فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس مسئولان وزارت نفت اخیرا بورسیه‌‌ عده‌ای از نخبگان دانشگاه نفت را که در دولت قبل بورس شده بودند لغو کرده است.

در همین رابطه یکی از بورسیه‌های دانشگاه نفت با اشاره به مدارک و مستنداتی که در اختیار خبرنگار فارس نیز قرار گرفت ،گفت: افراد بورس شده همگی رتبه های ممتاز دانشگاه در مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد بوده و حتی عضو بنیاد نخبگان نیز بودیم به همین دلیل وزارت علوم وقت مدارک ما را برای بورسیه شدن تایید کرد.

وی ادامه داد: پس از نامه نگاری هایی که با دانشگاه نفت صورت گرفت و تایید شرایط علمی، مسئولان وقت وزارت علوم نامه ای مبنی بر اینکه این افراد می توانند در دانشگاه نفت بورسیه شوند را به رئیس وقت دانشگاه نفت ارسال کرد.

این بورسیه دانشگاه نفت خاطرنشان کرد: از سوی دیگر این افراد بورسیه همگی کارمند رسمی وزارت نفت بودند و به دلیل آنکه بتوانند در دانشگاه ادامه تحصیل دهند کارمندان دانشگاه نفت شدند تا بتوانیم به کار پژوهشی خود برسیم.

وی با اشاره به اینکه همگی ما تعهد محضری دادیم تا به مدت 10 سال در خدمت دانشگاه باشیم و به همین دلیل بورسیه شدیم،تصریح کرد: از میان 12 بورسیه 6 نفر در داخل ایران و 6 نفر نیز خارج از کشور بورسیه شده‌ اند اما اخیرا مسئولان وزارت نفت به دلایل بیهوده اعلام کرده اند شما شرایط بورسیه شدن را ندارید.

این بورسیه دانشگاه نفت اظهار کرد: براساس احکامی که به دست ما رسیده اعلام کرده اند اولا شما برای بورسیه شدن مجور هیئت امنا را ندارید و بنابراین شهریه بورسیه شما قطع خواهد شد که پس از پیگیری های صورت گرفته در بخش دوم اصلاحیه صورت گرفته و اعلام کرده اند شهریه شما به صورت وام است و باید به کاریابی وزارت نفت مراجعه کنید و حق فعالیت در دانشگاه نفت را ندارید که زیر این نامه را برخی از مسئولان ارشد وزارت نفت نیز امضا کرده اند.

وی با اشاره به اینکه در سال 85 و 86 مجوزی به رئیس دانشگاه وقت نفت داده شد تا سالانه 5 نفر از نخبگان علمی بورسیه شوند و این مجوز تا کنون دارای اعتبار است، خاطرنشان کرد: در طول سال های قبل نیز رئیس دانشگاه می توانست نخبگانی را که تایید صلاحیت از وزارت علوم دارند بورسیه کند که در اختیارات رئیس دانشگاه بود و نیازی به مجوز هیئت امنا نداشت، اما پس از آنکه بحث بورسیه ها در دولت مطرح شد قضایا تغییر کرد به طوری که کار به اخراج برخی از بورسیه ها کشیده شده است.

وی ادامه داد: از طرفی وزیر نفت نامه می نویسد که نباید بورسیه ها دچار سختی و عسرت شوند اما از طرف دیگر احکام لغو بورسیه ها را امضا می کند.

این بورسیه دانشگاه نفت در پایان تصریح کرد: اگر قرار باشد براساس ابلاغیه اخیر رئیس جمهور کارمندان وزارت نفت بورسیه شوند تمامی ما کارمند دانشگاه نفت هستیم و براین اساس باید بورسیه دانشگاه باقی بمانیم.

وی تصریح کرد: شرایط بورسیه های خارج از کشور نیز همین گونه است و آنها نیز در بلاتکلیفی به سر می برند به طوری که در آخرین خبار مطلع شدیم شهریه تحصیلی آنها نیز قطع شده است.

این گزارش حاکی است لغو بورسیه نخبگان صنعت نفت در حالی رخ داده است که پیش از این بورسیه های وزارت نفت دراختیار افرای قرار گرفته بود که هیچ صلاحیت علمی و تخصصی مرتبط باصنعت نفت نداشته اند، به طوری که برخی از بستگان مدیران ارشد وزارت نفت و یکی از مدیران ارشد دولتی غیر مرتبط با نفت به صورت گشاده دستانه و غیر شفاف از این بورسیه ها استفاده کرده اند.

منبع: خبر گزاری فارس