فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

معاون آموزشی دانشگاه آزاد اسلامی همدان گفت: پایان نامه ها باید با توجه به نیازهای روز جامعه بوده و کاربردی باشد اما متاسفانه تعداد دانشجویان کارشناسی ارشد در دانشگاه های آزاد و دولتی که دست به سرقت های علمی زده و از پایان نامه های دیگران استفاده می کنند افزایش یافته است.

دکتر “اصغر تیموریان” در گفت و گو با خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)_ منطقه همدان، با بیان اینکه در حال حاضر 19 رشته دکتری در دانشگاه آزاد واحد همدان وجود دارد، تصریح کرد: اگر تعداد پذیرفته شدگان در مقطع دکتری افزایش یابد، این مساله به عنوان نکته ای مثبت تلقی خواهد شد.

تیموریان با تاکید بر اینکه پایان نامه های جعلی و غیرکاربردی به هیچ وجه قابل قبول نیست اظهار کرد: در این صورت وظیفه اساتید راهنما سنگین تر شده و باید با استفاده از درایت خود جلوی سرقت های علمی دانشجویان را بگیرند.

وی اضافه کرد: یکی از اقدامات دانشگاه آزاد برای جلوگیری از سرقت علمی این است که دانشجویان باید برای ارائه پایان نامه های خود هر سه ماه یکبار به استاد راهنما مراجعه کرده و فرم پر کنند و به این وسیله اگر اساتید وظایف خود را به خوبی انجام دهند دانشجویان نمی توانند از آثار دیگران استفاده کنند و جلوی این کار گرفته می شود و در نهایت می توانند پایان نامه های خوب و کاربردی را ارائه دهند.

تیموریان در ادامه در حوزه ارتباط صنعت با دانشگاه تصریح کرد: پایان نامه های منطبق با صنعت بیشتر در رشته های فنی مهندسی بوده اما متاسفانه در حال حاضر به علت نداشتن صنعت مطلوب و هزینه بر بودن پایان نامه ها پیشنهادی از سوی صنعت به دانشگاه آزاد نشده است اما دانشجویان بر اساس علائق خود موضوعاتی را در رابطه با صنعت انتخاب کرده و یک نفر از اهالی این حوزه را برای مشاوره گرفتن برمی گزینند که اساتید راهنما نیز آن ها را مورد تائید قرار می دهند.

تیموریان در بخش دیگری به راهکارهای دانشگاه آزاد در خصوص جلوگیری از افت تحصیلی دانشجویان اشاره و اظهار کرد: دانشگاه آزاد برای جلوگیری از افت تحصیلی، کارنامه دانشجویان را در اختیار خود افراد قرار می دهد تا وضعیتشان را مشاهده کرده و تلاش خود را مضاعف کنند.

وی ادامه داد: در صورت نیاز اتاق مشاوره و اساتید مشاور نیز برای رفع مشکلات به یاری دانشجویان آمده تا موضوعی را که باعث ایجاد افت تحصیلی شده برطرف کنند همچنین دانشجویانی که دارای نمره های ضعیف هستند فرصتی برای بازآموزی درسی در اختیار آن ها قرار داده می شود.

معاون آموزشی دانشگاه آزاد همدان در پایان به وضعیت نظام وظیفه دانشجویان اشاره کرد و یادآور شد: دانشجویانی که مشکل سربازی و نظام وظیفه ندارند می توانند در صورت نیاز، مهلت پایان نامه های خود را تمدید کرده و با فرصت بیشتری این کار را انجام دهند.

منبع:خبرگزاری ایسنا