فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010
وزیر بهداشت درباره تغییرات آزمون دستیاری گفت: تصمیمات خلق الساعه در آزمون ها معنی ندارد و معتقدم حداقل سه سال قبل از آزمون هیچ تغییری نباید اعمال شود.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی شب گذشته در گردهمایی دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه ههای علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران گفت: وعده های خدا را باور کنید و بدانید خدا شما را دوست داشته که در این مسیر قرار داده است.

هاشمی گفت: وقتی راجع به تعلیم و تعلم صحبت می کنیم می بینیم که در این حوزه چقدر مشکل داریم. هنوز در اداره کشور، در مدیریت برخی از مراکز و نهادهای قدرت مشکل داریم که همه این مشکلات ناشی از تعلم و تعلیم است.

وی افزود: شما استعدادهای درخشان خواسته یا ناخواسته مورد توحه هستید اما خیلی باورتون نشود که متفاوت هستید چرا که در درگاه الهی هرکس پرهیزگارتر مقرب تر است. فکر کنید فرصتی برای شما فراهم شده و افراد دیگری هم بوده اند که خیلی استعداد داشته اند اما شاید فرصتی برایشان در زندگی فراهم نشده است.

وزیر بهداشت گفت: سعی کنید آنچه یاد می گیرید آموزش بدهید و در تعلیم خست به خرج ندهید. اعتماد به نفس خوب و نگاه بلند داشته باشید اما کمی امیدواری تان به آینده بیشتر باشد. بحث هایی که امروزه در جامعه صورت می گیرد موجب شده که برخی احساس ناامیدی کنند اما هر جا پیشرفتی است موتور آن امید است.

حداقل سه سال قبل از آزمون هیچ تغییری نباید داده شود

وی درباره سئوالات دانشجویان استعداددرخشان در زمینه آزمون دستیاری و تغییرات آن برای سال آینده گفت: در مورد تصمیمات خلق الساعه در مورد آزمون ها معتقدم حداقل سه سال قبل از آزمون هیچ تغییری نباید داده شود . این تغییر شامل تاریخ امتحان، تعداد سئوال، رفرنس ها و شیوه اجرا نیز است.

هاشمی در خصوص بخشنامه معاون تحقیقات و فناوری و نپذیرفتن برخی اختراعات جهت ارائه امتیاز به دانشجویان گفت: این موضوع به دلیل سوء استفاده هایی است که پیش از این صورت گرفته اما قابل اصلاح است و ما از دکتر ملک زاده خواسته ایم که اختراعی که در آستانه ثبت است را در یک کمیته بررسی کنند و نتیجه را به فرد اطلاع دهند.

انتخاب داوطلبان دستیاری به ۱۰ رشته محدود شده است

وی در پاسخ به محدود شدن انتخاب رشته در آزمون دستیاری گفت: در آزمون دستیاری هم اتفاق خاصی نیافتاده است. نمی توان ۲۷ رشته در ۱۰۰ رشته محل انتخاب کرد . زمان ما تنها امکان یک انتخاب داشتیم اما حال نیز برای رفاه حال داوطلبان انتخاب ها به ۱۰ رشته محدود شده است. به هر حال نمی توان هم به جراحی ، هم به داخلی هم به اطفال علاقه داشت.

تاثیر نمره پره انترنی و معدل در آزمون دستیاری ترجیحی است

وزیر بهداشت افزود: در مورد تاثیر نمره پره انترنی و معدل هم در صورتی که چند داوطلب دارای یک نمره باشند و در صورتی که به نفع داوطلب باشد به معدل و نمرات تراز شده افراد مراجعه می شود و بازهم اگر به نفع طرف بود اعمال می شود. بنابراین این موضوع برای دانشجویان استعداد درخشان دغدغه مهمی نخواهد بود.

وی درباره طرح نیروی انسانی گفت: آنجه قانون است باید انجام شود و حقی از کسی ضایع نشود. نمی توان یک قانون را اجرا کرد و در شرابط مساوی یک نفر از آن بهره مند شود و یا یک نفر دیگر از آن بهره مند نشود.

اشکال رابطه کم علوم پزشکی با صنعت باید برطرف شود

هاشمی در خصوص ارتباط کم داروسازی با صنعت گفت: اشکال رابطه کم رشته هایی مانند داروسازی با صنعت باید برطرف شود. در مورد داروسازی معتقد هستیم که دانشجویان دکتری به ویژه باید نصف دوره خود را صنایع دارویی بگذرانند که آیین نامه ای برای این کار تهیه شده است که به زودی ابلاغ می شود.

حذف طرح نیروی انسانی در ۵ تا ۱۰ سال آینده

وی طرح نیروی انسانی را ظالمانه توصیف کرد و گفت: در مورد طرح نیروی انسانی تصمیم جدیدی گرفته نشده است. البته ما هم موافق ظرفیت ۳۰ درصدی برای پذیرش بومی نبودیم اما مصوبه مجلس است و راهی غیر از افزایش ظرفیت نداریم. با این وجود سعی داریم به سمتی حرکت کنیم که طرح حتما در ۵ تا ۱۰ سال آینده حذف شود.

وزیر بهداشت افزود: البته به کمک قانون پذیرش بومی به نحوی آن را تعریف می کنیم که افزایش ظرفیت به دانشگاه هایی داده شود که بتوانیم در دراز مدت طرح را برداریم. فرد نیز اول در کشوری بعد در قطب و بعد در استان رقابت می کند.

حقوق پایین انترن ها و دستیاران باید حداقل به دو برابر افزایش پیدا کند

وی درباره حقوق پایین انترن ها و دستیاران تخصصی گفت: معاون آموزشی به شدت این موضوع را پیگیری کرده است و نامه ای به روسای دانشگاه ها داده شده است که حتما در حصوص این دو گروه تجدید نظر شود و حداقل به دو برابر افزایش پیدا کند.

هاشمی در پاسخ به دانشجویی در زمینه عدم همخوانی قوانین آموزشی و برداشت های سلیقه ای در اعمال بخشنامه ها گفت: درست می گویید زیرا اینقدر آیین نامه ها بر روی هم تلمبار شده اند که می توان در آن واحد هم جواب بله داد هم جواب خیر. دلیل اش این است از عهد دقیانوس در هر دوره هر گروهی آمده قوانین خود را اعلام کرده است.

تنقییح قوانین وزارت بهداشت در دسترس قرار گرفت

وی افزود: برای این کار نیاز به تنقییح قوانین داشتیم تا مواردی که با هم همپوشانی داشته اند بررسی شود. این کار در یکسال گذشته انجام شد و ۷ روز است که تنقییح قوانین قابل دسترسی است. در مورد آیین نامه های آموزشی بعضا متناقض نیز با همکاری بخش حقوقی در حال فعالیت هستیم که امیدواریم در ۶ ماه آینده به ثمر برسد.

وزیر بهداشت درباره حقوق شهروندی و نبود منشور حقوق دانشجو گفت: یک اشکالی که در کشور وجود دارد این است که همه فکر می کنند اول باید به رئیس مراجعه کنند. ۵۰ درصد ۲۳۰ هزار پرسنل وزارت بهداشت دیپلمه هستند و اشکال از ما در گزینش و آموزش افراد است. باید در کشور اخلاق داشته باشیم و سعی کنیم موقعی که مسئولیتی داریم کار مردم را راه بندازیم.

واگذاری فرآیند شناسایی برگزیدگان المپیاد علوم پزشکی به وزارت بهداشت

وی با اشاره به واگذاری فرآیند شناسایی نخبگان به دانشگاه های علوم پزشکی گفت: دکتر ستاری قول داد که معرفی برگزیدگان المپیاد علوم پزشکی به بنیاد ملی نخبگان به وزارت بهداشت واگذار شود و وزارت بهداشت هر کسی را که معرفی کند از تسهیلات بنیاد بهره مند می شود.

هاشمی درباره سهمیه سربازی استعدادهای درخشان گفت: ضمن اینکه دکتر ستاری سهمیه ای حدود هزار نفر را برای سربازی نخبگان به وزارت بهداشت اختصاص داد.

وی درباره تعهد دانشجویان دکتری تخصصی که وزارت بهداشت به آنها نیاز ندارد گفت: در صورتی دانشجویان دکتری تعهد دارند می توانیم آنها را منتقل کنیم. ما اگر احتیاج نداشته باشیم و جای دیگری به خدمات آن افراد نیاز داشته باشد می توان این انتقال را انجام داد.

ایجاد کارگروه مشترک با وزارت علوم درباره رشته ها

وزیر بهداشت در خصوص رشته های مشترک با وزارت علوم، گفت: در این زمینه کارگروه مشترکی ایجاد شده است که در حال تصمیم گیری برای رشته ها است که واقعا جایگاه برخی از رشته ها در علوم پزشکی است یا خیر.

منبع:خبرگزاری مهر