فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، گفت: جمعیت دانشجویی از سال ۸۴، ۱۰۰ درصد افزایش یافته و از دو میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو به چهار میلیون و ۷۰۰ هزار دانشجو رسیده است.

مجتبی شریعتی نیاسر در دومین کنفرانس ملی و نهمین همایش ارزیابی کیفیت نظام‌های دانشگاهی که در دانشگاه فرهنگیان برگزار شد، گفت: مشکل اصلی ما کیفیت و ارزیابی نظام آموزش عالی است.

وی افزود: کیفیت به عنوان یک اصل در نظام آموزش عالی مستلزم نظارت است، نظارت هم مستلزم آگاهی از وضعیت نظام آموزش عالی است.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری اظهار داشت: دانشگاه فرهنگیان یکی از دانشگاه‌های محوری و تاثیرگذار در کشور است. همچنین ۶۵ واحد اقماری و ۷۰۰ مدرس و دهها هزار دانشجو دارد که به عنوان یکی از دانشگاه‌های خاص مطرح می‌شود.

وی با بیان اینکه جمعیت دانشجویی پس از انقلاب تاکنون ۲۵ برابر افزایش یافته است، افزود: جمعیت دانشجویی نیز از سال ۸۴، ۱۰۰ درصد افزایش یافته است. به عبارتی سال ۸۴، دو میلیون و ۳۰۰ هزار دانشجو وجود داشت، اکنون این رقم به چهار میلیون و ۷۰۰ هزار رسیده است. اگر رشد کمی در جایی داریم، باید به رشد کیفی آن هم توجه کنیم.

شریعتی نیاسر تصریح کرد: در تمام این سال‌ها با تمامی قدرت به رشد کمی پرداخته‌ایم و از کیفیت غافل بوده‌ایم.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه دانشگاه دولتی سرمایه اصلی و کیفی کشور است، اظهار داشت: ۱۵ درصد از جمعیت دانشجویی در این دانشگاه‌ها تحصیل می‌کنند و بیش از ۵۵ درصد از بدنه هیئت علمی کشور در این دانشگاه‌های دولتی هستند.

وی ادامه داد: ۱۰ درصد دانشجویان در دانشگاه غیرانتفاعی و ۷۵ درصد در دانشگاه آزاد، فنی حرفه‌ای و علمی‌‌کاربردی تحصیل می‌کنند. مجموعاً ۸۵ درصد از جمعیت دانشجویی توسط زیر نظام‌های رسمی کشور پرورش پیدا می‌کنند.

شریعتی نیاسر افزود: تعداد ۲۶۰۰ مرکز دانشگاهی در کشور داریم که ۲۸۲ مرکز دولتی هستند و مابقی جزو واحدهای اقماری به شمار می‌آیند که ۱۰۳ مورد از این مراکز طی چهار سال اخیر مجوز گرفته‌اند و ۴۷ واحد در سال آخر دولت دهم موفق به دریافت مجوز شدند؛ اینکه این همه مرکز توانستند مجوز دریافت کنند، خوب است اما باید این پیش‌بینی را هم داشته باشیم که بدون کارشناسی، مجوز دریافت کرده‌اند. چرا که کمترین شاخص و معیار ارزیابی را برخی از واحدها ندارند.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با بیان اینکه ۳۵۸ مرکز غیردولتی در کشور داریم، بیان کرد: تعداد ۲۷۵ مرکز در چهار سال اخیر مجوز گرفته‌اند و ۴۰ درصد از این مراکز زیر هزار دانشجو دارند و از هیات علمی خوبی برخوردار نیستند.

به گفته وی، جمعیت دانشجوی پیام‌نور و علمی‌کاربردی نیز در چند سال اخیر شش برابر شده است.

شریعتی نیاسر تاکید کرد: یکی از رسالت‌های ما، توسعه مراکز غیردولتی در بخش خصوصی است.

وی اظهار داشت: یکی از شعارهای بنده هنگامی که این سمت را گرفتم «کنترل کمی، ارتقای کیفی، اقتدار و هماهنگی» بوده است. باید کنترل کمی در روند رو به رشد نامتوازن پذیرش دانشجو داشته باشیم. خیلی از ظرفیت‌ها تحت کنترل شورای گسترش در آمده‌اند و ابزارهای لازم را پیش‌بینی می‌کنیم تا به درجه کیفیت برسیم و همچنین جلوی مجوزهای جدید گرفته خواهد شد.

معاون آموزشی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: آموزش عالی بیش از آنچه به نظارت بپردازد، دخالت اجرایی در نظارت داشته است. اگر بتوانیم سقف دخالت را کاهش و نظارت را افزایش دهیم، کیفیت بیشتر می‌شود.

شریعتی نیاسر با بیان اینکه مراکز علمی باید ضمن هماهنگی با نهادهای بالا، خودشان مقتدرانه عمل کنند بیان کرد: یکی از ماموریت‌های ما تفویض اختیار به دانشگاه‌ها است که از دانشگاه‌های برتر شروع کرده‌ایم.

وی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها باید تعامل بین‌المللی داشته باشند، اظهار داشت: در حال حاضر نیم درصد دانشجویان کشورمان خارجی هستند که امیدواریم تا پایان برنامه توسعه به دو درصد برسد.

منبع:خبر آنلاین