فروشگاه اینترنتی پرواز 09128501125 / 02122691010

به گزارش شامگاه یکشنبه ایرنا به نقل از روابط عمومی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان، دکتر حمید میرزاده در حاشیه اجلاس بین المللی آسایهل در جمع روسای واحدهای دانشگاه های آزاد اسلامی استان اصفهان گفت: آنچه بیش از همه برای افکار عمومی سئوال برانگیز است این است که چرا دانشگاه آزاد مرتب پذیرش دانشجو دارد در حالیکه اشتغالی برای آنها نیست.
وی با بیان اینکه برای تحصیلات تکمیلی نوعی تقاضای اجتماعی وجود دارد افزود: ایران از نظر نرخ تحصیلات تکمیلی نسبت به سایر کشورها در سطح پایین تری قرار دارد و این در حالی است که در کشورهای کمتر توسعه یافته نرخ تحصیلات دانشگاهی 40 درصد بیش از کشور ایران است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور با اشاره به اینکه تقاضای تحصیلات تکمیلی به سمت دانشگاه زیاد است، تصریح کرد: بیش از یک میلیون تقاضا برای کارشناسی ارشد و 340 هزار تقاضا برای ورود به دوره دکترا ارائه شده است که باید جواب این تقاضا را داد.
میرزاده با اشاره به بحث سرمایه گذاری در دانشگاه های آزاد اسلامی ادامه داد: در بسیاری از کشورها تحصیلات عالی نسبت به کشور ایران چهار برابر بیشتر است و مسئولان باید جلوی خروج این ظرفیت تحصیلی کشور به دانشگاه های درجه دو و درجه سه را بگیرند.
وی با تاکید به این نکته که برای توسعه آموزش عالی باید استانداردها را رعایت کنیم،افزود: از هر زاویه که نگاه کنیم توسعه آموزش عالی به نفع کشور است.
وی، دانشگاه آزاد را دارای بیشترین سهم در آموزش کشور دانست و گفت: وضعیت اقتصادی و مالی دانشگاه های آزاد کشور باید مورد بازبینی قرار گیرد.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی کشور همچنین سیاست دولت در دانشگاه ها را نشاط علمی، سیاسی و فرهنگی خواند.
همچنین ابراهیم واشقانی فراهانی، معاون پژوهشی دانشگاه آزاد اسلامی در این نشست بیان کرد: برخی واحدهای دانشگاه های آزاد زیان ده یا دخل و خرج مساوی دارند که امروز این تصمیم گرفته شد که واحدهای زیان ده استان اصفهان شناسایی شود.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی همچنین در جمع نمایندگان تشکل های دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان گفت: 12 درصد از جمعیت کشور تحصیلات عالیه دارند در حالیکه در کشورهای هم رده ایران حدود 30 الی 40 درصد تحصیلات عالیه دارند و کشور ایران همچنان جای گسترش تحصیلات تکمیلی دارد.
میرزاده افزود: نباید اجازه دهیم علاقمندان به آموزش عالی از کشور خارج و در کشورهای رده پایین مشغول به تحصیل شوند بلکه باید زمینه را برای ادامه تحصیلات عالیه در خود کشور ایجاد کرد.
پنجاه و نهمین اجلاس بین المللی انجمن موسسات آموزش عالی جنوب شرقی آسیا « آسایهل 2015» روز شنبه در شهر اصفهان آغاز بکار کرد و یکشنیه شب بکار خود پایان داد.
از مجموع 197 واحد دانشگاهی دنیا عضو انجمن آسایهل، یکصد رییس دانشگاه و معاونان به همراه 20 نفر از سفیران و نمایندگان دیپلماتیک برخی کشورها در این اجلاس حضور دارند.
انجمن موسسات آموزش عالی جنوب شرقی آسیا (ASAIHL) در سال 1956 به ابتکار روسای هشت دانشگاه دولتی جنوب شرقی آسیا و بعنوان یک سازمان غیر دولتی در بانکوک تاسیس شد و دانشگاه آزاد اسلامی از کشور ایران، عضو این انجمن است.
ارائه 40 مقاله در قالب گزارش کار نمایندگان کشورهای مختلف از وضعیت آموزش عالی کشور خود و انعقاد چند تفاهمنامه با کشورهای حاضر از جمله برنامه های اصلی این اجلاس بود.
این اجلاس از سوی معاونت امور بین الملل دانشگاه آزاد اسلامی با همکاری واحد آکسفورد برگزار شود و دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان(خوراسگان) نیز میزبان آن بود.
دانشگاه آزاد اسلامی دارای 400 واحد دانشگاهی با یک میلیون و 700 هزار دانشجو است.
دانشگاه آزاد اسلامی واحد اصفهان بیش از 22 هزار دانشجو دارد.

منبع:خبرگزاری ایرنا