فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد از تحصیل بیش از 1000 دانشجوی خارجی در این دانشگاه خبر داد.

به گزارش خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)- منطقه خراسان، دکتر محمد کافی در نشست مشترک اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و اعضای شورای دانشگاه فردوسی که در محل این دانشگاه برگزار شد، اظهار کرد: در حال حاضر بیش از 1000 دانشجوی خارجی در رشته‌های مختلف این دانشگاه مشغول به تحصیل هستند و از این جهت این دانشگاه دارای بیشترین تعداد دانشجوی خارجی در میان سایر دانشگاه‌های کشور است.

وی با بیان اینکه تعامل میان این دانشگاه و شورای شهر مشهد باید افزایش یابد، گفت: دانشگاه فردوسی به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور و به جهت برخورداری از ظرفیت‌های علمی و اعضای هیات علمی بسیار توانمند زمینه خوبی را جهت همکاری و تعامل بیشتر با شورای شهر جهت توسعه شهری و حل مشکلات دارد.

وی ادامه داد: شورای فعلی اسلامی شهر مشهد نیز متشکل از ترکیب بسیار خوبی است که اگر ترکیبی جز این دیده می‌شد جای تعجب داشت و بنده با حجم بالای کاری همواره مصوبات شورای شهر را دنبال می‌کنم.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه این دانشگاه رتبه سوم را از جهت قدمت تاریخی و جامعیت در کشور دارد، افزود: در رتبه‌بندی دانشگاه‌های جهان اسلام نیز این دانشگاه در جایگاه 25 قرار دارد و از دیدگاه بین‌المللی نیز رتبه 669 را به خود اختصاص داده است.

کافی اضافه کرد: دانشگاه فردوسی مشهد دارای 12 دانشکده و 60 گروه آموزشی متشکل از 180 استاد تمام، 250 دانشیار و حدود 23 هزار دانشجو است که از این تعداد 3800 دانشجو در مقطع دکتری و 7300 دانشجو نیز در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند.

وی با تاکید بر اینکه مدیریت این دانشگاه توجه ویژه به تمرکز بر دیپلماسی علمی دارد، عنوان کرد: در راستای این هدف نسبت به تاسیس مرکز آموزش زبان فارسی به غیر فارسی‌زبانان، تاسیس اداره مستقل دانشجویان بین‌الملل، انعقاد تفاهم‌نامه با دانشگاه‌ها و موسسات علمی و تحقیقاتی بین‌المللی کشورهای مختلف نظیر آلمان، روسیه و لبنان و نیز تلاش در جهت آماده‌سازی فضای دانشگاه به عنوان دانشگاه بین‌المللی اقدام کرده است.

رئیس دانشگاه فردوسی مشهد گفت: یکی از اهداف اصلی این دانشگاه رسیدن رتبه 500 در میان دانشگاه‌های بزرگ ، رتبه 10 در میان دانشگاه‌های برتر جهان اسلام و رتبه دوم در میان دانشگاه‌های بزرگ کشور در سال 1400 است.

وی با بیان اینکه 27 درصد از منابع دانشگاه از طریق درآمد‌های اختصاصی و کمک‌های مردمی تامین می‌شود، تصریح کرد: جذب پروژه‌های بزرگ پژوهش و فناوری، ‌جذب بیشتر خیرین و واقفین و ایفای نقش در اداره مطلوب‌تر شهر مشهد از جمله مهمترین اقدامات در جهت تنوع‌بخشی به تامین منابع اعتباری دانشگاه است.

در ادامه دکتر دانش، رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط‌زیست دانشگاه فردوسی مشهد در سخنانی بر وجود زمینه‌های مناسب جهت تعامل میان این دو بخش تاکید کرد و گفت: افزایش روزافزون ساختمان‌های مرتفع، نابه‌سامانی کشف‌رود، آلودگی‌های خاک، تغییر کیفیت آب‌های زیر زمینی و … از جمله مشکلات مهم شهر مشهد است که می‌توان با همفکری این دو بخش نسبت به حل آن‌ها گام موثری برداشت.

رئیسیان، رئیس دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی نیز در این نشست با اشاره به اینکه یکی دیگر از مشکلات مشهد آلودگی تصویری است، گفت: شورای شهر مشهد باید تلاش کند تا حداقل ساختمان‌های اطراف حرم مطهر رضوی هماهنگی و هارمونی بیشتری داشته باشند که در رفع این مشکل دانشکده هنر و معماری دانشگاه فردوسی می‌تواند نقش موثری داشته باشد.

در پایان این جلسه مقرر شد تا کمیسیونی با حضور اعضای شورای اسلامی شهر مشهد و اعضای شورای دانشگاه فردوسی متشکل از نماینده‌ای از طرفین جهت بررسی مشکلات و رفع چالش‌های موجود در حوزه شهری تشکیل شود که نتایج و مصوبات آن به صورت فصلی اعلام خواهد شد.

همچنین پس از این نشست با حضور اعضای شورای اسلامی شهر و اعضای دانشگاه فردوسی مشهد از پژوهشکده هوا و خورشید و شرکت‌های دانش‌بنیان فعال در این دانشگاه بازدید به عمل آمد.

منبع:خبرگزاری ایسنا