فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

با توجه به ارائه ترم‌ تابستانی توسط دانشگاه‌ها،چندی پیش از سوی دانشگاه آزاد اعلام شد که تعداد مجاز واحد های درسی قابل ارائه در دوره تابستان برای مقاطع کاردانی و کارشناسی حداکثر 10 واحد است و دانشجویان کاردانی و کارشناسی که با اخذ 12 واحد درسی در دوره تابستان دانش آموخته می شوند و دانشجویان دارای معدل بالاتر از 17، می توانند در این دوره تا 12 واحد درسی اخذ کنند.

علی آهون‌منش رئیس اتحادیه دانشگاه‌ها و موسسات غیرانتفاعی در گفت و گو با خبرنگار دانشگاهی ایسنا به ارائه 12 واحد از سوی دانشگاه آزاد معترض بوده و اظهار کرد: طبق آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم دانشگاه‌ها اجازه دارند حداکثر 6 واحد برای ترم تابستان ارائه کنند نه 12 واحد.

وی با اشاره به نحوه ارائه ترم تابستانی در دانشگاه آزاد اسلامی گفت:چند روز گذشته اخباری مبنی بر اینکه دانشگاه آزاد اسلامی برای هر دانشجو 12 واحد ارائه می‌دهد منتشر شد،درصورتی که طبق آیین‌نامه آموزشی وزارت علوم دانشگاه‌ها اجازه دارند حداکثر 6 واحد برای ترم تابستان ارائه کنند.بنابراین ارائه 12 واحد از سوی دانشگاه آزاد اسلامی سوال برانگیز بود.به همین دلیل اینجانب نامه‌ای به معاون آموزشی وزیر علوم مبنی بر اینکه تعداد واحدهایی که دانشگاه آزاد اسلامی برای تابستان ارائه می‌کند بر خلاف آیین‌نامه است ارسال کردم و در آن ذکر کردم وزارت علوم یا باید به دانشگاه‌های غیر دولتی دیگر اجازه ارائه این تعداد واحد را بدهد یا اعلام شود همه بر اساس یک بخش‌نامه عمل کنند.

وی ادامه داد:جواب وزارت علوم این بود که عملکرد دانشگاه آزاد غیرقانونی بوده و این دانشگاه خلاف آیین‌نامه عمل کرده است،از طرف دیگر وزارت علوم طبق آیین‌نامه نمی‌تواند به واحدهای دیگر اجازه دهد 12 واحد ارائه کنند و جلوی دانشگاه آزاد را هم نمی‌توان گرفت.سوال این است که چرا وزارت علوم نمی‌تواند جلوی دانشگاه آزاد را بگیرد با وجود اینکه دانشگاه آزاد شامل آیین‌نامه وزارت علوم می‌شود؟ چگونه باید پذیرفت یک وزارت‌خانه نسبت به دو دانشگاه دو دستور مختلف بدهد؟

دانشگاه آزاد تخلف نکرده است

این در حالی است که معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی دراین مورد گفت:این موضوع در هیات رییسه دانشگاه آزاد بررسی شده و مشکلی ندارد.

حسین غریبی در گفت‌و‌گو با ایسنا ادامه داد:مساله‌ای که در این میان وجود دارد،زمان و طول ترم است ،قبلا طول ترم تابستان شش هفته بود اما اکنون به هشت هفته افزایش یافته است یعنی از اول تیرماه آغاز شده و تا آخر مرداد ماه یا اوایل شهریورماه ادامه دارد.این روند سال گذشته هم بوده و مشکلی ندارد.

وی ادامه داد:البته دانشگاه آزاد 12 واحد ارائه نمی‌هد بلکه 10 واحد ارائه می‌کند.بسیاری از قوانین دانشگاه آزاد طبق شرایط خودش است.بنابراین تعداد مجاز واحد های درسی قابل ارائه در دوره تابستان برای دوره های کاردانی و کارشناسی حداکثر 10 است،همچنین دانشجویان دوره کاردانی و کارشناسی که با اخذ 12 واحد درسی در دوره تابستان دانش آموخته می شوند و دانشجویان دارای معدل بالاتر از 17، می توانند در این دوره تا 12 واحد درسی اخذ کنند.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر اینکه دانشگاه آزاد با موسسات غیر انتفاعی از نظر امکانات فیزیکی و علمی قابل مقایسه نیست،گفت:نمی‌توان همان مقرراتی که برای موسسات غیر انتفاعی در نظر گرفته می‌شود برای دانشگاه آزاد هم در نظر گرفت.شاید نظر وزارت علوم این است که موسسات غیر انتفاعی توان این موضوع را ندارند اما دانشگاهی که دارای 32000 عضو هیات علمی است باید این تمهیدات را برای دانشجویان فراهم کرد.

منبع:خبرگزاری ایسنا