فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010
 افزایش تعداد صندلی های خالی در دانشگاهها گرچه نشان دهنده توسعه نامتوازن و عدم برنامه ریزی صحیح برای آموزش عالی در سالیان گذشته است اما بالنفسه می تواند برای دانشگاهها یک فرصت باشد.

هادی معیری نژاد- در سالیان گذشته با نبود ارتباط بین صنعت و دانشگاه ، بروز رکود در اقتصاد و بالاخره مهم تر از همه کاهش تعداد جوانان بر اساس نرخ رشد اواخر دهه 60 و اوایل دهه 70 تعداد زیادی از دانشگاههایی که برای جمعیت بیشتری ظرفیت سازی شده بودند خالی ماندند.

این موضوع مخصوصا در دوره دولت احمدی نژاد که همراه با توسعه بی توازن دانشگاه پیام نور (در رقابت با دانشگاه آزاد) و دانشگاه علمی و کابردی ابعاد بیشتری یافت به نحوی که زاهدی وزیر علوم احمدی نژاد در پایان دوره وزارت خود اعلام کرد که هم اکنون 250 هزار صندلی خالی داریم ،البته در صحبتهای مسئولان گاه صحبت از 400 هزار و ارقام بالاتر نیز می شود
حتی فرهادی وزیر علوم در دی ماه سال گذشته آمار 800 هزار را ارایه داد

وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری در جمع روسای دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری در دیماه سال گذشته با اشاره به جامع و كامل بودن اسناد بالا دستي در حوزه آموزش عالي گفت : ما بايد در راستاي اين اسناد ، برنامه هاي عملياتي و اجرايي مناسب داشته باشيم و در اين راستا از اين پس توسعه كمي بايد تا حد زيادي متوازن و هدفمند باشد زيرا با توجه به توسعه بي رويه مراكز آموزش عالي در گذشته ، هم اكنون با حدود هشتصد هزار صندلي خالي در دانشگاه ها مواجه هستيم و اين نشان مي دهد كه فعلا نيازي به تاسيس مراكز آموزش عالي در كشور احساس نمي شود .

اما همین تعدا دظرفیت خالی دانشگاهها می تواند با برنامه ریزی صحیح به نفع آموزش عالی تمام شود یکی از این راهها افزایش کیفیت آموزش در حد استانداردهای بین المللی و جذب دانشجویان خارجی است

در همین راستا وزیر علوم از پذیرش حدود 4500 نفر دانشجوی خارجی در سال گذشته خبر داد و گفت:صندلی های خالی دانشگاه ها ظرفیت و پتانسیل خوبی برای پذیرش دانشجوی خارجی است.

محمد فرهادی در گفت وگو با ایسنا گفت: درباره افزایش جذب دانشجوی خارجی در اجلاس وزرای علوم کشورهای عضو جنبش عدم تعهد هم صحبت شد، براین اساس دانشگاه ها مخصوصا دانشگاه های برتر باید در این مورد فعال تر شوند و در همه مقاطع دانشجوی خارجی پذیرش کنند.

اودر ادامه با بیان اینکه در دولت یازدهم فرصت های مطالعاتی فعال تر شده است، افزود: طبق تفاهم وزارت علوم با وزرات صنعت، معدن، تجارت آیین نامه مشترکی تهیه شده که طبق آن اساتید از امسال می توانند فرصت مطالعاتی خود را در رشته های مرتبط و در محیط های صنعتی بگذرانند، در واقع محدودیت ظرفیت در این مورد وجود ندارد و این امر ارتباط بین دانشگاه و صنعت را افزایش می دهد.
فرهادی در ادامه بر لزوم سامان دهی جذب هیات علمی تاکید کرد و درمورد نحوه جذب و حقوق اعضای هیات علمی گفت: جذب هیات علمی و سرگردانی متقاضی هیات علمی باید برطرف شود و سامان پیدا کند.

او با بیان اینکه نظارت و ارزشیابی مراکز آموزش عالی، دانشگاه ها، موسسات دولتی و غیردولتی در سال آینده به صورت جدی تر دنبال می شود، افزود: باید یک نظام جامع ارزیابی وجود داشته باشد و دانشگاه های برتر مشخص شوند. مشخص شدن دانشگاه‌های برتر در زمینه بین المللی کردن دانشگاه ها هم مورد توجه است. زیرا یکی از اهداف مهم وزارت علوم در سال جاری بین المللی کردن دانشگاه ها و پذیرش دانشجوی خارجی است.

البته ناگفته پیداست جذب دانشجویان خارجی اگر بخواهد سودآور باشد و سرمایه ای را به آموزش عالی تزریق کند باید از حالت باری به هر جهت و صلواتی بیرون آمده و حرفه ای باشد جذب چند دانشجوی آفریقایی و چینی و فیلیپینی و …..که اکثرا با روابط دولتی پذیرش شوند هیچ کمکی به سیستم دانشگاهی ما نخواهد کرد ونه تنها برای صندلی های خالی دانشگاهها دوایی نخواهد بود بلکه بر رنکینگ بین المللی دانشگاههای مانیز بی تاثیر خواهد بود.

منبع:خبر آنلاین