فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

رئیس دانشگاه آزاد شهرکرد از تلاش این دانشگاه برای فراهم کردن زمینه حضور دانشجویان علوم انسانی در بازار کار خبرداد.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) منطقه چهارمحال و بختیاری- دکترعبدالله قاسمی در نشست خبری سی و دومین سالروز افتتاح این دانشگاه گفت: در بخش آموزشی، توسعه تحصیلات تکمیلی و کیفی‌سازی مسائل آموزشی دانشگاه آزاد شهرکرد، در سال گذشته اقداماتی صورت گرفت و یکی از نتایج آن اضافه شدن 5 شرکت دانش‌بنیان به شرکت‌های این دانشگاه است که یکی از محورهای درآمدزایی دانشگاه آزاد اسلامی محسوب می‌شود.

وی با بیان اینکه صاحبان ایده می‌توانند در فعالیت شرکت‌های دانش‌بنیان دانشگاه مشارکت داشته باشند، خاطرنشان کرد: برنامه دانشگاه آزاد در سال گذشته تامین 12 درصد بودجه این دانشگاه از محل درآمدهای خارج از شهریه بوده که تا کنون 9 درصد آن محقق شده و این میزان برای سال آتی 15 درصد در نظر گرفته شده است.

قاسمی با اشاره به اینکه 9 هزار و 660 دانشجو در دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد مشغول به تحصیل هستند، افزود: این دانشگاه در بخش رفاه نیز فعالیت‌هایی انجام داده است که یکی از آن‌ها، اعطای تحصیلات کوتاه مدت، میان مدت و بلند مدت به میزان دو میلیارد تومان به فارغ التحصیلان این دانشگاه است.

به گفته وی، این میزان با همکاری بانک ملی و در قالب وام‌های دو میلیون تومانی به فارغ التحصیلان کارشناسی، چهار میلیون تومانی به فارغ التحصیلان کارشناسی ارشد و وام ده میلیون تومانی به فارغ التحصیلان دوره دکترا اعطا می‌شود.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد با اشاره به اینکه مدیریت این دانشگاه بر اساس الگوی سند چشم‌انداز توسعه و در فواصل زمانی 5 ساله و سالانه تدوین شده است، گفت: فعالیت در حوزه ریاست این دانشگاه سلیقه‌ای نیست و با در نظر گرفتن افق مشخصی بر اساس سند چشم انداز تبیین شده است و هر مدیر و سرپرستی با استفاده از این الگو مسیر دانشگاه را راهبری می‌کند.

وی ارتقا از دو به دوازده رشته دوره دکترا در سال گذشته و اضافه شدن 22 رشته جدید در مقطع کارشناسی ارشد، برای سال جدید را از دیگر خدمات این دانشگاه برشمرد و افزود: سال گذشته 15 انترنی در دوره دکترا افزوده شد و در برنامه سال آتی این دانشگاه جذب 60 کارورز دیگر هم پیش‌بینی شده است.

قاسمی یکی از رسالت‌های دانشگاه را که در سیستم آموزشی کشور نادیده گرفته شده است، تقویت فرایند آموزش برای ورود دانش‌آموختگان به بازار کار دانست و گفت: در این راستا ایجاد هشت شرکت دانش‌بنیان که بر اساس آئین نامه باید در سال جاری به دوازده شرکت ارتقا یابد، کشت و صنعت گیاهان دارویی، راه اندازی مرکز دامداری، راه اندازی شرکت صنعتی تولید نمد و ایجاد خط تولید کشک نرم، بخشی از فعالیت های این دانشگاه برای جذب جوانان مستعد است.

وی افزود: در زمینه علوم انسانی هم با همکاری مدیرگروه هر رشته و شناسایی دانشجویان مستعد و تلاشگر مراکزی نظیر مرکز مشاوره حسابرسی، مرکز حقوقی و جرم شناسی و مرکز مشاوره و روانشناسی ایجاد شده است.

وی با تاکید بر ادامه یافتن این گونه فعالیت‌ها و لزوم شناسایی و نیازسنجی بازار کار استان، خاطر نشان کرد: نقش دانشگاه در این مراکز تنها به عنوان یک نهاد حمایت کننده است و کلیه حقوق این مراکز متعلق به خود دانشجویان متولی است.

قاسمی به افزایش 15 درصدی شهریه ثابت این دانشگاه هم اشاره کرد و گفت: بیش از 75 درصد درآمد دانشگاه صرف دستمزد هیئت‌های علمی می‌شود و به همین دلیل دانشگاه برای جلوگیری از افت بهره وری علمی و ارائه تسهیلات با کیفیت به دانشجویان، طرح افزایش شهریه ثابت را اجرا کرد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد به تغییر سیاست های وزارت علوم هم اشاره کرد و گفت: به دلیل رویکرد جدید وزیر علوم در حوزه جذب و تمرکز بیشتر این وزارتخانه در بحث بهداشت، جذب دانشجوی پزشکی متخصص، منوط به فراهم شدن زمینه لازم در وزارت خانه شده است که دانشگاه پیگیری های لازم را انجام می دهد که در نهایت نتیجه با نظر وزارت خانه مشخص می شود.

قاسمی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد یک دانشگاه جامع محسوب می شود، گفت: هم اکنون دانشگاه های نجف آباد، اصفهان، شوشتر و به تازگی واحد علوم و تحقیقات اهواز رتبه جامع را کسب کرده اند و در رتبه بندی های کشوری، دانشگاه آزاد شهرکرد یکی از دوازده دانشگاه برگزیده است.

وی تبدیل شدن دانشگاه آزاد شهرکرد به یک دانشگاه بین المللی را منوط به فراهم شدن زیرساخت‌های لازم دانست و افزود: هم‌اکنون مرکز کویت زیر نظر دانشگاه آزاد شهرکرد قرار دارد و در سال گذشته نیز تلاش‌هایی برای جذب دانشجوی خارجی صورت گرفت که با مشکل صدور ویزا مواجه شد.

قاسمی افتتاح خانه هنرمندان دانشگاه آزاد را از دیگر فعالیت‌های این دانشگاه در سال آتی دانست و گفت: وظیفه این نهاد شناسایی و معرفی آثار مفاخر و معرفی همه جانبه استان نظیر امکانات گردشگری، آداب و رسوم و گویش ها است و تا پایان سال 94 به بهره برداری می رسد.

سرپرست دانشگاه آزاد اسلامی شهرکرد به معرفی برنامه های پژوهشی این دانشگاه هم پرداخت و گفت: امسال حدود بیست تا سی درصد بودجه دانشگاه به تهیه زیرساخت های پژوهشی اختصاص یافته است و دانشگاه آزاد اسلامی به دانشجویانی که قصد چاپ مقالات خود را در ISI و مجلات معتبر دارند کمک هزینه 30 درصدی و به دانشجویان تازه کار علاقه مند به پژوهش، کمک هزینه ده درصدی پرداخت می کند.

وی به امکان نام نویسی علاقه مندان در باشگاه پژوهشگران این دانشگاه نیز تاکید کرد و گفت: شهرک فناوری آزاد یکی دیگر از طرح های دانشگاه آزاد در سال جاری است که ماهیتی شبیه به پارک علم و فناوری دارد و در مرحله مکان یابی است.

قاسمی گفت: در صورت موافقت مسئولان استان، زمینه اشتغال حدود 50 نفر در شهرک فناوری آزاد مهیا می‌شود.

منبع: خبرگزاری ایسنا