فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

مدیرکل دفتر فنی و عمرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر آخرین وضعیت پروژه‌های عمرانی این دانشگاه را تشریح کرد.

پرویز نورپناه در گفت‌وگو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، از راه اندازی دانشکده جدید برق از مهرماه سال جاری خبر داد و افزود: دوطبقه با زیر بنای 7500 مترمربع باهدف توسعه دانشکده برق و مکانیک به ساختمان ابوریحان اضافه شده است که 3750 متر آن که اختصاص به دانشکده برق دارد و بیشتر برای کارهای تحقیقاتی مورد استفاده قرار خواهد گرفت در مهرماه سال جاری آماده می شود و 3750 متر مربع دیگر که برای رشته مکانیک است تا آخر سال آماده خواهد شد.

تکمیل ساختمان مهندسی پزشکی تا آخر سال 94

وی درمورد ساختمان مهندسی پزشکی دانشگاه صنعتی امیرکبیر توضیح داد: ساخت این ساختمان در مرحله نازک کاری است و امیدواریم تا آخر امسال، اگر بودجه ای به ما اختصاص داده شود قسمت هایی از آن تکمیل شود.البته در حال حاضر هم دانشگاه صنعتی امیرکبیر در رشته مهندسی پزشکی دانشجو پذیرش می‌کند اما ساختمانی که دانشجویان در آن تحصیل می کنند حدود 4022 متر است که این فضای پاسخگوی تعداد و نیاز دانشجویان نیست.

وی با بیان اینکه فضای جدید 13 هزار متر مربع است،افزود:دانشگاه صنعتی امیرکبیر تنها دانشگاه دولتی است که رشته مهندسی پزشکی ارائه می‌کند و چنانچه ساختمان جدید تکمیل شود تعداد رشته‌هایی که در این راستا ارائه می شود افزایش می‌یابد،همچنین میزان تحقیقات در تحصیلات تکمیلی توسعه پیدا کرده و کارهای تحقیقاتی نیز افزایش می‌یابد.

بودجه عمرانی 10 میلیارد تومانی دانشگاه امیرکبیر در سال جاری

مدیرکل دفتر فنی و عمرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر درمورد بودجه دانشگاه در سال جاری اظهار کرد:سال گذشته صد در صد بودجه عمرانی که تصویب شده بود به دانشگاه اختصاص یافت، اما دوره‌های قبل یعنی سال‌های90 و 91 ،تنها 30درصد بودجه‌های عمرانی تخصیص داده شد. البته اکنون که ماه سوم سال است نیز هنوز بودجه ای داده نشده است،به هر حال میزان و تخصیص بودجه عمرانی در زمان دولت جدید مطلوب شده است و میزان بودجه عمرانی سال جاری حدود 10 میلیارد تومان است.

نورپناه درمورد توسعه دانشکده مهندسی شیمی نیز توضیح داد:یکی دیگر از برنامه های معاونت عمرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر توسعه دانشکده مهندسی شیمی بود اما از آنجائی که ساختمانی برای انتقال دانشجویان این دانشکده وجود نداشت ساختمان فعلی را به دو قسمت تقسیم کرده ایم که قسمت پشتی ساختمان در حال ساخت است و تا شهریور آماده می‌شود،سپس بعد از تکمیل این قسمت ، قسمت دیگر ساخته می شود.

تکمیل بخش عملی رشته مهندسی ورزشی

وی در ادامه درمورد امکانات ورزشی دانشگاه صنعتی امیرکبیر برای دانشجویان گفت:دانشگاه مجهز به یک سالن ورزشی بزرگ حدود سه الی چهار هزار متری است که قبل از انقلاب اسلامی ساخته و بعد از انقلاب تکمیل شد.همچنین ساختمان کوچک 150 تا 200 متری دیگر هم برای ورزش هایی مانند شمشیر بازی وجود دارد. علاوه بر آن یک ساختمان 6 الی 7 طبقه با 9600 متر مربع زیربنا وجود دارد که به طور کامل به ورزش اختصاص دارد و مجهز به استخر،سونا،جکوزی و… است اما اکنون نصف آن قابل استفاده است. بودجه این ساختمان از سازمان برنامه ریزی و مدیریت کشور داده شد در سال‌های بعد دیگر بودجه‌ای از طرف سازمان داده نشد و تکمیل ساختمان پس از آن از طریق درآمدهای اختصاصی صورت گرفته است.

مدیرکل دفتر فنی و عمرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر از توسعه بخش عملی رشته مهندسی ورزشی خبر داد و افزود: رشته ای به نام مهندسی ورزشی در ساختمان مهندسی پزشکی وجود دارد که مجهز به تجهیزات ورزشی برای اندازه گیری مصرف انرژی توسط اعضای بدن در ورزش‌های مختلف است.دانشگاه امیرکبیر تنها دانشگاه دولتی است که این رشته را ارائه می‌کند و برای تکمیل این امر چندین بار نیز از سازمان تربیت بدنی درخواست کمک کرده‌ایم اما مساعدتی نشد در صورتی که اگر می‌خواهیم ورزشکاری تربیت کنیم که مقام آور باشد باید این رشته را جدی بگیریم.

تکمیل مسجد دانشگاه و ساخت فضای فرهنگی نیازمند 30 میلیارد بودجه

نورپناه با اشاره به طرح توسعه مسجد دانشگاه اظهار کرد:از آنجائی که مسجد دانشگاه مورد استقبال دانشجویان قرار می‌گیرد بسیار شلوغ است و فضای آن پاسخگوی میزان استقبال دانشجویان نیست، اخیرا به این فکر افتادیم که یک مجتمع فرهنگی ساخته شود که قسمتی از آن به مسجد اختصاص داشته باشد .البته برای این موضوع با دو مشکل اساسی کمبود زمین و بودجه مواجه هستیم.

وی ادامه داد:در این زمینه اخیرا صحبت های با شهرداری منطقه 6 که مساعدت خوبی با دانشگاه صنعتی امیرکبیر دارد انجام شده است و شهرداری در این زمینه قول مساعدت داده است،البته آن ها هم با محدودیت بودجه مواجه هستند،بودجه لازم برای طرح مد نظر ما که ساخت یک ساختمان چند طبقه برای توسعه مسجد و فعالیت‌های فرهنگی و اسلامی است، حدود 20 الی 30 میلیار تومان است در حالی که شهرداری قول 700 میلیون تومان داده است.

احتمال آغاز ساخت پروژه 13 هکتاری پردیس گرمسار

مدیرکل دفتر فنی و عمرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر با اشاره به پردیس‌های دانشگاه صنعتی امیرکبیر اظهار کرد:حدود سه هکتار پردیس دانشگاه در گرمسار است که 5000 متر آن هم نوسازی شده است.همچنین طرحی توسط مشاور برای یک زمین 13 هکتاری در حال طراحی است که اگر سازمان برنامه ریزی و مدیریت بودجه اختصاص دهد ساخت آن آغاز می‌شود.پردیس دیگر دانشگاه در بندر عباس قرار دارد،متراژ این پردیس 10 هزار متر مربع است که 2000 متر آن مهمانسرایی برای اساتید و نزدیک به 8000 متر آن برای کلاس های درس و آزمایشگاه‌ها است.

تاسیس برج تحقیقات و فناوری

نورپناه در ادامه از تاسیس برج تحقیقات و فناوری خبر داد و گفت:یکی از اهداف مدیریت جدید دانشگاه سرمایه گذاری در زمینه تحقیقات است برای همین منظور ساختمان پنج طبقه‌ای خارج از دانشگاه به نام برج تحقیقات و فناوری تاسیس شده و از مهرماه سال جاری آغاز به کار می‌کند.بیشتر مراکز رشد و قطب‌های علمی دانشگاه در آنجا متمرکز می شوند.

ظرفیت خوابگاه متاهلین دانشگاه صنعتی امیرکبیر حدود 40 دستگاه است

وی با بیان اینکه همه دانشگاه‌های سراسر کشور بدون استثنا مشکل خوابگاه دارند،افزود: از حدود 10 سال پیش بودجه‌ای برای خوابگاه سازی در اختیار دانشگاه‌ها قرار داده نمی‌شود.بنابراین بهترین افرادی که می‌توانند برای خوابگاه سازی اقدام کنند خیرین هستند اما خیرین بیشتر در آموزش و پرورش فعالیت می کنند و حدود 20 تا 25درصد مدارس توسط خیرین ساخته شده است.این در حالیست که فرهنگ خوابگاه سازی توسط خیرین در ایران گسترش نیافته است.

مدیرکل دفتر فنی و عمرانی دانشگاه صنعتی امیرکبیر ادامه داد:مشکل هنگامی بزرگ‌تر می‌شود که اکثر دانشجویان متاهل هستند و امکان اجاره خانه را ندارند. کل ظرفیت خوابگاه متاهلین دانشگاه صنعتی امیرکبیر حدود 40 دستگاه است و سال گذشته نیز زمین 22 دستگاه از طرف دانشگاه تامین شد و ساخت آن توسط خیرین صورت گرفت.

نورپناه با تاکید بر اینکه تمرکز معاونت عمرانی بر توسعه ساختمان‌های آموزشی و اداری است،اظهار کرد: سازمان برنامه ریزی و مدیریت کشور بودجه را بر اساس یک برنامه مشخص در اختیار دانشگاه قرار می‌دهد و نمی توان بودجه ای به نام ساخت فضای آموزشی از سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی کشور و وزارت علوم گرفت و آن را صرف خوابگاه سازی کرد.حتی بودجه تعمیرات و نوسازی خوابگاه‌ها تا حد زیادی از طریق درآمدهای اختصاصی دانشگاه تامین می شود.در تابستان امسال هم تا جایی که بودجه اجازه دهد خوابگاه‌ها نوسازی می‌شوند.

وی در ادامه در پایان درمورد انتقال دانشگاه صنعتی امیرکبیر به اتوبان همت غرب اظهار کرد:هیچ زمینی در غرب اتوبان همت به دانشگاه صنعتی امیرکبیر اختصاص داده نشده است،البته دانشگاه امیرکبیر درخواست زمینی را در 10 کیلومتری تهران ارائه کرد که مورد موافقت قرار نگرفت.اکنون هم در تلاش هستیم تا قسمتی را در شرق اتوبان همت دریافت کنیم اما بعید می دانم موافقت شود.

منبع:خبرگزاری ایسنا