فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010
هر فردی در زندگی خود با انتخاب های زیادی روبرو می شود که مجبور به تصمیم گیری می شود و اهمیت این تصمیم گیری‌ها در زندگی او ممکن است کم یا زیاد باشد.گاهی تصمیم‌گیری‌ها مهم می شوند و پای آینده به میان می‌آید و اینجاست که یک انتخاب نسنجیده و اشتباه ممکن است عواقب جبران ناپذیری را برای فرد در پی داشته باشد.
به گزارش ایسنا، انتخاب رشته تحصیلی، انتخاب شغل، انتخاب همسر و… انتخاب‌های مهمی هستند که بی توجهی و سهل انگاری در مورد آنها می‌تواند برای فرد هزینه ها و عواقب زیادی در پی داشته باشد که گاه حتی جبران آنها غیر ممکن خواهد بود و در این بین انتخاب رشته یکی از مهمترین انتخاب‌های زندگی هر فرد است که مسیر آینده او را روشن‌تر می کند.
در انتخاب مهمی مثل انتخاب رشته تحصیلی فرد باید نکات زیادی را در نظر داشته باشد و با توجه به اولویت های خود انتخاب رشته کند تا بتواند انتخاب و تصمیم موفقی داشته باشد.
این روزها که نتایج اولیه آزمون سراسری اعلام شده و متقاضیان ورود به دانشگاه ها در تکاپوی انتخاب رشته هستند و هر کسی می کوشد بهترین انتخاب را داشته باشد تا بتواند آینده روشنی را پیش روی خود داشته باشد.
علاقه یکی از مهمترین فاکتورهایی است که باید به عنوان نخستین اولویت‌های انتخاب رشته متقاضیان ورود به دانشگاه ها مورد توجه قرار گیرد، چراکه علاقه در هر چیزی حرف اول را می زند و اگر فردی در رشته و یا جایگاهی باشد که علاقه ای به آن نداشته باشد، مسلما نخواهد توانست احساس خوشبختی و موفقیت کند.
کارشناس مسئول اداره مشاور تربیتی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه با تاکید بر اینکه آدم‌ها با علائق‌شان زندگی می کنند، بر لزوم توجه خانواده ها به این مسئله در انتخاب رشته فرزندانشان تاکید کرد.
فردین منصوری در گفتگو با خبرنگار ایسنا منطقه کرمانشاه، با بیان اینکه انتخاب رشته تحصیلی یکی از مهمترین انتخاب‌هایی است که آینده تحصیلی و شغلی دانش آموزان را رقم می زند، گفت: خانواده ها باید در انتخاب رشته فرزندانشان به علایق آنها توجه داشته باشند و تلاش نکنند تا علایق خود را به آنها تحمیل کنند.
این کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی با بیان اینکه خانواده ها با تحمیل علایق خود به فرزندانشان ممکن است چالش های زیادی را پیش روی آینده او قرار دهند، گفت: اگر فردی از روی اصرار خانواده و اطرافیانش مجبور به انتخاب یک رشته شود، برای ادامه تحصیل در آن رشته انگیزه لازم را نخواهد داشت و همین مسئله می تواند او را مجبور به تغییر رشته تحصیلی کرده و یا از تحصیل در مقاطع بالاتر بازدارد.
بعد از علاقه اولویت‌های دیگری هم در مورد یک انتخاب رشته موفق باید مد نظر قرار بگیرند که یکی از مهمترین این اولویت ها را می‌توان در توانایی‌های فرد برای تحصیل و حضور موفق در یک رشته تحصیلی دانست، چراکه اگر فردی از نظر علمی، جسمی و جنسیتی توان حضور در یک رشته را نداشته باشد قطعا نخواهد توانست در آن رشته موفق باشد.
منصوری علاقه مبتنی بر شناخت را در انتخاب رشته تحصیلی مهم دانست و گفت: فرد برای موفقیت در یک رشته خاص باید توانایی لازم برای تحصیل در آن رشته را داشته باشد و لذا علاقه مبتنی بر شناخت از شروط اصلی موفقیت فرد در یک رشته تحصیلی است.
منصوری افزود: دانش آموز در طول دوران تحصیل توان خود را برای حضور در یک رشته خاص نشان داده و لذا تصمیم گیری در خصوص انتخاب رشته او با توجه به توانایی و علایق او کار چندان مشکلی نیست.
در نظر گرفتن شرایط اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی خانواده نیز فاکتور دیگری است که در یک انتخاب رشته موفق از اهمیت زیادی برخوردار است و لذا متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها باید این مسائل را در اولویت انتخاب رشته خود قرار دهند.
خیلی از خانواده‌ها توان پذیرش تحصیل فرزند خود به خصوص فرزندان دختر در خارج از شهر محل سکونت خود را از نظر فرهنگی و شاید هم از نظر اقتصادی نداشته و ترجیح می‌دهند فرزندشان در دانشگاه محل سکونتشان تحصیل کند که مجبور به حضور در خوابگاه نباشد و عدم توجه به این موضوع در انتخاب رشته می تواند مشکلاتی را در پی داشته باشد.
یک کارشناس ارشد روانشناسی تربیتی بر لزوم توجه به تمامی ویژگیهای فردی، خانوادگی و اجتماعی در انتخاب رشته تاکید کرد و از متقاضیان ورود به دانشگاه‌ها خواست تا تمامی شرایط و اولویت های خود را در نظر داشته باشند و با مشورت خانواده انتخاب رشته کنند.
بنت الهدی امیری در گفتگو با خبرنگارایسنا منطقه کرمانشاه افزود: علاوه بر سخت گیری های برخی از خانواده ها برای تحصیل فرزنداشان در دانشگاه شهر دیگر ممکن است خانواده از نظر اقتصادی و توان مالی توان فرستادن فرزندش به شهری دیگری را نداشته باشد و همین مسئله لزوم در نظر گرفتن این عوامل را در یک انتخاب رشته موفق نشان می دهد.
توجه به بازار کار فاکتور دیگری است که باید در یک انتخاب رشته موفق مورد توجه قرار گیرد، زیرا در اینکه پیدا کردن شغل مناسب یکی از مهمترین اهداف تعداد زیادی از افراد برای ورود به دانشگاه است تردیدی وجود ندارد.
وی تاکید کرد: در گذشته ظرفیت دانشگاه ها محدود بود و تنها تعدادی از افراد که از نظر توان علمی وضعیت بهتری داشتند می توانستند در فرآیند انتخاب رشته شرکت کرده و شانس خود را برای ورود به دانشگاه امتحان کنند و به قولی دانشجو شوند، در حالیکه امروز شرایط عوض شده و تعداد خیلی بیشتری از افراد می توانند در دانشگاه ها پذیرفته شوند و این مسئله لزوم دقت و توجه افراد برای یک انتخاب رشته موفق را بیشتر کرده است
منصوری در این مورد به ایسنا گفت: در سال هایی که ظرفیت دانشگاه ها کم بود و تنها معدودی از افراد می توانستند به دانشگاه راه پیدا کنند، دانشگاه رفتن هدف بود و افراد به هر قیمتی می خواستند دانشجو شوند.
کارشناس مسئول اداره مشاور تربیتی اداره کل آموزش و پرورش استان کرمانشاه افزود: در آن زمان چون افراد کمتری وارد دانشگاه ها می شدند و علم و توانایی افراد معیار پذیرش در دانشگاه بود، تمامی فارغ التحصیلان دانشگاه ها جذب بازار کار شده و به موقعیت شغلی و اجتماعی مناسبی می رسیدند، اما امروزه دیگر شرایط عوض شده و قبولی در دانشگاه خیلی سخت نیست.
مدیر کل فنی و حرفه ای استان کرمانشاه نیز این دیدگاه را تایید می کند و با تاکید بر اینکه دانشگاه رفتن به تنهایی نمی تواند آینده فرد را تضمین کند، می گوید: گواه این مدعا جمعیت بالای فارغ التحصیلان بیکار دانشگاه‌های کشور است که حدود 1.5 برابر دیگر بیکاران است.
داوود ناصری امید می گوید: دانشگاه رفتن زمانی باید در اولویت باشد که فرد را به اهداف خود برساند در غیر اینصورت فرد با دانشجو شدن تنها سرمایه های خود را از دست داده است.
و سخن پایانی اینکه انتخاب رشته یکی از انتخاب های حساس و سرنوشت ساز جوانان است و حال که در فصل انتخاب رشته قرار داریم بهتر است متقاضیان ورود به دانشگاه با لحاظ جمیع جهات و با چشم باز انتخاب رشته کنند، نه هیجانی.
منبع:http://sebna.ir