فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با اعلام اینکه جذب دانشجوی غیربورس به دانشگاه‌ها واگذار شد، گفت: آیین‌نامه جذب دانشجویان غیرایرانی غیر بورس در حال تدوین است و پس از امضای وزیر علوم، از مهرماه سال جاری اجرا می‌شود.

صمد حاج‌جباری در گفت‌و‌گو با خبرنگار دانشگاهی خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، تصریح کرد: این آیین‌نامه بعد از اخذ نظر همه معاونت‌ها و مراجع ذیربط تدوین شده است. از آنجا که در گذشته بخش غیر بورس به این صورت فعال نبوده، آیین‌نامه‌هایی تاکنون برای دانشجویان غیرایرانی وجود داشت که همگی مربوط به بخش بورسیه بود اما با فعال‌تر شدن این بخش، آیین‌نامه‌ای تدوین شده که در آن، شرایط جذب دانشجوی غیرایرانی غیربورس توسط دانشگاه‌ها تعریف شده است.

وی ادامه داد: طبق این آیین‌نامه، دانشگاه‌ها نسبت به پذیرش علمی دانشجویان اقدام می‌کنند و مدارک دانشجویان توسط دانشگاه‌ها بررسی می‌شود و سازمان امور دانشجویان بیشتر هماهنگی و کارهای کنسولی را دنبال می‌کند.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم در مورد نحوه اطلاع‌رسانی دانشگاه‌ها برای جذب توضیح داد: سایتی توسط سازمان امور دانشجویان در حال تنظیم و راه‌اندازی است. از طرف دیگر به دانشگاه‌ها اعلام شده است که اگر می‌خواهند در این زمینه فعال باشند، باید سایت‌های آنها علاوه بر زبان فارسی به زبان‌های بین‌المللی از جمله انگلیسی، عربی یا فرانسه به‌روز شود و توانمندی‌های خود را در این زمینه اعلام کنند، سپس لینک سایت دانشگاه‌ها در سایتی که سازمان امور دانشجویان در حال طراحی است، آورده می‌شود تا داوطلبان از این طریق با دانشگاه‌ها و شرایطشان آشنا شوند.

حاج‌جباری در پاسخ به این سوال که :کدام دانشگاه‌ها برای جذب دانشجویان غیرایرانی غیر بورس مد نظر است؟»، گفت: دانشگاه‌های برتر استان تهران مانند دانشگاه تهران، دانشگاه شهیدبهشتی، دانشگاه علامه، دانشگاه صنعتی امیرکبیر، دانشگاه صنعتی شریف، دانشگاه هنر و … مد نظر هستند. همچنین دانشگاه‌های مادر استان مانند دانشگاه اصفهان و دانشگاه صنعتی اصفهان در استان اصفهان در اولویت اول هستند.

وی ادامه داد: قرار نگرفتن نام یک دانشگاه در این لیست به معنی این نیست که نمی‌توانند دانشجوی غیرایرانی جذب کنند. در آیین‌نامه، مکانیزم‌ها و شرایطی که دانشگاه باید برای جذب دارا باشد ذکر شده است و چنانچه دانشگاهی متقاضی جذب بود، باید درخواست خود را به کمیته اجرایی که در این آیین‌نامه دیده شده است ارائه کند، سپس کمیته اجرایی توانمندی دانشگاه را با اعزام هیات‌هایی بررسی می‌کند و چنانچه دانشگاه واجد شرایط بود می‌تواند دانشجوی غیرایرانی غیر بورس جذب کند.

مدیرکل امور دانشجویان غیرایرانی وزارت علوم با تاکید بر اینکه آیین‌نامه مذکور از چند ماه قبل در دست تدوین بوده است، درمورد زمان ابلاغ و اجرای آن توضیح داد: این آیین‌نامه پس از امضای وزیر و در آینده نزدیک ابلاغ می‌شود تا از ترم جاری اجرا شود.

منبع:خبرگزاری ایسنا