فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010
به گزارش خبر نگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران,آزمون‌های سراسری ورود به دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی کشور همه ساله به منظور انتخاب مستعدترین داوطلبان توزیع پذیرفته شدگان در رشته‌های تحصیلی دانشگاه‌ها، تامین نیروی انسانی توسط سازمان سنجش آموزش کشور برگزار می‌شود. علاوه بر این تاثیر سابقه تحصیلی در پذیرش داوطلبانی که دارای سابقه تحصیلی می‌باشند هم اعلام شده است.
به همین منظور حسین توکلی مشاور عالی سازمان سنجش در گفتگو با خبرنگار دانشگاهی باشگاه خبرنگاران اظهار داشت: آن دسته از افراد دارای دیپلم رشته‌های ریاضی فیزیک، علوم تجربی، علوم انسانی و معارف اسلامی که دیپلم خود را طی سال‌های 1384 لغایت 1393 اخذ کردند و امتحانات یک یا چند درس آن‌ها به صورت نهایی و کشوری برگزار شده است مشمول سوابق تحصیلی هستند و سوابق تحصیلی موجود به میزان حداکثر 25 درصد به نسبت سوابق تحصیلی موجود داوطلب و به صورت تاثیر قطعی در نمره کل نهایی آن‌ها لحاظ می‌شود.
وی افزود: میزان تاثیر سابقه تحصیلی در هر زیر گروه حداکثر 25 درصد است و با توجه  به نوع دیپلم داوطلب و گروه آزمایشی که شرکت کرده‌اند این میزان تاثیر تعیین می‌شود.
لازم به ذکر است این قانون در آزمون سراسر سال 93اجرا شد و در آزمون سراسری سال 94 نیز همانند آزمون سراسری سال 93 اجرا  خواهد شد.
میزان سوابق تحصیلی برای داوطلبان آزمون سراسری به شرح ذیل است:
1-اگر رشته دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی وی یکسان باشد و نمرات تمامی دروس دیپلم در سالهای 1384 تا 1393 اخذ شده باشد، میزان تاثیر دروس موثر حداکثر 25 درصد است.
2-اگر رشته دیپلم داوطلب با گروه آزمایشی وی متفاوت باشد، میزان تاثیر دروس موثر وی بر اساس دروس موثر موجود در  گروه آزمایشی محاسبه می‌شود.
3-برای داوطلبان مشمول که نمرات دروس سوابق تحصیلی آنها به طور کامل موجود نیست، میزان دروس موثر وی براساس دروس موثر موجود محاسبه می‌شود.
4-بدیهی است میزان تاثیر سوابق تحصیلی برای داوطلبان غیر مشمول سابقه تحصیلی، صفر است.
وی در پایان گفت: با توجه به اینکه درس ریاضی برای دیپلم‌‌های رشته‌های علوم انسانی و معارف اسلامی از سال 1389 به بعد به صورت سراسری و کشوری برگزار شده است، این درس برای دیپلمه‌های سال 89 به بعد که در گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کرده‌اند، جزء دروس سوابق تحصیلی در نظر گرفته می‌شود. ولی برای دیپلمه‌های سال‌های قبل از 1389، سوابق تحصیلی براساس نمرات سایر دروس موجود صورت می‌پذیرد.
منبع:باشگاه خبرنگاران