فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی مهارت کشور از بی‌مهارتی فارغ التحصیلان دانشگاهی به عنوان یکی از نقایص بزرگ نظام آموزشی یاد کرد و گفت: باید فارغ التحصیلان دانشگاهی افرادی توانمند و آچار بدست بار بیایند.

به گزارش خبرنگار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)منطقه کرمانشاه، غلامحسین حسینی‌نیا در نشست با کارکنان موسسه آموزش علمی کاربردی فنی و حرفه‌ای مهارت پیشرفته استان کرمانشاه، با بیان اینکه در حال حاضر 82 مرکز علمی کاربردی مهارت در سطح کشور فعال است، گفت: این مراکز با 22 هزار دانشجو و 2500 مدرس در حال فعالیت هستند.

مشاور وزیر کار، تعاون و رفاه اجتماعی در ادامه از آمار بالای فارغ التحصیلان بیکار به عنوان یک معضل بزرگ پیش روی نظام یاد کرد و اصلی ترین علل بیکاری این فارغ التحصیلان را نداشتن مهارت دانست.

حسینی نیا فقدان مهارت فارغ التحصیلان را یکی از نقایص بزرگ نظام آموزشی قلمداد کرد و گفت: باید با برنامه ریزی مناسب شرایطی فراهم شود تا فارغ التحصیلان دانشگاهی افرادی توانمند و آچار بدست بار بیایند.

رئیس موسسه آموزش عالی علمی کاربردی مهارت کشور اصلی‌ترین هدف این مراکز را تربیت نیروهای متخصص، توانمند و ماهر دانست که توانمندی‌های آن‌ها متناسب با نیاز روز جامعه و بازار کار باشد.

این مسئول در ادامه با اشاره به تدوین سند راهبردی موسسات علمی کاربردی مهارت در کشور، گفت: این سند طراحی، تدوین و نهایی شده و در تلاش است تا نقش مهمی در ارتقای سطح مهارت آموزی در جامعه داشته باشد و در راستای توانمندسازی افراد گام بردارد.

حسینی نیا با تاکید بر اهمیت توجه به مقوله مهارت آموزی در مراکز آموزشی مهارت، گفت: توجه به این مهم می‌تواند در خالی نماندن صندلی‌های این مراکز اهمیت زیادی داشته باشد.

وی در ادامه با اشاره به جذب دانشجوی خارجی در مراکز شهرهای مشهد و بیرجند، گفت: استان کرمانشاه نیز به دلیل موقعیت خاص خود و همجواری با کشور عراق ظرفیت جذب دانشجوی خارجی را دارد.

حسینی‌نیا در ادامه با تاکید بر اینکه باید جایگاه موسسه را در تامین زنجیره تولید و تامین جا بیاندازیم، گفت: موسسه باید به سمت و سویی پیش رود که تنها کار آموزشی نکند و خروجی آن دانشجویان فعال در زنجیره تامین و تولید باشند.

وی به راه‌اندازی نسخه مهارتی مراکز رشد و دانش‌بنیان در کنار مراکز فنی‌ و حرفه‌ای اشاره کرد و گفت: پرداختن به این مقوله می‌تواند در توانمندسازی هرچه بیشتر فارغ التحصیلان نقش مهمی داشته باشد.

حسینی‌نیا با اشاره به محروم بودن موسسات علمی کاربردی مهارت از بودجه دولتی مستقیم، گفت: با این وجود و به رغم مشکلات فراوان در تلاشند تا در راستای تربیت هرچه بهتر و کارآمدتر دانشجویان گام بردارند.

رئیس آموزش عالی علمی کاربردی مهارت کشور در ادامه با اشاره به برگزاری جشنواره عکس مهارت با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، گفت: این نمایشگاه در تلاش است تا در زمینه نهادینه کردن فرهنگ مهارت در جامعه گام بردارد.

وی در ادامه اشاره‌ای هم به وضعیت استان کرمانشاه داشت و گفت: وضعیت مراکز این استان در مقایسه با سایر مراکز مطلوب است.

رئیس آموزش عالی علمی کاربردی مهارت کشور با بیان اینکه مراکز علمی کاربردی مهارت در شهرستان‌های پاوه و سنقروکلیایی مراکزی نوپا هستند، ابراز امیدواری کرد: این مراکز دوره رشد خود را به پایان رسانده و به بلوغ برسند.

منبع: خبرگزاری ایسنا