فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، در فاصله کمتر از یک هفته مانده به کنکور، بسیاری از داوطلبان در پی آن هستند که بدانند این هفته پایانی را باید چگونه پشت سر بگذرانند.

به اعتقاد برخی کارشناسان و مشاوران، بهتر است کنکوری‌ها در هفته آخر بیشتر به فکر اوضاع روحی و آرامش روانی خود باشند و بیشتر به انجام اموری بپردازند که به آن‌ها آرامش می‌دهد.

هفته پایانی باقی مانده تا کنکور، برای بسیاری از کنکوری‌ها روزهای پر استرس و پرهیجانی است، بنابراین بهتر است کنکوری‌ها در این هفته مقداری هم کتاب و جزوه‌ را کنار گذاشته و تمرکز خود را به اوضاع روحیشان بسپرند.

* سخنی با کنکوری‌ها

توصیه قطعی این است که از هفته آخر به بعد، یادگیری جدید را کنار بگذارید. یادگیری مطالب جدید باعث می‌شود، در یادآوری آنچه قبلاً آموخته‌اید دچار مشکل شوید. بهترین کار این است، مطالبی را که تا به حال یاد گرفته‌اید مرور کنید.

مجموعه تست سال‌های قبل به شما در مرور مطالب کمک می‌کند. ضمن اینکه از این کار برای مرور مطالب نیز کمک می‌گیرید، اما کار تست زدن را جدی‌تر از قبل انجام دهید. از مجموعه تست‌هایی که شبیه دفترچه‌های واقعی کنکور هستند استفاده کنید تا چشمانتان به نوع حروف و اندازه آنها عادت کند و مهمتر از همه، یاد بگیرید که چگونه وقت‌تان را سرجلسه کنکور تنظیم کنید.

برای دریافت کارت ورودبه جلسه به موقع مراجعه کنید. معمولاً همراه کارت، یک برگه راهنمای حوزه امتحانی هم داده می‌شود. آن را به دقت مطالعه کنید.
کارت شما از روز 17 خردادماه توزیع می‌شود.

شاید تا این هفته برنامه خواب و استراحتتان را نسبت به برنامه‌ریزی درس خواندنتان تنظیم کرده باشید. بعضی از شما شب‌ها و در زمان خلوتی خانه عادت به درس‌خواندن داشتید و بعضی‌های دیگر درس خواندن در طول روز به خصوص صبح‌ها را ترجیح می‌دهند.

با این حال در هفته پایانی بهتر است همه عادت‌ها را کنار بگذارید و در یک ساعت مشخص بخوابید. پیشنهاد ما به شما این است که حدود ساعت 10 تا 11 شب حتماً بخوابید و حتی اگر خوابتان نمی‌آید روی تختتان دراز بکشید و با بستن چشم‌ها به مغزتان استراحت دهید.

بهتر است صبح ساعت 7 بیدار شوید چون40 دقیقه طول می‌کشد تا سیستم اعصاب مرکزی شما آماده سرویس‌دهی شود. بنابراین باید ساعتی بیدار شوید که سیستم عصبی‌تان حداکثر یک ساعت زمان برای آماده شدن داشته باشد. این تمرین خوبی است تا در روز آزمون آماده و سرحال باشید.

مطمئنا مغز شما در روز کنکور از انرژی استفاده می‌کند که شما آن را در روزهای قبل ذخیره کرده‌اید. در هفته پایانی مصرف میوه‌ها و سبزیجات تازه، خرما، عسل، انجیر و مغز گردو را حتما در برنامه غذایی‌تان قرار دهید.

این را فراموش نکنید که در روز امتحان باید حدود 4 تا 5 ساعت روی صندلی سفت و سخت امتحان بنشینید. بنابراین از حالا باید فکری برای تقویت عضلات بدنتان کنید.

لازم نیست بدنتان را در هفته پایانی با ورزش‌های سنگین خسته کنید. شما می‌توانید با چند حرکت کششی سبک و ساده در منزل عضلات خودتان را تقویت کنید.

روانشناسان در تمام توصیه‌های خود تاکید ویژه‌ای بر تاثیر آب بر آرامش روانی داشته‌اند. بنابراین در هفته باقی‌مانده تا آزمون حداقل یک یا دو جلسه به استخر بروید و آرام شنا کنید.

حتما حالا پس از یک سال پراز مطالعه، اتاق شما یک اتاق شلوغ و پر از کتاب و جزوهاست، پس هر چه سریع‌تر اتاقتان را خلوت کنید.

شما درس‌‌تان را خوانده‌اید، تست زده‌اید و از همه وقت‌تان استفاده کرده‌اید. پس دیگر کاری از دست شما برنمی‌آید و کار را باید به کسی بسپارید که همه قفل‌ها به دست او باز می‌شود. با این ‌حساب باید همه انرژی‌های منفی و فکر و خیال‌ها را از ذهنتان دور کنید و فقط به خدا توکل کنید.

مطمئنا آرامشی که توکل به خداوند متعال به شما می‌دهد، قدرتی نصیبتان می‌کند که غول کنکور را به راحتی و با موفقیت از مقابلتان برمی‌دارد.

همچنین خداوند در آیه 39 سوره مبارکه نجم می‌فرماید: «وَأَن لَّیْسَ لِلْإِنسَانِ إِلَّا مَا سَعَى: و اینکه براى انسان جز حاصل تلاش او نیست »، هر انسانی تلاش کند، به وعده الهی به خواسته و هدفش می‌رسد.

منبع:خبرگزاری فارس