فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: قرار است رشته‌های تحصیلی در هر کدام از مراکز علمی کاربردی براساس نیازهای استان متبوع آن مرکز باشد؛ بر همین اساس باید ظرفیت‌سنجی‌های لازم صورت گیرد و برای این منظور ما نیز پروژه‌هایی را برای هر استان طراحی کرده‌ایم.
به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، حمید راشدی روز گذشته در آیین بزرگداشت روز معلم و تقدیر از مدرسان منتخب مراکز آموزش علمی کاربردی استان خراسان رضوی در هتل پردیسان مشهد در ادامه با بیان اینکه «طی بازدیدی که از یکی از مراکز علمی کاربردی شهرک صنعتی توس داشتیم، برخی از مسئولان این مرکز نسبت به کمبود مدرس گلایه‌مند بودند» اظهار کرد: ما نباید در کنار صنعت مشکلی از باب مدرس داشته باشیم؛ متاسفانه گاهی اوقات ما قدر داشته‌هایمان را نمی‌دانیم.
وی ادامه داد: در حال حاضر خبرگان زیادی در حوزه صنعت مشغول فعالیت هستند؛ قرار نیست همه مدرسان مراکز علمی کاربردی مدارک بالای دانشگاهی داشته باشند؛ امروز باید کار ما این باشد که از طریق برقراری ارتباط با بخش صنعت، در حوزه تدریس خلاءها را برطرف کنیم.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی با اشاره به گلایه‌های برخی از موسسات آموزشی علمی کاربردی در خصوص نبود مدرس تصریح کرد: موسسات علمی کاربردی نباید با وجود صنعتگران مشکل مدرس داشته باشند.
راشدی تاکید کرد: در حقیقت محور حرکت ما باید این مسیر باشد؛ رسالت و ماموریت ما در دانشگاه جامع علمی کاربردی با سایر مراکز آموزش عالی متفاوت است؛ اگر قرار بود دانشگاه جامع علمی کاربردی هم همان وظایف سایر دانشگاه‌ها را انجام دهد، دیگر نیازی به راه‌اندازی دانشگاه جامع نبود.

معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کارب

ردی با بیان اینکه «مهارت‌محور بودن مدرسین و اساتید این مراکز نقطه اصلی تمایز آن با سایر دانشگاه‌هاست» گفت: ما اگر بتوانیم کاری کنیم که فارغ‌التحصیلان ما جذب بازار کار شوند، وظیفه خود را به درستی انجام داده‌ایم.
راشدی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به سالگرد شهادت آیت‌الله مطهری اظهار کرد: زمانی امام خمینی(ره) به طلاب فرمودند شما هم سعی کنید مطهری باشید؛ امروز ما اگر یک شهید مطهری داشته باشیم، کافی است؛ در حوزه آموزش‌های علمی کاربردی هم باید نگاه ما همین باشد و بتوانیم تاثیرگذار باشیم.
معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه جامع علمی کاربردی خاطرنشان کرد: مطمئنا حرکت در این مسیر موجب خواهد شد که بسیاری از مشکلاتی که امروز در حوزه فرهنگی با آن مواجه هستیم، حل شود.
وی همچنین با اشاره به سفرهای مسئولان دانشگاه جامع علمی کاربردی از مراکز استانی تصریح کرد: این بازدیدها که از دو هفته پیش آغاز شده در جهت ابلاغ سیاست‌های پژوهشی دانشگاه از جمله برگزاری کارگاه‌های پژوهشی، مراکز رشد، سامانه سجاد، خوشه‌های فناور، کسب و کارآفرینی و… بوده است؛ همچنین انجام پروژه‌های پژوهشی با کمک دستگاه‌های اجرایی و برقراری ارتباط با آن از دیگر اهداف ما در این بازدیدها بوده است.
بهره‌برداری از سامانه آموزش مدرسان مراکز علمی کاربردی تا خرداد
به گزارش ایسنا، در ادامه این مراسم مرتضی تشکری، رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی، با اشاره به برنامه‌های این مرکز برای آموزش مدرسین مراکز علمی کاربردی استان از بهره‌برداری سامانه آموزش مدرسان این مراکز تا خرداد ماه امسال خبر داد.
وی در ادامه افزود: آموزش‌های علمی کاربردی در تمام دنیا دارای ویژگی‌های منحصر به فردی است که یکی از ویژگی‌ها مرتبط به مدرسین این مراکز است.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی تصریح کرد: اگر اختصاصات مربوط به مدرسان مراکز علمی کاربردی حذف شود، این آموزش‌ها دیگر علمی و کاربردی نخواهد بود؛ باید توجه داشت مدل تدریس اساتید در مراکز علمی کاربردی کشور ابداع ما نیست بلکه تدریس در همه دانشگاه‌های علمی کاربردی دنیا توسط صاحبان کسب و کار صورت می‌گیرد.
تشکری با بیان اینکه «مدرسین این دانشگاه‌ها اکثرا نیروی استخدامی دانشگاه‌ها نیستند» خاطرنشان کرد: چنین مساله‌ای به راحتی قابلیت تحقق نخواهد داشت بلکه نیازمند شرایطی است؛ باید برای این منظور شرایط استخدامی خاصی تدوین کرد که مسایل مادی و معنوی مدرسان را تامین کند تا مدرسان بتوانند از نظر آموزشی نیز پاسخگوی نیازها باشند.
رئیس دانشگاه جامع علمی کاربردی خراسان رضوی تاکید کرد: برای پر شدن این خلاءها باید مراکز تربیت مدرس راه‌اندازی شوند؛ این مراکز باید توانمندی‌های اساتید را افزایش داده و دانش روز را به ایشان آموزش دهند.
وی با اشاره به برگزاری دوره‌های تربیت مدرس در استان گفت: در حال حاضر این دوره‌ها به صورت مرتب در استان در حال برگزاری است؛ برای این منظور نیز سامانه آموزش مداوم مدرسان مراکز علمی کاربردی استان طراحی شده و تا خرداد ماه امسال به بهره‌برداری خواهد رسید.
در انتهای این مراسم از تعدادی از اساتید منتخب مراکز آموزشی علمی کاربردی استان تقدیر صورت گرفت.
منبع:خبرگزاری ایسنا