ساده که شما در چنین احساسات عجیب و غریبی تنها نیستید و رقبای دیگرتان هم با شما هم درد و هم داستان اند، به شما کمک می کند که با این قبیل احساسات منفی، راحت تر کنار بیایید و بر اعصابتان مسلط باشید . یک ضرب المثل در زبان عربی هست که می گوید : “البلیه اذا عمت طابت” . شما که می خواهید عربی را ۱۰۰% بزنید ، حتما می دانید که معنی این ضرب المثل چیست .

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

جمع بندی

 

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

 

 

زمان جمع بندی زمانی است که بتوانید تمام آنچه امروز مطالعه کردید را تثبیت کنید در این مقاله نکاتی را ذکر کرده ایم که بتواند به شما کمک کند که بیشترین بهره وری را در این دوران داشته باشید.

 

 

۱-از یادداشت ها و جزوات قدیمی خود استفاده کنید

 

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

 

 

سعی کنید تمامی خلاصه نویسی ها و یادداشت های خود را بخوانید و آنهایی که برای شما مفیدتر و اثر بخش تر به نظر می آید را دوره کنید.

 

 

۲-از زمان باقی مانده استفاده کنید

 

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

 

سعی کنید هیچ زمانی را بیهوده هدر ندهید و حتما در این دوره فراموش نکنید که به دلیل اینکه وقت کمه و درس ها زیاد باید یک برنامه ریزی دقیق و شخصی برای خود تنظیم کنید.

 

 

۳-آزمون بدهید

 

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

 

در دوران جمع بندی برای امتحان سطح تسلط خود از آمون های سراسری سال های گذشته استفاده کنید و آنها را حل کنید ضمنا فراموش نکنید تست هایی که قبلا داشته اید را تکرار کنید این کار باعث تسلط شما روی همان تست ها می شود .پس بهترین منبع در این دوران آزمون های قبلی تان بخصوص جزوه های خلاصه برداریتون هستش

 

 

۴-تست بزنید

 

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

 

در این دوران اگر مطمئن هستید در درسی قوی هستید و نیازی به مرور ندارید میتوانید در این دروس فقط تست بزنید سعی کنید در نیمه اول تیرماه حتما دوره و مرور و تست زدن را به پایان برسانید تا بتوانید خود را برای کارهای قبل از کنکور آماده کنید.

سعی کنید در این دوران روزی ۱۱ تا ۱۳ ساعت را به دروس خود اختصاص دهید.به بودجه بندی ها توجه کنید در مبحثی که سوال کمتری طرح شده و شما به آن تسلط ندارید می توانید آن را کنار بگذارید.

 

 

 

۵-خواب خود را تنظیم کنید

 

روزهای پایانی تا کنکور و نکات جمع بندی

 

تحقیقات نشان داده است که روزی ۸ ساعت خواب برای بدن ما لازم است و اگر این خواب کمتر شودباعث کمتر شدن بازدهی مغز می شود وباعث کندی و خستگی مغز می گردد.

عادت کنید که صبح ها زود از خواب برخیزید تا سیستم بدن شما به این ساعت بیداری عادت کند تا بیدار شدن در روز کنکور برایتان راحت باشد .

 

 

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم

چگونه در مدت زمان کمتر بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم؟

استفاده از حداکثر توان

 

 

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم ، تا به حال به این موضوع دقت کرده‌اید که چقدر در طول روز انرژی ذهنی و جسمی‌تان بالا و پایین می‌شود؟ هر کدام از ما در بعضی ساعات فعال تر و پر انرژی تر هستیم، این ساعت‌ها بهترین زمان برای انجام کارهای مهم و ارزشمند است. در عین حال در بعضی ساعات انرژی کمتری داریم و نمی‌توانیم روی کارها به خوبی تمرکز کنیم.

بهترین راهکار برای اینکه بازدهی زیادی از مطالعه داشته باشید این است که درس‌هایی که سخت هستند و تمرکز زیادی می‌خواهند را در زمان اوج انرژی بخوانید.

در زمان افت انرژی برای تجدید قوا زمانی را اختصاص دهید. آب بنوشید، کمی قدم بزنید و یا اینکه چرت کوتاهی بزنید، البته تعجب نکنید! چرت زدن عملکرد ذهنی را بهبود می‌دهد. حتماً به اندازه کافی استراحت کنید تا بتوانید بیش‌ترین بازدهی را از مطالعه داشته باشید.

 

 

یادداشت کردن کارها

 

 

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم

 

 

 

تصور کنید صبح که از خواب پا می‌شوید برنامه‌ای برای روز خود ندارید. سردرگم هستید و نمی‌دانید چه درسی را مطالعه کنید. یک ساعت طول می‌کشد تا تصمیم بگیرید چه درسی را بخوانید. ساعت‌ها طول می‌کشد تا یک مبحث را تمام کنید چرا که بازه زمانی خاصی را برای خواندنش در نظر نگرفته‌اید. به این ترتیب یک روز ارزشمند خود را از دست می‌دهید. اینجاست که با یادداشت کردن کارها می‌توانید حداکثر استفاده را از روزهایتان ببرید.

آدم‌های موفق همیشه از شب قبل می‌دانند فردا چه کاری را باید انجام دهند؛ بنابراین کارهای خود را از شب قبل یادداشت می‌کنند و بر اساس اهمیت اولویت‌بندی می‌کنند. با انجام همین کار ساده می‌توانید تحولی در استفاده از روزهایتان ایجاد کنید چرا که مغز شما بهتر متوجه می‌شود چه زمانی باید روی چه چیزی تمرکز کند.

اول صبح، مهم‌ترین کارها

 

 

 

برایان تریسی در کتاب قورباغه را قورت بده می‌گوید «اول صبح مهم‌ترین کارها را انجام دهید»

هر روز صبح که از خواب بیدار می‌شوید مهم‌ترین و سخت‌ترین کار را انجام دهید. به طور مثال برای دانش‌آموزی تمایل به خواندن درس ریاضی ندارد و آن را سخت‌ترین درس ممکن می‌داند. پس بهترین راهکار این است که ریاضی را اول صبح مطالعه کند چرا که معمولاً هنگام صبح مغز انسان در بهترین حالت آمادگی قرار دارد. هیچ وقت برای انجام همه کارها وقت کافی وجود ندارد، اما همیشه برای انجام مهم‌ترین کارها وقت کافی هست.

تمرکز، تمرکز و تمرکز

 

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم

 

برای اینکه ساعت مطالعه شما بازدهی مناسبی داشته باشد، نیازمند تمرکز بالایی هنگام درس خواندن هستید. ایجاد تمرکز یک شبه اتفاق نمی‌افتد بلکه باید تکنیک‌های تمرکز حواس که قبلا در سایت محصل ایرانی توضیح داده‌ایم را بارها تمرین کنید تا به نتیجه مطلوبی برسید. هر وقت هنگام مطالعه حواستان پرت شد با خودتان بگویید «ایست! برگردیم سر درس»

مقابله با وسوسه‌ها

 

 

شاید وسط درس خواندن وسوسه استفاده از موبایل به سراغتان بیاید و قصد داشته باشید چند دقیقه موبایلتان را چک کنید. دقیقاً مشکل از همین جا شروع می‌شود که شما درس خواندن را رها می‌کنید و در شبکه‌های اجتماعی پرسه می‌زنید. بهترین راهکار برای مقابله با این وسوسه‌ها خاموش کردن گوشی یا حداقل به حال پرواز (Air plan) در آوردن آن است.

فکر بزرگ، عمل کوچک

 

 

از قدیم گفتند سنگ بزرگ نشانه نزدن است! وقتی برای خودتان برنامه روزانه برای خودتان تنظیم می‌کنید حتماً میزان توانایی‌تان را در نظر بگیرید و به قول معروف لقمه برگتر از دهانتان بر ندارید. کارهای بزرگ در نظر بگیرید و آن را به چند کار کوچک تقسیم کنید تا به راحتی از عهده انجام دادنش بر بیایید.

 

 

درس‌ها را در همان روز مرور کنید

 

 

در کم‌ترین زمان، بیش‌ترین حجم درسی را بخوانیم

 

 

ممکن است هر روز مباحث جدیدی بخوانید بنابراین نکات مهم هر مبحث را همان روز مرور کنید. به دلیل اینکه چند روز بعد، نیاز به تلاش بیشتری برای یادآوری مطالب دارید یک مرور سریع در انتهای روز، باعث تثبیت مطالب خوانده شده و یادآوری آسان تر خواهد شد. با مرور کردن روزانه مطالب درسی در زمانتان صرفه‌جویی کنید.

تأثیر سهمیه‌ها در کنکور سراسری  ۹۷

تأثیر سهمیه‌ها در کنکور سراسری ۹۷

تأثیر سهمیه‌ها در کنکور سراسری ۹۷

 

 

سهمیه در کنکور

 

 

“سهمیه مناطق برای اجرای عدالت آموزشی در مناطق کل کشور درنظر گرفته شده است .”

 

 

تاثیر سهمیه مناطق در کنکور سراسری ۹۷

 

 

 

سازمان سنجش آموزش برای اجرای عدالت آموزشی ، کل مناطق کشور را براساس میزان دسترسی هر منطقه به امکانات آموزشی در سه منطقه ۱ ، ۲ و ۳ دسته بندی می کند . در این دسته بندی میزان دسترسی منطقه ۱ از منطقه ۲ بیشتر و به همین ترتیب منطقه ۲ از منطقه ۳ بیشتر می باشد . سهمیه مناطق از پرجمعیت ترین سهمیه های موثر در کنکور سراسری می باشد که بیش از ۹۵ درصد متقاضیان کنکور سراسری مشمول این سهمیه می شوند .

 

 

برای داوطلبان دارای مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی پیش دانشگاهی و دوسال آخر دبیرستان ( سوم و دوم دبیرستان ) و متقاضیانی که با مدرک کاردانی در کنکور ۹۷ شرکت می کنند براساس بخش محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر دبیرستان و یا هنرستان ، جزو یکی از سهمیه های مناطق ۱ ، ۲ یا ۳ محسوب می شوند .

تاثیر سهمیه رزمندگان در کنکور سراسری ۹۷

 

 

آن دسته از رزمندگانی که از تاریخ ۳۱ شهریور ۵۹ لغایت ۳۱ شهریور ۶۷ ، حداقل ۶ ماه متوالی یا متناوب بصورت داوطلبانه در مناطق عملیاتی جبهه های جنگ  حضور داشته اند ، می تواند با مراجعه به ارگان ذی ربط و تکمیل فرم مخصوص استفاده از این سهمیه و دریافت کدپیگیری ۱۲ رقمی نسبت به استفاده از این سهمیه اقدام نمایند . لازم به ذکر است با توجه به دفترچه انتخاب رشته کنکور سراسری ۹۷ حدنصاب نمره قبولی برای داوطلبان این سهمیه ۷۵ درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرش شده در گزینش آزاد می باشد .

 

 

 

سهمیه ایثارگران شامل دو بخش ایثارگران ۲۵ درصد و ایثارگران ۵ درصد می شود .

 

 

 

تاثیر سهمیه ایثارگران در کنکور سراسری ۹۷

 

 

 

سهمیه ایثارگران مختص به جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندان آنان ، جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه ، و همچنین همسر و فرزندان شهدا و مفقود الاثر می باشد . مشمولین این سهمیه برای استفاده از این سهمیه کافیست در فرآیند ثبت نام بند مربوطه را تکمیل نمایند .

براساس این سهمیه ۲۵ درصد ظرفیت هر کدرشته محل به همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثر ، آزادگان و همسر و فرزندان آنان و جانبازان ۲۵ درصد و بالاتر و همسر و فرزندانشان اختصاص دارد  همچنین ۵ درصد ظرفیت پذیرش هر کدرشته محل نیز به جانبازان زیر ۲۵ درصد و همسر و فرزندان آنان ، همسر و فرزندان رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه اختصاص دارد . مشمولین کافیست ۷۰ درصد نمره قبولی آخرین فرد پذیرفته شده در سهمیه آزاد را کسب نموده تا درصورت وجود ظرفیت ، پذیرش شوند.

تجربه سال گذشته نشان می دهد ظرفیت پایین سهمیه ایثارگران ۵ درصد باعث می شود عملا درصد پایینی از داوطلبان مشمول این سهمیه شانس قبولی در این ظرفیت ۵ درصدی را داشته باشند . البته اگر داوطلبی مشمول سهمیه ایثارگران ۵ درصدی باشد و نتواند به دلیل کم بودن ظرفیت یا کسب نکردن حدنصاب در ظرفیت مربوط به این سهمیه پذیرفته شود ، شانس قبولی اش در سهمیه مناطق بررسی می شود. بنابراین عملا کم بودن ظرفیت مربوط به سهمیه ۵ درصدی ایثارگران باعث نمی شود که شانس قبولی داوطلب نسبت به داوطلبان سهمیه مناطق کمتر شود .

چگونه مطالب درسی را بهتر مطالعه کنیم؟

چگونه مطالب درسی را بهتر مطالعه کنیم؟

مطالعه مطالب درسی

۱- در فواصل زمانی کوتاه اما پیوسته درس بخوانید

 

آمار نشان داده که ذهن انسان در زمان های کوتاه و مکرر بسیار متمرکزتر از زمان های طولانی عمل می کند. بنابراین حتی اگر فقط ده دقیقه برای درس خواندن فرصت دارید، آن را به فواصل زمانی کوتاهتر تقسیم کنید. همچنین بهتر است پس از هر ده دقیقه درس خواندن به خودتان استراحت بدهید.

 

از آنجا که مغز انسان به منظور “ساخت پروتئین” و تجدید نیرو به زمان نیازمند است، این روش کارایی بسیاری دارد. زمان استراحت به مغز فرصت جذب آموخته ها را می دهد، در مقابل درس خواندن برای مدت زمان طولانی نه تنها کسالت آور است، بلکه باعث خستگی، ایجاد استرس و گیج شدن می شود، در نتیجه قدرت یادگیری را کاهش می دهد.

 

 

 

۲- با خیالی آسوده استراحت کنید

 

 

اگر زمان شما اجازه می دهد به منظور تجدید قوا، یک روز کامل را به استراحت بگذرانید. (مثلا” هر یک ماه یکبار ، مخصوصا” بعد از دادن یک آزمون آزمایشی ، یک استراحت یک روزه یا نصفه روزه ، به خود بدهید.)با این کار ممکن است احساس عذاب وجدان کنید و مرتبا با خود بگوئید : “باید امروز را هم درس می خواندم” و زمان گرانبهایی را که به استراحت تخصیص داده اید، با استرس سپری کنید. اما همانطور که در بالا اشاره شد، فراموش نکنید که در حالت استرس مغز اطلاعات جدید را جذب نمی کند. یک روز را به فراغت بگذرانید و احساس بدی از درس نخواندن خود نداشته باشید. فقط سعی کنید در این یک روز بیشتر به فعالیتهای مورد علاقه و خواب بپردازید . کمتر فعالیت ذهنی سنگین ، مثل شرکت در بحثهای سیاسی یا دیدن چند فیلم سینمایی فلسفی و … بپردازید . بیشتر به فعالیتهای سبک بدنی و ورزشی و نشاط آور بپردازید.

 

 

 

۳- وضعیت جسمی خود را در نظر بگیرید

 

 

در زمان‌هایی که خسته، عصبانی، حواس پرت و شتاب زده هستید درس نخوانید. زمانی که مغز انسان در حالت آرامش است، مانند یک اسفنج اطلاعات را جذب می‌کند، برعکس زمانی که استرس دارید، تلاش شما برای یادگیری بی فایده است، زیرا در چنین حالتی مغز اطلاعات را دفع می‌کند. هیچگاه در زمانی که فکر شما به چیزهای دیگری مشغول است، خود را مجبور به درس خواندن و یادگیری نکنید، این کار چیزی جز اتلاف وقت نیست. به همین دلیل همیشه توصیه می کنیم که به حواشی کنکور و نتیجه ی کنکور و حرف مردم و درکل ،موارد استرس زا فکر نکنید.

 

شعار همیشگی من(( شما فقط درس بخوانید و حداکثر تلاشتان را انجام دهید و در نهایت نتیجه را به خدا واگذار کنید.))

 

 

 

۴- درس ها را در همان روز مرور کنید

 

 

زمانی که چیز جدیدی یاد می گیرید، سعی کنید در همان روز نکات مهمش را دوره کنید. با گذشت چند روز، برای یادآوری آن مطالب به تلاش بیشتری نیاز خواهید داشت. به هر حال یک مرور سریع در انتهای روز، باعث ماندگاری بیشتر در مغز و یادآوری آسانتر مطالب خواهد بود. مخصوصا” در مورد دروس اختصاصی و مطالب سنگین ، مرور و حل کردن چند تمرین ، چند ساعت بعد از تدریس ، بسیار مفید خواهد بود.

 

 

 

۵- مرحله به مرحله پیش بروید

 

 

ممکن است باور نداشته باشید که همیشه از کل به جزء و از بزرگ به کوچک رسیدن ، روش کارایی در امر یادگیری در سنین مختلف است. در زمان درس خواندن ابتدا سعی کنید یک درک کلی از مطلب داشته باشید سپس وارد جزئیات شوید، با این روش امکان موفقیت شما بیشتر می شود.

 

 

 

۶-محیطی مناسب برای درس خواندن فراهم کنید

 

مطالعه مناسب

 

برای مطالعه ی مفید داشتن جایی مخصوص این کار ضروریست. بهترین مکان برای مطالعه میز شخصی و اتاقی جدا از جریان های غیر درسی است.

 

 

بهتر است میز مطالعه در کنج اتاق قرار داشته باشد به طوری که شما رو به دیوار قرار بگیرید. قرار گرفتن در محیطی بسته می تواند تا حد زیادی در حفظ تمرکز موثر باشد. از اطراف میز کار خود پوستر.مجله. کتاب غیر درسی. ضبط. تلفن وهر چیزی که حواستان را پرت می کند بردارید.

 

 

تمام وسایل مورد نیاز برای مطالعه را روی میز قرار دهید تا هنگام مطالعه دائما مجبور نباشید از جای خود بلند شوید.

 

 

نور اتاق مطالعه باید کافی و تلفیقی از نور سفید و زرد باشد. مثلا یک لامپ معمولی برای چراغ مطالعه و یک لامپ مهتابی برای اتاق. یا یک لامپ کم مصرف برای چراغ مطالعه و یک لامپ معمولی برای اتاق.

 

 

چراغ مطالعه باید حداقل ۳۰ سانتی متر با کاغذ فاصله داشته و اگر راست دست هستید در سمت چپ میز و اگر چپ دست هستید در سمت راست میز قرار گیرد.

 

 

مطالعه مقدس استپس همیشه درست پشت میز بنشینید یعنی تمام مفاصل بدنتان زاویه ی ۹۰ درجه داشته باشند. هرگز هنگام درس خواندن لم ندهید. دستتان را زیر سرتان نگذارید. روی میز نخوابید و … وهمیشه صاف بنشینید و هر وقت خسته شدید از جای خود بلند شوید. کمی داخل اتاق قدم بزنید و چند حرکت کششی انجام دهید سپس دوباره مشغول مطالعه شوید.

 

 

حتی اگر میز مطالعه ی شخصی هم ندارید روی صندلی نشسته ودرس بخوانید چون روی زمین زودتر خسته می شوید.وهرگز.هرگز.هرگز دراز کشیده و در رختخواب درس نخوانید.

 

 

تمام موارد بالا شرایط ایده آل برای مطالعه اند و لازم نیست همه ی این شرایط محیا باشند تا شما درس بخوانید. یادتان باشد کسانی در شرایطی کاملا متضاد با اینها به بهترین موفقیت ها رسیده اند.

 

 

خودِ درس خواندن اصل است پس هیچگاه اصل موضوع را فراموش نکنید.

 

 

 

۷- میزان خستگی مغزتان را در نظر داشته باشید

 

تقویت مغز

 

 

 

کاملا طبیعی است که گاهی مغز انسان در اثر خستگی، مطالب را فراموش می کند، این امر هرگز بدان معنا نیست که شما آدم کودنی هستید، به جای عصبانی شدن، سعی کنید چنین حالتی را پیش بینی کنید و با آن کنار بیایید.

 

 

تصور کنید که مغز شما لایه های اطلاعات را به ترتیب روی هم می چیند، با قرار گرفتن اطلاعات جدید در سطوح بالا، اطلاعات لایه های پایین تر کهنه شده و به آسانی قابل دسترس نخواهند بود، بنابراین به فراخوانی شما دیرتر جواب می دهند، مرور کردن تنها روش جلوگیری از چنین پیشامدی است. تست زدن بعد از خواندن مطلب هم یک نوع مرور محسوب می شود، تا آزمون!

 

 

 

۸- با برنامه ریزی مناسب، درس خواندن را به عادت تبدیل کنید

 

 

عموما” اگر ساعات مشخصی از روز را برای درس خواندن برنامه ریزی کنید، خیلی زود به آن عادت خواهید کرد. بدون تخصیص ساعات مشخصی از روز، ممکن است هیچگاه وقت درس خواندن پیش نیاید. یک روش مناسب برای این کار یادداشت کردن زمان در دفتر روزانه است، درست مثل اینکه از پزشک وقت گرفته اید. برای این کار می توانید از جدول برنامه ریزی اسکینر ،استفاده کنید.

 

 

 

۹-هدف داشته باشید

 

 

هدف

 

یکی از دلایل اصلی که باعث می شود افراد به اهداف خود نرسند این است که معمولا آنها را دست نیافتنی می پندارند. در صورتی که با برنامه ریزی و مدیریت صحییح می توان به کلیه اهداف خود دست یافت.

 

 

کافی است سعی کنید فرق بین اهداف کوتاه مدت و بلند مدت خود را دریابید، اهداف بلند مدت را مانند یک رویا در ذهن بپرورانید و نگه دارید، در عین حال فعالیت های روزانه زندگی را به اهداف کوتاه مدت اختصاص دهید. مثلا” پولدار شدن ، مهندس شدن ، پزشک شدن و …. اهداف بلند مدت و مبهمی هستند. هر کدام از اینها مسیرهایی را می طلبند که شما باید این مسیرها را با تلاش و دستیابی به اهداف کوتاه مدت ، سپری کنید . مثل فارغ التحصیلی از دانشگاه با معدل خوب و اندوختن مهارت و تجربه در حین تحصیل ، قبل از آن ، گذشتن از سد کنکورو…. تا برسد به کوتاه مدت ترین هدف ، مثل اینکه فردا از ۸ تا ۱۰ باید زیست بخوانم و….

 

۱۰- ناامیدی دشمن یادگیری است

یادگیری

 

افرادی که دائما خود را به دلیل کندی در یادگیری سرزنش می کنند، حتی اگر پیشرفتی مناسب و قوه یادگیری بالایی داشته باشند، همواره در استرس به سر می برند. در مقابل افرادی که به خود و سرعت یادگیری شان اطمینان دارند، حتی اگر از هوش و استعداد کمتری نسبت به گروه قبل برخوردار باشند، نتیجه کارشان بهتر است، زیرا این افراد انرژی خود را صرف نگرانی و حساسیت های بی مورد نکرده ، آهسته و پیوسته پیش می روند.

 

 

نکته ی آخر

 

 

روش تست زدن درس های عمومی

 

 

 

پس از آنکه اطمینان نسبی حاصل کردید که درس را یاد گرفته اید. پس از گذشت حداقل ۴۸ ساعت و حداکثر ۱۳۰ ساعت به سراغ تست ها بروید.

 

 

حتما تست ها را با نمونه سوالات کنکور های سراسری سال های گذشته شروع کنید و بعد به سراغ نمونه سوالات آزاد و در نهایت به سراغ تست های تالیفی بروید.

 

 

حتما از همان ابتدا تست ها را در زمان معین بزنید و برای هر تست عمومی به طور متوسط ۳۰ ثانیه زمان در نظر بگیرید.

 

 

پس از اتمام درصد خام خود را به این ترتیب محاسبه کنید

 

محاسبه

محاسبه

 

تعداد صحیح ضربدر سه منهای تعداد غلط تقسیم بر کل سوالات ضربدر سه اگر این درصد زیر ۵۰ باشد باید بدون تعارف بگویم شما هیچ چیز از درس نفهمیده اید و باید از اول درس را بخوانید.

 

 

درصد ایده آل بالای ۸۰ درصد است.

 

البته گاهی درصد پایین در اثر کمبود زمان به وجود می آید. اگر اوایل به این موضوع برخوردید ، زیاد مهم نیست ولی بعد از چند سری تست زدن نباید وقت کم بیاورید.

برای خواندن دیگر مقالات مشاوره‌ای کلیک کنید.

مدیریت استرس

مدیریت استرس

مدیریت استرس

 

 

استرس یا تنیدگی، وجود هر نوع محرّک یا تغییر در محیط داخلی یا خارجی است ممکن است باعث اختلال در تعادل حیاتی گردد و در شرایط خاص بیماری زا باشد.

 

 

راه های کلّی مدیریت استرس

 

 

وقتی کنترل نمودن استرس خود را سخت می بینید:

شش گام زیر را برای مدیریت استرس انجام دهید:

 

۱) در مورد آن فکر کنید.

زمانی را برای استراحت و فکر در نظر بگیرید.
وقتی فشار افزایش می یابد نیازمند زمان استراحتی برای مرتّب کردن اوضاع و برنامه ریزی مرحله ی بعد هستید.
چنانچه ممکن است زمان استراحت و توقف کوتاهی را در نظر بگیرید. در مورد جنبه های اصلی زندگی خود و خانواده تان، تکالیف مدرسه، دوستان و اوقات فراغت خود فکر کنید.

۲) به ترتیب عمل نمایید.

از طریق برخورد با اثرات استرس کار خود را آغاز کنید. بکوشید:
– مطالب را بنویسید. استرس باعث می شود که به خاطر آوردن ها و تمرکز سخت شود.
– برنامه ریزی کنید. استرس موجب می شود برنامه ریزی و تصمیم گیری دشوار باشد.

مثلاً زمانی که برای یک امتحان آماده می شوید از جداول زمانی و برنامه ریزی برای تصمیم گیری در مورد مطالبی که هر بعد از ظهر یا هر هفته می خواهید مطالعه کنید، استفاده نمایید.

– استراحت کنید.

استرس موجب خستگی می شود. برای صرف میان وعده ها، انجام تفریحات، ورزش و آخر هفته ها به خودتان استراحت مناسب بدهید.

– مراقب خودتان باشید.

استرس باعث می شود پشت سر گذاشتن بیماری دشوارتر شود. هم چنین موجب آسیب پذیری بیش تر سلامت شما نسبت به بیماری خواهد شد.

– کسب آرامش نمایید.

استرس موجب احساس فشار در شما می شود. با آهسته نمودن و آرام ساختن اوضاع، اضطرار را از زندگی خود خارج نمایید.

– مشکلات را رها نکنید.

استرس شما را وسوسه می کند تا از مشکلات روی بگردانید یا از مواجهه با آنها بپرهیزید.

این پرهیز به گونه ای است که نتوانید آن ها را حل کنید. سعی نکنید از مشکلات دوری کنید بلکه تلاش کنید آن ها را حل کنید به موقع با آن ها روبرو شوید.
اغلب بهتر است کارهایی را که کمترین علاقه را به آن ها دارید یا انجام آن ها از سایر کارها دشوارتر است،
زودتر انجام دهید. این کار باعث می شود اتلاف انرژی کمتری داشته باشید و ذهن تان آزار کمتری را تحمّل کند.

– زمان خود را تنظیم نمایید.

زمان ارزشمندترین سرمایه ای است که در اختیار شماست. قدر این سرمایه را بدانید و از آن غافل نباشید.

۳) به آینده فکر کنید.

 

 

به این فکر کنید که در طولانی مدّت چه موضوعی برای شما مهم است. راه حل هایی برای حل مسائل انتخاب کنید که در طولانی مدّت موثّر واقع شوند.

۴) مسائل را برای خود ساده بگیرید

 

 

انواع استرس می توانند بر روی هم انباشته شوند. بنابراین از تفکیک مسائل کوچک و بزرگ نترسید. این کار باعث می شود احساس کنترل بیش تری داشته باشید.

۵) به خودتان استراحت دهید

 

 

از صرف زمان طولانی تحت فشار بپرهیزید. یاد بگیرید که چگونه با محبّت و احترام با خود رفتار نمایید. یاد بگیرید از نگرش های غیرمفید که فقط ذهن شما را مشغول می نمایند، دوری کنید.

۶) مراقب سلامت خود باشید

 

 

برای حفظ سلامت، وعده های غذایی منظّم و برنامه ی ورزشی مناسب داشته باشید.
ورزش نشاط بخش است و می تواند انرژی زیادی به شما منتقل کند.
علاوه بر این کافئین مصرفی خود را کاهش دهید. این ماده می تواند موجب سردرد، خستگی و اختلال در خواب شود. چنین عوارضی حتماً استرس به همراه خواهند داشت.

shop giày nữthời trang f5Responsive WordPress Themenha cap 4 nong thongiay cao gotgiay nu 2015mau biet thu deptoc dephouse beautifulgiay the thao nugiay luoi nutạp chí phụ nữhardware resourcesshop giày lườithời trang nam hàn quốcgiày hàn quốcgiày nam 2015shop giày onlineáo sơ mi hàn quốcf5 fashionshop thời trang nam nữdiễn đàn người tiêu dùngdiễn đàn thời trang

در سبد خرید شما هیچ محصولی وجود ندارد