فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010
وزیر بهداشت گفت: ظرفیت رشته های پزشکی در دانشگاه ها افزایش پیدا می کند با این تفاوت که هدف گیری ما حذف طرح اجباری برای کسانی است که وارد رشته های پررقابت می شوند.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی امروز در حاشیه شورای آموزش پزشکی و تخصصی در محل دانشگاه علوم پزشکی تهران در پاسخ به سئوال خبرنگار مهر درباره ظرفیت کنکور سراسری در گروه علوم تجربی در گروه دکتری حرفه ای پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی گفت: ظرفیت افزایش پیدا می کند. فکر می کنم در مجموع با احتساب ظرفیت دانشگاه های دولتی و آزاد حداقل  حدود ۱۵۰۰ نفر ظرفیت افزایش یابد با این تفاوت که هدف گیری ما حذف طرح برای افرادی است که وارد رشته های پررقابت خواهند شد.

وی گفت: افرادی که وارد رشته های علوم پزشکی می شوند برای طرح مشکلات زیادی دارند و گاهی اوقات ۸ تا ۱۰ سال با اجرای طرح و دوره ای که باید بگذرانند، به نوعی به یک سربازی نانوشته محکوم می شوند.

هاشمی افزود: بنای ما این است که اگر کارها خوب پیش برود، بخش عمده ای از ظرفیتی که افزایش پیدا کرده است را به بخش بومی اختصاص دهیم. همچنین تلاش می کنیم ظرف ۱۰ سال طرح را حذف و آن را رقیق کنیم.

وی اظهار داشت: در این راستا اگر دوره ای چهار ساله است سه یا دو ساله و یا در نهایت حذف می شود. همچنین اگر نیاز به افزایش مهارت است، فقط افراد به مناطق دور دست اعزام می شوند و یا در شبکه های روستایی و بهداشتی حضور پیدا می کنند.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: حذف طرح برای همه گروه های پزشکی باید به تدریج اتفاق بیافتد. ما قبلا کمبود نیرو داشتیم و پرداخت ها هم مناسب نبوده است، طرح اجباری را گذاشتیم و در کنار سربازی عده ای باید به طور اجباری حضور پیدا می کردند. این موضوع نیاز کشور بود و در بسیاری از جاهای دنیا نیز موضوع وجود دارد. اولین بار هم از سال ۱۳۱۸ شروع شده است و جدید نیست اما باید به تدریج از غلظت آن کاسته شود و فارغ التحصیلان این رشته هم بتوانند زندگی درستی داشته باشند.

منبع:خبرگزاری مهر