فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010
وزیر بهداشت درباره اشکالات آموزش پزشکی گفت: آموزش پزشکی کشور بالین محور است و آموزش برخی بیماریهای بومی در آن گنجانده نشده است.

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر سیدحسن هاشمی در جمع خبرنگاران در حاشیه گردهمایی دانشجویان استعدادهای درخشان دانشگاه ههای علوم پزشکی کشور در دانشگاه علوم پزشکی ایران افزود: برنامه های های وزارت بهداشت برای تحول در نظام آموزشی بسیار مفصل است و کارهای زیادی برای آن در حال انجام است.

وی افزود: ما گام چهارم تحول در نظام سلامت را تحول در نظام آموزشی عنوان کردیم. اشکالاتی داریم که در حال برطرف کردن آن هستیم و نظام جدید هم امیدوارم قبل از پایان سال به جمع بندی برسیم و آن را اعلام کنیم.

هاشمی تاکید کرد: در آموزش هیچ کار خلق الساعه و سلیقه پردازی نباید کرد، ضمن آنکه باید از الگوهای بین المللی هم نهایت استفاده را کرد.

وی درباره نقایص آموزش پزشکی کشور گفت: آموزش پزشکی کشور بالین محور است در حالی که فارغ التحصیلان ما بیشتر در مطب و یا مراکز بهداشتی و درمانی ویزیت سرپایی می کنند. در برخی از رشته ها خیلی فوق تخصصی شده است و بعضی از بیماریهای بومی در آن گنجانده نشده است.

وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: طول دوره آموزش در برخی از رشته ها به همراه تخصص و فوق تخصص خیلی طولانی است در حالی که برخی از رشته ها را مستقیم می توانیم هم در دوره های تخصصی و فوق تخصصی ایجاد کنیم و در برخی دیگر از رشته ها می توانیم دوره تخصص و فوق تخصص را در هم ادغام کنیم. مطالعات در این زمینه در حال انجام است.

وی با اشاره به تربیت پزشک خانواده گفت: برای نظام ارجاع باید پزشک خانواده را تربیت کنیم که آموزش آن با آنچه امروز در حال انجام است متفاوت خواهد بود.

هاشمی یادآور شد: شورای عالی برنامه ریزی علوم پزشکی کار فشرده ای را در دست اقدام دارد و پس از اینکه کار این شورا نهایی شد اطلاع رسانی می شود.

وی تاکید کرد: تحول واقعی در نظام آموزش باید بدون اینکه کار سطحی و نمایشی باشد، اتفاق بیافتد.

منبع:خبرگزاری مهر