فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

مدیریت زمان در کنکور

شاید مهمترین دغدغه ی یک کنکوری نحوه ی مدیریت زمان باشد. طوری که بتواند در زمان مناسب به تست ها پاسخ دهد و دچار کمبود وقت هم نشود.

برای اینکه بتوانید از وقتی که در اختیار شما قرار داده شده است بدرستی استفاده کنید لازم است در ابتدا پاسخ این سوال را بررسی کنیم. دلیل اصلی اینکه یک داوطلب در طی آزمون دچار کمبود وقت میشود چیست؟

پاسخ این سوال تنها یک کلمه است: نداشتن برنامه ریزی زمانی در طی آزمون

این امر باعث میشود تا داوطلب بر روی یک سوال بیش از حد مکث کرده و شانس خود را کاهش دهد. در ادامه نکاتی مطرح می شود که می تواند کمک موثری برای نحوه ی مدیریت زمان شما باشد.

اول اینکه از زمان خود هوشمندانه استفاده کنید. داشتن برنامه در این مورد اهمیت ویژه ای دارد. شاید سوال بپرسید چطور در طی آزمون برنامه داشته باشم؟ به این سوال در ادامه پاسخ خواهیم داد.

سوالات کنکور، سوالات استاندارد سازی شده هستند یعنی علاوه بر اینکه وقت مناسب برای پاسخگویی به آنها در نظر گرفته شده، به رده های آسان، متوسط و سخت دسته بندی شده اند. پس برای مدیریت زمان، شما باید مدت زمان خاصی را برای پاسخ گویی به هر سوال در نظر بگیرید.

فرض کنید باید به تعداد ۶۰ سوال در ۷۰ دقیقه پاسخ دهید. قبل از شروع آزمون استراتژی خود را بررسی کنید. ۵ دقیقه از این زمان برای بررسی اولیه سوالات و ۵ دقیقه برای بررسی مجدد پاسخ ها یا پرکردن پاسخ نامه نیاز است که این ۱۰ دقیقه باید از زمان کل آزمون کسر شود. پس در حقیقت برای پاسخگویی به ۶۰ سوال شما ۶۰ دقیقه وقت خواهید داشت که به عبارتی میشود یک دقیقه برای هر سوال

بدانید چگونه در طی آزمون عمل کنید. همانطور که گفتیم سوالات به دسته های آسان، متوسط و سخت طبقه بندی میشوند و داوطلب با خواندن متن سوال متوجه درجه بندی آن خواهد شد. اگر با سوال سخت مواجه شدید که فکر میکنید پاسخ آنرا نمیدانید بلافاصله از آن سوال عبور کنید. از اینکه پاسخ نامه سفید بماند نترسید. اگر بر روی سوالاتی که سخت هستند بمانید شانس خود را برای پاسخ دادن سوالات آسان از دست خواهید داد.

سوالات را یکی یکی و با دقت بخوانید و پیش بروید. از سوالات ساده و آسان شروع کنید و اگر پاسخ سوال را با اطمینان میدانید در همان لحظه پاسخ دهید و کنار شماره سوال علامت + را قرار دهید. این کار باعث تقویت روحیه شما نیز میشود

اگر پاسخ سوال را میدانید ولی فکر میکنید برای پاسخ دادن به سوال بیشتر از زمانی که برای هر تست در نظر گرفته اید ( برای مثال بیش از یک دقیقه ) زمان نیاز است کنار سوال، علامت بزنید و از سوال عبور کنید. زمان خود را برای تستی که احتمال دارد پاسخ اشتباه بدهید صرف نکنید در دور بعد به سراغ این سوالات بیایید.

اگر پاسخ سوال را نمیدانید یا آن مبحث را مطالعه نکرده اید کنار سوال علامت – بزنید و دیگر تا انتهای آزمون به سراغ آن سوال نروید مزیت این کار در این است که شما یکبار تمامی سوالات را خوانده اید و سوالات آسان را پاسخ داده اید

تنها اگر به سوالات ساده و متوسط پاسخ دهید چیزی حدود ۸۰ درصد میشود!

این روش نیازمند یک ساعت مچی دارای ثانیه شمار و تمرین است و شما باید در منزل این روش را تمرین کنید و بعد از مدتی به سادگی با این روش میتوانید پیشرفت زیادی در آزمونها بدست آورید و از رقیبان پیشی بگیرید.