فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: پنج میلیون و 700هزار دانشجو و فارغ‌التحصیل هیچ نقشی در تولید و ارزش افزوده اقتصادی کشور ندارند.

به گزارش خبرنگارخبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) در چهارمحال و بختیاری، کورش پرند 24 اردیبهشت‌ماه در همایش«تدبیر در توسعه چهارمحال و بختیاری» با اشاره به اهمیت توانمندسازی روستاییان در راستای جلوگیری از مهاجرت آنان افزود: یکی از معضلات کنونی کشور مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها و آسیب های اجتماعی حاصل از آن است.

وی ضرورت توانمندسازی و آموزش‌های مهارتی به روستاییان و عشایر مناطق محروم با رویکرد ایجاد اشتغال پایدار درراستای جلوگیری از مهاجرت روستاییان را یادآور شد و اظهار کرد: با توجه به جمعیت بالای روستاییان و عشایر در استان و جایگاه اقتصادی این استان طرح توانمندسازی مهارتی روستاییان وعشایر یک طرح تاثیر گذار است.

پرند خاطرنشان کرد: این طرح در آخرین شورای عالی اشتغال در هشت فاز به تصویب رسید و در مجلس شورای اسلامی به این طرح 130 میلیارد تومان به سازمان فنی و حرفه ای اعتبار اختصاص داده شد.

وی به اهداف طرح توانمندسازی روستاییان اشاره و تصریح کرد: بالابردن رفاه اجتماعی، افزایش سرانه آموزشی مهارتی، ایجاد مشارکت روستاییان و همکاری دستگاه‌های اجرایی برای رسیدن به توسعه پایدار از مهم ترین اهداف این طرح است.

پرند با اشاره به نرخ بیکاری در بین فارغ التحصیلان افزود: طبق آخرین آمار نرخ بیکاری فارغ التحصیلان کشور 18.9 درصد است که از این تعداد 12.9 درصد مرد و 31.3 درصد زن هستند.

وی اظهار کرد: از 11میلیون و 200 هزار دانشجو و فارغ التحصیل کشور پنج میلیون و 700هزار نفر غیر فعال هستند که هیچ نقشی در تولید و ارزش افزوده اقتصادی ندارند.

به گفته وی، بیشترین نرخ بیکاری در رشته‌های کامپیوتر، شیلات، جنگل داری، محیط زیست است که در رشته کامپیوتر این نرخ 27.2 درصد و کمترین نرخ در خدمات حمل ونقل به میزان 1.7درصد است.

پرند بابیان اینکه 4.5 میلیون دانشجوی در کشور درحال تحصیل هستند افزود: از این تعداد 66درصد دانشجویان در حوزه کارشناسی تحصیل می کنند که درآینده نزدیک برای اشتغال این فارغ التحصیلان با مشکل بزرگی مواجه می شویم.

وی گفت: طرح ارتقا شایستگی حرفه ای دانشجویان و دانش آموختگان با رویکرد رفع نیاز بازار کار از طرح های مهمی است که در آخرین شورای اشتغال به تصویب رسیده است که می تواند بسیاری از معضلات بیکاری فارغ التحصیلان را برطرف کند که برای این طرح درمجلس 4هزار میلیارد تومان مصوب شد.

پرند در این همایش به طرح ایجاد مشاغل خرد وخانگی اشاره و تصریح کرد: این طرح در کشور درحال اجراست که تاکنون 85 درصد موفق بوده است که باتوجه به پتانسیل های استان این طرح می تواند در توسعه اقتصادی استان نقش آفرین باشد.

وی همچنین به بازدیدهای خود از مراکز فنی و حرفه ای این استان اشاره کرد و افزود: طرح «امید» با هدف آموزش مهارت‌های دانش بنیان از طریق فضای مجازی باهمکاری رایتل انجام می شود که می تواند در این استان نیز اجرا شود.

تغییر وضعیت 4800 نفر از مربیان فنی و حرفه‎ای ازحق‌التدریس به پیمانی

رییس سازمان فنی و حرفه‌ای کشور گفت: چهار هزار و 800 نفر از مربیان حق التدریس به پیمانی تغییر وضعیت داده می‎شوند.

پرند در دیدار با کارکنان اداره آموزش فنی و حرفه‎ای استان از برگزاری آزمون تبدیل وضعیت مربیان حق‌التدریس در اول خردادماه سال جاری خبرداد و گفت: این طرح از مصوبات مجلس شورای اسلامی بعد از سال 91 بود که بنا شد چهار هزار و 800 نفر از مربیان حق التدریس به پیمانی تغییر وضعیت داده شوند.

وی اظهار کرد: در دولت جدید و با پیگری‎های دکتر روحانی مشکلات این مصوبه رفع شد و آزمون استخدامی این طرح نیز اول خرداد در دو بخش عمومی و تخصصی برگزار می‎شود.

پرند با بیان اینکه این طرح دستور العمل مجلس است، تصریح کرد: دستور العمل اجرایی آن توسط مدیران و براساس نظر سنجی مربیان نوشته شده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار ایسنا در رابطه با علت اعتراض برخی مربیان در انتخاب واجد الشرایطان این طرح نیز افزود: مربیانی که بعد از سال 91 حق التدریس شدند طبق مصوبه مشمول این قانون نمی‌شوند که این امر سبب اعتراض برخی از آنان شده است.

منبع:خبرگزاری ایسنا