فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

زمان انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد ناپیوسته سال ۹۴ تا پنج‌شنبه ۳۱ اردیبهشت‌ماه ادامه دارد ولی لازم است داوطلبان این آزمون برای انتخاب رشته اصلاحات دفترچه راهنما را بدانند.

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه  خبرگزاری فارس ، آزمون کارشناسی ارشد سال 94 در بهمن‌ماه سال 93 برگزار شد که در این آزمون 813 هزار و 13 داوطلب ثبت‌نام کرده بودند که این تعداد نسبت به سال گذشته حدود 140 هزار نفر کاهش داشته است.

از تعداد 655 هزار و 679 داوطلب حاضر در آزمون تعداد 429 هزار و 688 داوطلب مجاز به انتخاب رشته شدند به عبارت دیگر 65.53 درصد حاضرین مجاز شدند. از تعداد داوطلبان مجاز به انتخاب رشته تعداد 213 هزار و 982 نفر زن و 215 هزار و 706 نفر مرد هستند که 49.80 درصد مجازین زن و 50.20 درصد مجازین مرد هستند.

از تعداد 429 هزار و 688 داوطلب مجاز به انتخاب رشته 142 هزار و 676 داوطلب برای دوره‌های روزانه و سایر دوره‌ها تعداد 287 هزار و 12 داوطلب منحصرا به انتخاب رشته‌های تحصیلی سایر دوره‌ها (به جز دوره روزانه) مجاز هستند.

البته تعداد 30 هزار و 846 داوطلب نیز در دو کد رشته مجاز به انتخاب رشته شدند. از این تعداد 14 هزار و 161 داوطلب زن و 16 هزار و 685 داوطلب مرد هستند.

با توجه به آمار سازمان سنجش مهلت انتخاب رشته برای مجازین نیز از روز گذشته آغاز شده و تا پنج‌شنبه 31 اردیبهشت نیز ادامه دارد و تا 9 صبح امروز هم 30 هزار نفر برای انتخاب رشته اقدام کردند.

با توجه به اینکه بر اساس برنامه زمانی اعلام شده مهلت انتخاب رشته تا پایان روز 5 شنبه 31 اردیبهشت‌ماه است، تمام داوطلبان مجاز به انتخاب رشته آزمون کارشناسی ارشد باید در این مهلت مقرر شده با مراجعه به سایت سازمان سنجش آموزش کشور به نشانی www.sanjesh.org و دریافت دفترچه راهنما ضمن مطالعه دقیق آن و اطلاعیه‌های منتشره سازمان نسبت به انتخاب حداکثر 100 کدرشته محل از میان کدرشته محل‌های تحصیلی مورد علاقه از کدرشته امتحانی یا کدرشته‌های امتحانی مجاز اقدام و کدرشته محل‌های انتخابی را به‌ترتیب اولویت علاقه در فرم انتخاب رشته تقاضانامه اینترنتی که از روز دوشنبه 28 اردیبهشت‌ماه بر روی سایت سازمان سنجش آموزش کشور قرار گرفته است، درج کنند.

البته با توجه به اصلاحاتی که در دفترچه راهنما ایجاد شده است داوطلبان باید در انتخاب رشته دقت بسیاری داشته باشند.

* اصلاحات دفترچه راهنما

با توجه به اینکه در برخی از کد رشته محل‌های تحصیل مندرج در دفترچه راهنما، تغییراتی شامل تغییرات گرایش‌ها و افزایش و کاهش ظرفیت‌ها بوجود آمده است، داوطلبان باید ضمن اطلاع دقیق از مفاد این تغییرات و در صورت تمایل نسبت به انتخاب این کدرشته ها اقدام کنند.

بر این اساس، کدرشته محل‌های مجموعه علوم جغرافیایی ژئومورفولوژی گرایش برنامه ریزی محیطی دانشگاه سیستان و بلوچستان، مجموعه الهیات و معارف اسلامی علوم قرآنی دانشگاه شهید بهشتی، مجموعه مهندسی برق و ماشین‌های الکتریکی دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی از دفترچه راهنما حذف شده است و 18 کدرشته در گروه علوم انسانی، 4 کد رشته در گروه علوم پایه، 10 کد رشته در گروه فنی و مهندسی به مجموع رشته‌ها اضافه شد.

همچنین در دفترچه انتخاب رشته علاوه بر کلیات و شرایط و ضوابط، روش گزینش، بورسیه و رشته‌های دارای شرایط خاص، شیوه‌های آموزشی در مقطع کارشناسی ارشد، سهمیه رزمندگان و ایثارگران، پذیرش اتباع خارجی و رتبه اول دوره‌های کارشناسی دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی نیز اعلام شده است.

* رفع ابهام پیرامون داوطلبان رشته ارتباطات

همچنین ابهامی در رابطه با داوطلبان ارشد رشته ارتباطات به وجود آمده بود که تغییرات در پذیرش از نظر تعداد و جنسیت و تغییر کد ضریب رشته‌ روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه‌طباطبایی، داوطلبان را با سرگردانی مواجه کرده بود که سازمان سنجش اعلام کرد: دانشگاه علامه طباطبایی تا سال گذشته دانشجویان رشته روزنامه نگاری را از گرایش ارتباطات پذیرش می‌کرد اما امسال ظرفیت پذیرش در این رشته را وارد رشته روزنامه نگاری کرد که این انتقال به درستی انجام شده است اما با توجه به اینکه دانشجویان بر اساس روال سال گذشته ثبت نام کردند و تصور می‌کردند که رشته روزنامه نگاری دانشگاه علامه در زیرگروه 1 قرار دارد، بعد از همکاری‌هایی که با وزارت علوم و معاونت آموزشی دانشگاه علامه به عمل آمد بنا شد رشته روزنامه نگاری دانشگاه علامه در زیر گروه 1، 10 نفر و در زیر گروه 3 نیز 5 نفر را پذیرش کند. در واقع با این کار 5 نفر به ظرفیت روزنامه نگاری دانشگاه علامه اضافه شد تا حق کسی ضایع نشود.

* وضعیت شهریه پذیرفته‌شدگان دانشگاه‌های مختلف

بر اساس اطلاعیه سازمان سنجش، داوطلبانی که در دوره‌های غیرروزانه شامل نوبت دوم (شبانه)، نیمه حضوری، پردیس خودگردان، پیام نور، غیرانتفاعی، مجازی دولتی، مجازی پیام نور و مجازی غیرانتفاعی در دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرفته شوند، مطابق مصوبات هیات امنای دانشگاه‌های مربوط، ملزم به پرداخت شهریه هستند و تنها پذیرفته شدگان دوره روزانه دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی نیازی به پرداخت شهریه ندارند و تحصیل آنها رایگان است.

نتایج نهایی آزمون کارشناسی ناپیوسته سال 94 در دهه اول شهریورماه اعلام می‌شود.

منبع:خبرگزاری فارس