فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

رئیس دانشگاه صنعتی امیر کبیر با تشریح برخی محورهای جلسه روسای دانشگاههای بزرگ گفت: افزایش اختیارات به ویژه در دانشگاههای قدیمی و برتر یکی از محورهای این جلسه بود.

سید احمد معتمدی در گفتگو با خبرنگار مهر، در پاسخ به سوال خبرنگار مهر در خصوص جلسه روز گذشته روسای دانشگاه ها که در کیش برگزار شد، گفت: این جلسات بصورت مستمر برگزار می شود و بیشتر جهت هماهنگی بین دانشگاه های قدیمی و برتر است و بحث های روز و مسائل مهم آموزشی و علمی مطرح می شود.

وی افزود: این جلسات بسیار مفید و خوب است چراکه مسائل دانشگاه های بزرگ تهران مانند مباحث بودجه ای و کسری بودجه و همچنین هماهنگی برای انتخاب یه روش درست و مشترک بین دانشگاه ها مشترک است.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در خصوص مباحث مطرح شده در این جلسه گفت: در این جلسه معاون آموزشی وزارت علوم حضور داشت و در مورد مباحث آموزشی و هماهنگی بیشتر بین دانشگاه ها مباحثی مطرح شد. البته این جلسات تصمیم گیر نیست و بیشتر مشورتی است و موضوعات و مباحث مختلف در آن مطرح و روسای دانشگاه ها نظرات خود را اعلام می کنند، مثلا در خصوص نحوه بهتر گزینش هیأت علمی و دانشجو مباحثی مطرح شد.

معتمدی گفت: بیشتر موضوعات این جلسه در مورد آموزش و گزینش دانشجو بود.

وی با اشاره به برخی اقدامات آموزشی وزارت علوم که از سوی معاونت آموزشی این وزارتخانه در جلسه مطرح شد، اظهار داشت: در خصوص پذیرش دکترا و فوق لیسانس وزارت علوم در حال انجام کارهایی است که البته هنوز نهایی نشده ولی ما نظرات خود را در این خصوص بیان کردیم.

رئیس دانشگاه صنعتی امیرکبیر در ادامه اظهار داشت: موضوعی که وجود دارد و وزیر علوم هم آن را قبول دارد این است که نباید همه دانشگاه ها را با یک بخشنامه ببینیم و دانشگاه ها باید آزادی عمل بیشتری داشته باشند و تفاوت دانشگاه و مدرسه در همین است. همه چیز نباید بخشنامه ای بشود، ولی قبول داریم که باید چهار چوب هایی نیز وجود داشته باشد که دانشگاه ها در آن چهار چوب ها عمل کنند، مخصوصا دانشگاه های بزرگ که ۶۰ سال از عمرشان می گذرد باید برای حرکت سریعتر آزادی عمل بیشتری داشته باشند.

معتمدی در پاسخ به سوالی درخصوص حوزه های این آزادی عمل گفت: در همه زمینه های آموزشی، تحقیقاتی و دانشجویی باید آزادی عمل بیشتر باشد، البته همیشه این آزادی ها بوده ولی مدتی در دولت قبل این آزادی ها کم شد و الان بحث این است که این آزادی عمل به دانشگاه ها برگردد و دانشگاه جایگاه خودش را داشته باشد.

وی در پاسخ به این سوال که منظور بخشی از این آزادی عمل این است که در هر موضوعی از ورات علوم کسب اجازه نشود، گفت: البته الان اینگونه نیست که در هر موضوعی از ورات علوم کسب اجازه کنیم ولی بالاخره معتقدیم که باید اختیارات بیشتری داشته باشیم و شاید طبق قانون هیأت امنا و هیأت ممیزه اختیاراتی بوده که مقداری در گذشته محدود شد.

 

 

منبع: خبرگزاری مهر